App Store Google Play

Як 99 років тому українські спецслужби боролися з російським підпіллям у гетьманському Дніпрі

07.09.2017 11:00
Як 99 років тому українські спецслужби боролися з російським підпіллям у гетьманському Дніпрі

На початку вересня у робітничих районах Катеринославщини, Донбасу та південної України посилюються комуністичні підпільні організації. Вони керувалися з Москви, - Закордонним Бюро КП(б)У на чолі з Затонським, яке засідало саме у Москві. Російські кур’єри отримували 500 карбованців місячної платні з партійних фондів та 10 карбованців добових. Уже під осінь добові виросли до 15 карбованців. До осені Державна Варта слідкувала за 200 організаціями, що вели політичну агітацію, організовували страйки та диверсії, створювали збройні формування для антигетьманського повстання. Було навіть відомо, що російські кур’єри проходять останній інструктаж перед виїздом в Україну в місті Орел, у готелі «Прага» у кімнаті номер 1 – там розташовувалося Тимчасове організаційне залізничне бюро ЦК КП(б)У, яке очолював Андрій Близниченко. Сюди ж агенти приїзджали для доповіді після поїздки.

Для ефективної боротьби з з комуністичним підпіллям департамент Варти відпрацьовував спеціальні методики діяльності дізнавальних відділів, про які вони повідомлялися таємничими циркулярами. Знешкодження підпільників складалося з трьох етапів: збір інформації, обшук, арешт або висилка. Для збору інформації використовувалися штатні наглядові агенти (вони називалися філери) та секретні інформатори, яким за цінні відомості сплачувалися гроші зі спеціальних фондів дізнавальних відділів. Зустрічі з ними проводилися на конспіративних квартирах.

На початку осені Державна Варта уже встановила, що усі підпільні губернські групи (у тому числі і Катеринославська) керуються з центу, що знаходиться у Києві. Варта також активно долучала населення до видачі агентів та агітаторів, за будь-яку достовірну інформацію про них виплачувалися 100 карбованців, 200 – за вказівку адреси помешкання, 500 за видачу керівників груп. Якщо зібраний матеріал вказував на антидержавницьку діяльність особи чи групи осіб, дізнавальні підрозділи починали брати їх у розробку та добувати речові докази.

За інструкцією обшуки у підозрюваної особи вчинялися лише за дозволу начальника місцевої ланки дізнавального відділу Державної Варти, незважаючи на вимоги обшуку будь-яких посадових осіб. Що цікаво, безпосередні обшуки робили не дізнавальні вартові, а вартові загальні у присутності прокурорів. Дізнавальні урядовці не могли навіть фізично знаходитися при обшуках. Після обшуків вилучені речові докази розглядалися губернським старостами (місцевим отаманом) і залежно від знайденого передавалися судовому слідчому для початку попереднього слідства, або застосування адміністративної санкції.

У планах радянської Росії по "совєтизації" України відводилося певне місце створенню на її території комуністичних підпільних осередків та їх всебічній підтримці. У ЦК РКП(б) питаннями організації комуністичного підпілля займався Яків Свєрдлов (нині в Дніпрі вулиця, названа у його честь, перейменована на честь Володимира Антоновича). Його організаційний штаб знаходився у «нейтральній зоні», - зоні розмежування між РСФРР та Українською Державою. Головними його завданнями було ведення політичної агітації, організація страйків і диверсій, створення збройних формувань для майбутнього антигетьманського повстання. Розгалужена підпільна мережа була створена в Донбасі. Підпільні групи діяли в Луганську, Юзівці, Маріуполі, всього - у 18 великих населених пунктах. У Катеринославі для підпільної роботи залишили близько 250 комуністів, були підібрані конспіративні квартири, виділені кошти. Міський підпільний комітет КП(б)У до червня 1918 року керував уже 18 нелегальними групами. Усього ж у Донбасі й на Катеринославщині на цей час діяло понад 80 підпільних осередків, в тому числі 30 - у сільській місцевості.

Велику небезпеку суверенітету й громадському спокою Української Держави несла підривна діяльність російських шовіністичних організацій під прапором "білого" руху, метою якого було відновлення "єдиної неподільної Росії". Проросійські підпільні та легальні організації тісно співробітничали з головною ударною силою "білих" - Добровольчою армією, що дислокувалася на Північному Кавказі, готуючись до боротьби проти більшовиків і нових національних незалежних держав. "Біле" підпілля збирало інформацію про Україну в інтересах Добровольчої армії, розгортало антиурядову агітацію, формувало збройні загони для відкритого виступу проти Гетьмана.

Підпільні організації мали свою агентуру навіть серед вищих державних кіл Гетьманату. Відомо, що ряд вищих сановників, представники генералітету, офіцери особистого конвою Павла Скоропадського надсилали в Добровольчу армію запевнення у лояльності до "російської ідеї", вступали в контакти з пропозиціями своїх послуг щодо організації державного перевороту. Роботу "білого" підпілля полегшувала наявність в Україні (особливо - у Києві та Одесі) добре скоординованих та озброєних організацій російських націоналістів ("чорносотенців"), котрі виникли ще до 1917 року. Крім того, рятуючись від "червоного терору", на територію України іммігрувала велика кількість російського офіцерства. Наприклад, восени 1918 року в Україні перебувало: 40 тисяч офіцерів у Києві, 15 тисяч - у Херсоні, 10 тисяч - у Сімферополі, 8 тисяч - у Катеринославі, тощо. У Катеринославі навіть зібрався Рух в підтримку Добровольчої армії. У вересні його актив навіть зібрався у Англійському клубі (нинішній Будинок Офіцера).

 

Джерело: Олександр Тимощук "Державна Варта Української Держави"

Мурал Павла Скоропадського у Києві
Катеринослав доби Гетьманату
Співробітник Державної Варти
Погони Державної Варти

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


4 роки тому Дніпро позбувся тягаря гріхів і злочинів одного з організаторів Голодомору та офіційно став Дніпром.З тих пір навіть затяті противники узаконення цієї народної назви забули й згадувати про...
Юрій Фоменко

Біля річки Жовтої

1648 року, вночі з 15 на 16 травня, військо Речі Посполитої вишикувалося для здійснення маршу до урочища Княжі Байраки ...Чим була та битва під Жовтими Водами? Початком визвольної війни? Початком бурж...
Олександр ВАЙС

Окупація

Окупація завжди починається з брехні. Певною мірою окупація і є брехнею. Довгими й марними намаганнями називати речі тим, чим вони не є і привласнюванням їх тими, кому вони ніколи не належали. Наш вип...
Колись Чорний ліс тягнувся від Карпатів до Дніпра, а Голубий ліс на Січеславщині займав майже повністю Петриківський, Царичанський, Магдалинівський, Новомосковський та Павлоградський райони.Про що сві...