App Store Google Play

З Божою допомогою – до перемог

06.10.2017 10:00
З Божою допомогою – до перемог

Історія поширення православ'я на Січеславщині має глибоке коріння − від легендарного хрещення язичників Андрієм Первозванним й до запорозьких козаків − людей, які часто боронили свою віру зі зброєю в руках. Однак з 1721 року Руська Православна Церква, під керівництвом Святішого Синоду, на довгі століття установила власне управління релігійними справами на землях середнього Подніпров’я.

Неабияким поштовхом для розвитку українського православ’я став крах СРСР і утворення незалежної України. Країні з 50-мільйонним населенням, значну частку якого становили християни східного обряду, необхідна була своя власна церква, що повертала б Києву першість у православній історичній спадщині й відновлювала б історичну таки справедливість. Втім, на жаль, становлення УПЦ КП відбувалося за рахунок самоорганізації та духовного потенціалу мешканців Дніпра.

Оскільки в 1990-ті роки всі міські православні церкви були у користуванні так званої УПЦ МП (фактично – філіалу Російської православної церкви), Київському патріархату доводилося зводити нові храми «з нуля». Серед них переважали переобладнані будівлі колишніх культурних закладів. Не був винятком і Дніпро. Так, першими церквами УПЦ КП у Дніпрі стали Свято-Духівський та Петро-Павлівський храми.

З моменту освячення напівзруйнованої будівлі Свято-Духівської церкви у 1994 році тут розпочалися регулярні богослужіння українською мовою. Другий за хронологією у місті собор Святих Петра і Павла сьогодні офіційно має статус кафедрального. Він з’явився на базі будівлі колишнього кінотеатру «Вулкан», при якому нині діє Духовна Семінарія, а перша церковна служба тут відбулась у 1998 році.

До того ж, сучасне управління Дніпропетровської єпархії УПЦ КП розміщене на базі цегляного заводу промисловця Фердинанда Андерегга, а до жовтневого перевороту 1917 року тут засідали члени земської управи.

«Я не бачу нічого поганого в тому, що колись тут був такий заклад. Багато храмів і монастирів взагалі стоять на місцях язичницьких капищ. Зокрема, Михайлівський Золотоверхий собор та Видубицький монастир у Києві. Навпаки, з попередньої історії змивають гріхи цілі покоління, які моляться і плекають добро. Куди гіршою була розруха, яка недавно панувала у цьому особняку. Усе навколо падало і занепадало. Найбільше ж мене вразив мармур, який у радянські часи зафарбовували звичайною фарбою», - зазначив єпископ Симеон.

Саме з появою цього священнослужителя на Січеславщині почалося справжнє відродження українського православ’я, розвиток християнської громади на засадах історичної спадщини та національної ідентичності. Нагадаємо, Владика Симеон у 2009 році став Дніпропетровським та Павлоградським єпископом, а з грудня 2011 року після об’єднання з Криворізькою єпархією – іменується єпископом Дніпропетровським та Криворізьким. Тоді віруючі в місті та області майже не мали українських православних храмів, а засилля «руського міра» разом з його духовними провідниками з РПЦ здавалося тотальним. Чи не щороку місто зустрічало московського ієрарха Гундяєва, а чи не обов’язком місцевого істеблішменту були пожертви на потреби московської єпархії. Мета повернути українцям Дніпра українську церкву здавалася занадто оптимістичною і недосяжною.

На сьогодні Дніпропетровська єпархія динамічно розвивається та має 21 благочиння, що складається з 300 церковнослужителів. Цьогорічним здобутком стало відкриття центрального храму «Несподівана радість» просвеченного іконі Божої матері. Також діє недільна школа під назвою «Українське подвір’я», мета якої забезпечити духовний і творчий розвиток дітей. 

Вже у 2017 році перші випускники духовної семінарії отримали дипломи бакалаврів богослов’я. Крім того, у єпархіальному підпорядкуванні знаходиться нещодавно відкритий Свято-Благовіщенський жіночій монастир.

Духовенство УПЦ КП Дніпропетровської єпархії завжди підтримує різні сфери суспільного життя мешканців. Зокрема, всеукраїнську козацьку регату пам`яті Івана Сірка, влаштовує щорічні православні велопробіги патріотів міста, або ж справжні духовні свята до Дня знань.

«Я постійно нагадую обласній і міській владі про необхідність змін та розбудови осередків духовності. Попереду ще багато проектів. І зауважте, ми все це проходимо правовим шляхом. Мені дорікають, чому не робите, як ваші колеги з іншої церкви? Забрали, а потім узгоджують, підписують, підганяють під певні рамки. Ні, ми діємо тільки за рішеннями міського та обласного рівнів і без хаосу», - завадив владика Дніпропетровської єпархії.

Унікальність Дніпропетровської єпархії, полягає у запровадженні капеланської служби. Саме у Дніпрі вперше у країні відродився окремий вид військового духовенства – капеланів. Вони перебувають у зоні ведення військових дій на Сході України, підтримуючи бойовий дух військових та займаючись волонтерством.

«Перед загрозою вторгнення у 2014 році ми дали приклад для багатьох міст. Незважаючи на різні погляди у бізнесі, культурі, інші інтереси, ми показали, як слід об’єднуватися. Я тоді сказав хлопцям, що ми маємо одне місто. Тут батьки, діти, ми не допустимо, щоб сюди прийшли негідники. Хтось накивав п’ятами, ми ж з Божою допомогою йдемо далі», - розповів єпископ Симеон.

Головою капеланського відділу «Фронтової церкви» є протоієрей Дмитро Поворотний, який з благословення єпископа Симеона доправляє гуманітарну допомогу бійцям на передову, а також цивільному населенню, яке опинилось на лінії зіткнення. 

14 вересня 2017 року понад 30 волонтерів Дніпропетровщини нагородили відзнакою Президента України «За гуманітарну участь в АТО». Серед відзначених і невтомні капелани: протоієрей Димитрій Поворотний та протоієрей Сергій Крамаренко. 

«Ми вже реалізували багато ідей і розпочали нові проекти. Не слід будувати дома для покинутих старих, сиротинці і колонії для юних. Будуймо церкви і собори, де знайдуть прихисток або умови для виховання усі. Я бачу, як у недалекій перспективі від Червоного Каменя до Перемоги ходитимуть пароплави з паломниками різного віку», - вважає владика Дніпропетровської єпархії.

Одним з важливих завдань ПЦ КП у Дніпрі – встановлення міжконфесійного миру у місті. Так, 22 серпня 2017 року відбулася церемонія освячення і встановлення хрестів і дзвонів вірменської церкви святого Григора Лусаворича. Прийшов підтримати друзів — вірменську громаду, керуючий Дніпропетровською єпархією владика Симеон. Прикметно, що кращим наслідуванням для духовного єднання в Україні, владика Симеон вважає грузинський досвід.

«Маємо документи на земельну ділянку у Воронцовському парку. Плануємо реалізувати проект, який відповідатиме святому місту Дніпру. Мені доводилося бувати у Менорі, до того ж з головним рабином Шмуєлєм Камінецьким перебуваю у гарних стосунках. Разом побували і на лівому березі, де через п’ять–шість років височітиме місцева головна твердиня українського православ’я. Піднімемось на висоту 80 метрів і будемо вітатися з рабином Шмуєлєм через весь наш Богом даний Дніпро», - поділився планами єпископ Симеон.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Максим Мірошниченко

Моя президентська програма

Україна first!1) Реінтеграція підконтрольної частини Донбасу2) Міністерство окупованих територій займається питаннями моніторингу за дотриманням санкцій, підготовкою теоретичних засад майбутньої кримс...
Тема не нова, але я не перестаю дивуватися на кожному кроці, як все запущено з автоматизацією процесів в Україні. Як можна мати такий ресурс, такі світлі голови, які працюють на міжнародні компанії, і...
Реакція на 30% Зеленського мене лякає набагато більше, ніж самі 30%. Люди раптово відкрили для себе, що світ набагато ширший за Фейсбук чи Ютуб. Всі раптово забули в якій країні ми живемо і яке минуле...
Спостерігаючи за тим ідіотизмом, який відбувається серед виборців у Фейсбуці, дійшла до висновку, що українцям взагалі не потрібен президент. Їм потрібен лише дуже хороший психіатр. І тому напрошуєтьс...