App Store Google Play

Вася та економіка достатку

22.07.2017 10:30
Вася та економіка достатку

Сидить Вася на дивані і клацає пультом. Вчора по одному з телеканалів виступав мужик, який розповідав про те, що скоро в світі настане економіка достатку, де значну частину спеціальностей витіснять роботи, самоврядні автомобілі, штучний інтелект і всюди настане повна автоматизація. І в зв'язку з цим розвинені держави вже давно обговорюють концепцію безумовного доходу для звільнених від роботи громадян.

Про роботів, які замінять людей, Вася не вловив, але про безумовний основний дохід почув. У розумінні Васі, безумовний основний дохід - це перманентно-оплачувана відпустка, в рамках якої можна точно так само сидіти на дивані, клацати пультом і отримувати за це гарантований кеш. Про це ще Карл Маркс писав. Он в Швейцарії навіть обговорювали можливість виплат всім членам суспільства до 2,500 франків незалежно від існуючого рівня доходу і без необхідності виконання роботи.

Що таке економіка достатку? Це коли прати шкарпетки безглуздо, тому що швидше і простіше купити в магазині нові. Або взяти безкоштовно. Якщо серйозно, то економікою достатку називається господарський механізм, призначений для виробництва і доставки користувачам продукції в кількості, що істотно перевищує потреби.

Зараз це відбувається з інформацією, яка виробляється в кількості, що в сотні разів перевищує потреби. І доступ до цієї інформації, завдяки технологіям, практично безкоштовний. Уявіть світ, в якому те ж саме відбувається з продуктами харчування. Або з одягом. Або з автомобілями. Або з квартирами.

Економіка достатку забезпечить два варіанти споживання: безкоштовний еквівалент матеріальних благ і доступ до виробничих потужностей. Безкоштовний еквівалент - це особистий і поповнюваний рахунок, кошти якого можна витрачати на все що завгодно. Доступ до виробничих потужностей, в свою чергу - це можливість брати участь в персональному виробництві. У момент, коли виробництво стане повсюдним, універсальним і досить дешевим (а це по суті вже відбувається), все що залишиться для створення своєї лінійки продуктів - це завантажити інструкцію користувача заводу на виробництво. Про виробничі секрети розкажіть китайцям і подивіться на те, як вони будуть кататися по підлозі від сміху.

Можливості кастомізації речей під особисті потреби і смаки ростуть кожного дня. Це означає, що головним фактором у виробництві є спеціалізація. Конкуренція між людьми за переваги, що дають привілей доступу до виробничих потужностей, а відповідно, за право на роботу, при таких темпах, зовсім скоро буде зведена в абсолют. Головною цінністю стане затребуваність. У затребуваності з'явиться риса, за якою опиниться гігантська кількість людей.

І ось тут у Васі проблема. Тому що Вася про безумовний основний дохід зрозумів, а про затребуваність - ні. До того ж, нічого такого він робити не вміє - в школі не навчили. Відсталі держави, як і їх суспільства, зовсім скоро опиняться за бортом еволюції, і максимум, на що зможуть розраховувати - так це на фінансову підтримку держав і корпорацій, які знаходяться в такому профіциті, що не допомогти їм вже невигідно - бо інакше хаос, терор і натовп непотрібних людей.

Запитайте - причому тут взагалі Вася? Вася чекає і розраховує на ці бабки.

Новое время

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...