App Store Google Play

Як у гетьманському Катеринославі позбавляли громадянства Української Держави

30.07.2017 14:00
Як у гетьманському Катеринославі позбавляли громадянства Української Держави

Останні дні липня у місті часів Гетьманату ознаменувалися дуже важливою подією, - тут вперше почули про українське громадянство.

29 липня 1918 року в міські органи влади надійшов закон «про громадянство Української Держави». Власне Голова Кабінету Міністрів підписав його ще 2 липня, однак лише зараз він дійшов до провінції. Згідно з новим законом громадянство надавалося усім колишнім мешканцям Російської імперії, незалежно від національності і від того проживали вони на території України постійно чи тимчасово. Подвійне громадянство виключалося.

Українським громадянином міг стати кожен, хто народився на території України, навіть якщо у даний момент він перебував за кордоном. Також на громадянство могли претендувати діти громадян України та іноземки, що брали шлюб з громадянином України. У той же день до Катеринослава дістається і наказ гетьмана, згідно з яким територію Української Держави можна було покинути і в’їхати до неї лише маючи з собою закордонний паспорт (імперського зразка).

Місцева влада після того, як здійснила усі необхідні приготування, оприлюднила накази для населення. 6 серпня губернський староста Черніков оголосив про Закон та попередив містян, які не претендували на громадянство, що вони зможуть відмовитися від нього, склавши протягом місяця відповідну заяву зі вказівкою імені, прізвища та по-батькові, віку, місця проживання, віросповідання та підданства. Людина також мала вказати у підданство якої держави вона переходить. У цьому разі людина зберігала за собою право знаходитися на території України 6 місяців. Обов’язковою умовою до бланку заяви був гербовий збір у 2 карбованці, - бланк та оплату збору можна було отримати у типографії по вулиці Садовій (нині Фабра).

Під типографією одразу ж почалася гарячка, - люди утворювали великі черги, народ дуже незадоволено реагував на гербовий збір. Хоча він не перевищував 0,5% середньої викладацької зарплатні по місту. Заяви почали писати латиська та польська громади, - на той час у Польщі під окупацією німців теж була оголошена державність, активно готувалися до проголошення незалежності і у Латвії. Однак багато людей і тікали в Україну, - головним чином з червоної Росії, де розгорталася громадянська війна.

Люди, що народилися на території України та мали закордонні паспорти, претендували на отримання громадянства. Виїжджали в Україну і колишні офіцери імператорської армії, - вони влаштовувалися на службу до війська Української Держави, тікали від червоного терору ліберальні політики та журналісти, що влаштовували у Катеринославі благодійні вечори для збору коштів для переселенців. Готелі міста переповнювалися також іноземними громадянами, - підданими США, Німеччини, Великобританії, Італії, Японії та Бельгії, які у зв’язку з відновленням приватної власності намагалися повернути свої підприємства у губернії.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...