App Store Google Play

Якими мають і можуть бути останні дні невиліковно хворих – перспективи Дніпра

19.11.2017 10:00
Якими мають і можуть бути останні дні невиліковно хворих – перспективи Дніпра

Сучасна паліативна або хоспісна допомога в Україні веде відлік, починаючи з 1996 року. Хоспіс в перекладі з англійської «будинок для страждаючого», а паліо означає «покровительство». На сьогодні по всій Дніпропетровській області нараховується 102 ліжка для невиліковно хворих. Загалом вони розміщені на базі районних лікарень, їх кількість у місті Дніпро сягає 15.

Про досягнуте та заплановане у сфері паліативної допомоги на Дніпропетровщині кореспонденту Дніпрограда розповів головний позаштатний спеціаліст з паліативної та хопісної допомоги департаменту охорони здоров’я ДніпроОДА та голова обласної організації «Українська ліга розвиту паліативної та хоспісної допомоги» Юрій Криничний.

Юрій Криничний у 1984 році закінчив Дніпропетровський медичний інститут «з відзнакою». Крім того, поєднував навчання з роботою, а пізніше працював хірургом, заступником головного лікаря, а з 1999 по 2003 рік був головним хірургом управління охорони здоров’я облдержадміністрації. Пізніше займав посаду головного лікаря Солонянської ЦРЛ, однак вже у 2006 році повернувся до Дніпра. З того часу й до тепер він займає посаду заступника лікаря з медичної частини КЗ «Дніпропетровська міська лікарня №15 «ДОР».

Також Юрій Криничний займається педагогічною діяльністю та проводить виїзні цикли з паліативної медицини НМАПО імені Щупика для лікарів області.

Ще одне вагоме місце належить громадській діяльності, адже Юрій Криничний є членом правління, головою Дніпропетровської обласної організації «Українська ліга розвиту паліативної та хоспісної допомоги», яка діє протягом п’яти років.

«Паліативно хвора людина – це особа з чітко установленим діагнозом невиліковної хвороби. В таких випадках додати днів життя не можна, а якість поліпшувати потрібно. Паліативна допомога не передбачає реанімації, адже, в першу чергу, необхідно блокувати больовий синдром», - зазначив Юрій Криничний.

За рекомендацією Європейської Асоціації паліативної допомоги, на тисячу населення має припадати 10 ліжок. Згідно з підрахунками, на Дніпропетровщині паліативної допомоги потребують близько 5 тисяч пацієнтів. Серед них 90 відсотків становить особи з онкозахворюваннями, синдромом Паркінсона, ВІЛ та СНІД, а також туберкульозом.

Особам з такими діагнозами необхідно отримувати паліативну допомогу на пільгових умовах, приймати препарати та засоби реабілітації для використання вдома або в амбулаторіях.

Тому у 2018 році у Дніпрі почне працювати міська програма надання паліативної допомоги в амбулаторних умовах на 2018-2021 роки. Таке рішення депутати ухвалили під час 26-ої сесії міськради 15 листопада.                                                                       

«Програма для невиліковно хворих запропонована нами та затверджувалась восени 2017 року та передбачає покращення амбулаторних умов. Позитивних результатів можна досягти, якщо систематично контролювати больовий синдром, а також надати духовну та психологічну підтримку», - пояснив фахівець.

Крім того, для жителів Дніпропетровщини, які мають невиліковні недуги, наразі будується сучасний паліативний центр. Він зводиться за європейським зразком. Центр закладено на базі стаціонару Комунального закладу «Дніпровська міська лікарня №15», від якого залишився міцний фундамент та стіни. Передбачається, що заклад складатиметься з трьох поверхів.

Ініціаторами створення такого проекту є активісти ГО «Українська ліга розвиту паліативної та хоспісної допомоги», яку на загальному рівні в Україні очолює Василь Князевич.

«Ще п'ять років тому, починаючи з 2012 року, ми допрацьовуємо та лобіюємо цю ідею. Одним з перших в Дніпропетровській області, хто підтримав план став депутат облради та за сумісництвом директор приватної медичної клініки Сергій Солопов. Саме він поширив пропозицію створення центру паліативної допомоги, яку підтримав голова облради Гліб Пригунов. Значну допомогу під час розробки та затвердження проекту надала директор обласного департаменту охорони здоров’я Наталія Будяк. Наради відбувались впродовж трьох місяців по декілька разів на тиждень. Наразі управління капітального будівництва особисто контролює губернатор ДніпроОДА Валентин Резніченко, якому регулярно доповідають про стан виконаних робіт на будівництві центру», - розповів Юрій Криничний.

За проектом, відкриття сучасного центру паліативної допомоги заплановане на 1 січня 2019 року. Він оснащуватиметься 20 одномісними та 13 двомісними палатами. Кожна з них вміщуватиме багатофункціональні ліжка, індивідуальні душові, протипролежневі матраци, безпровідний Інтернет та інші необхідні побутові речі.

Серед медичних кабінетів важливо виокремити цифровий рентген, операційну для локального хірургічного втручання та кабінет корекції болю. Також буде діяти денний стаціонар, в якому пацієнти зможуть проконсультуватися, отримати знеболювальне та пройти обстеження.

Затверджена програма включає придбання знеболювальних та інших важливих препаратів у достатній кількості. До того ж, паліативним хворим надаватимуться ходунки, візки та підгузники.

Загалом приміщення центру матиме два ліфти, адже часто пацієнтам складно пересуватися, а також сучасну їдальню. Крім того, будуть функціонувати камери спостереження.

Не залишаться осторонь близькі та родичі хворих, а також волонтери. Для них розраховані кімнати тимчасово перебування, оснащені ліжками, мікрохвильовками тощо.

Крім того, планується придбати додатковий транспорт для упорядкування 12 спеціальних мобільних бригад, які б діяли в усіх центрах первинної медико-санітарної допомоги та виїжджали б за викликом. Прикмето, що такі нововведення слугують об'єднуючою ланкою між первинною та вторинною медичною допомогою. Відповідно до проекту, мобільна бригада складатиметься з вузьких спеціалістів, наприклад хірурга та ендокринолога.

Також, зі слів обласного голови організації «Українська ліга розвиту паліативної та хоспісної допомоги», необхідно створити виїзну мультидисциплінарну бригаду, медпрацівники якої зможуть зробити аналіз крові, ЕКГ та інші аналізи на дому. Аналогу такій бригаді у Дніпрі поки немає.

Важливо, що фахівці єдиної в Україні кафедри паліативної медицини НМАПО імені Щупика постійно проводять виїзні курси для лікарів області, які складаються з 20 циклів. Заняття походять у формі лекцій, семінарів, екзаменаційних занять. За минулі три роки безкоштовне навчання отримали 120 медиків, серед яких лікарі різних галузей. Прикмето, що половина з них головні лікарі та їх замісники. Головним результатом стало навчання медсестер, цикл їхнього навчання триває від 4 до 16 годин.

Щодо фінансового забезпечення програми, потрібно зауважити, що до реалізації планів долучилися представники та депутати Дніпровської міськради, облради та облдержадміністрації.

«Перше рішення облради про виділення коштів на реалізацію програми було прийняте у грудні 2016 року. Тоді сума складала 5 мільйонів гривень. До осені 2017 року, тобто до початку будівництва, ми створили проект, провели тендери. Вже після узгодження, облрада разом з ОДА виділили додаткові 60 мільйонів гривень», - підкреслив спеціаліст.

Підсумкова сума, призначена на будівництво та оснащення центру сягає 65 мільйонів гривень. Під час 26-ої сесії депутати міськради ухвалили рішення про виділення з міського бюджету понад 40 мільйонів гривень протягом чотирьох років.

Вважається, що рівень розвитку суспільства визначається його відношенням до дітей та осіб похилого віку. Не менш важливо, допомогти людям, які зіткнулися із смертельним захворюванням. Полегшити їхній стан, окрім ліків, можуть невимушені комфортні умови проживання, підтримка близьких та небайдужої частини соціуму, а також зустрічі зі священнослужителями та психіатрами. Саме симбіоз таки умов на Дніпропетровщині намагаються створити активісти «Української ліги розвиту паліативної та хоспісної допомоги» на базі майбутнього центру паліативної допомоги.

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Нам вдовблювали 200 років, що Днєпрапєтровск - це російське місто, його збудували російські царі та зросійщені генсеки «і ваапщє - тут всєгда гаварілі па рускі».Але ми з вами у 2014-2015 р...
Андрій ДЕНИСЕНКО

Дніпру 1200 років

Дніпру 1200 років!Такі гасла цілком могли би прикрасити вулиці нашого міста в ці святкові дні.Міста, давнішого за Москву та імперію, з її катеринами, переписуванням історії та байками про початки житт...
Дмитро Томчук

Про COVID-19 зсередини

Это мой очередной ежедневный лонгрид, но! На этот раз я очень прошу дочитать все до конца! Особенно людей который я люблю и уважаю и я знаю, что многим не хватает сил дочитать все до конца и они прост...
Події другої половини літа й початки осені наочно показали, що боротьба за Україну не припиняється і табір по той бік барикад готовий до наступу. Мова, зокрема йде про так званий "дніпровський референ...