App Store Google Play

Що може врятувати річку Дніпро від загибелі?

07.07.2017 14:20
Що може врятувати річку Дніпро від загибелі?

4 липня світ відзначав Міжнародний день річки Дніпро. У цей день в Інституті проблем природокористування та екології відбувся круглий стіл, під час якого обговорили сучасні проблеми річки Дніпро. Про це повідомляє Дніпроград з посиланням на zabeba.li.

На даний момент існує загроза можливої загибелі головної водної артерії України. У минулому році вчені зверталися в усі можливі інстанції, проте ніякої реакції не було. Проводити чистку окремий ділянок річки — неефективно, адже це майже ніяк не впливає на загальну картину.

За словами співробітників НАН України, головною проблемою Дніпра є система водосховищ, яка перетворила колись могутню річку на каскад озер. Це значною мірою впливає на екосистему. Зокрема, через збільшення водної площі відбувається і збільшення випаровування, що призводить до втрати водних ресурсів. Ще одна проблема — це річковий мул. Наразі він складає від 15 до 20% об’єму річки. Це загрожує появою болота на місці озер і плавнів.

"Тільки у СРСР, а тепер і в Україні будують ГЕС на таких рівнинних річках як Дніпро. Мало того, що були затоплені величезні родючі території, так тепер ще вбивають річку, з якої беруть воду для мільйонів людей. Говорити про енергоефективність електростанцій не можна. Адже якщо на території Каховського водосховища розмістити сонячні панелі, то їх потужність буде перевищувати потужність тієї електростанції, яку планують побудувати на цьому місці", - зазначив член-кореспондент НАН України Аркадій Шапарь.

Симптомом того, що Дніпро гине, являється зменшення рибного хазяйства, що пов’язано із промисловим забрудненням. Тільки у 2014 році в Дніпро було викинуто більше 6,3 млрд куб. м. стічних вод. Побачити так званий “західний струмок” (вилив стічних вод заводами) можна навіть з фотографій супутника. Проте, за останні три роки кількість забруднення дещо зменшилася, але науковці зазначають, що це тимчасове явище. 

У Дніпрі у декілька разів перевищений рівень деяких елементів, а саме: марганцю — в 3-7 разів, міді — в 13-23 рази, фенолів — в 4-6 разів, заліза — в 4 рази, цинку — в 1,5 рази. 

Ще одним негативним показником хвороби Дніпра є його цвітіння. Зазначається, що це відбувається через зменшення швидкості руху води і її забруднення. Цвітіння не може відбуватися на подібних повноводних і потужний річках, проте Дніпро втрачає статус “ревучого”. 

З наслідками людської діяльності все ж намагаються боротися. За словами заступника директора департаменту екології і природних ресурсів ДніпроОДА Олени Мельцевої, у минулому році на Дніпрі було проведено 27 природоохоронних заходів. Головне з яких — випуск 1,2 млн одиниць малька у річку. Це повинно покращити якість води у Дніпрі. 

Аркадій Шапарь наголошує, що до проблеми треба підходити комплексно. Одним випуском малька не допоможеш річці. По всій протяжності Дніпра треба провести модернізацію очисних споруд, модернізувати промислові підприємства, тим самим зменшити їх викиди у воду, провести очищення річок, які живлять Дніпро тощо. Аби пересвідчитися у що може перетворитися символ усієї України, достатньо подивитися на річку Інгулець у Кривому Розі. Фактично, вона вже майже припинила своє існування як річка.

Реанімаційні заходи треба приймати негайно, інакше наступні покоління українців відчують на собі руйнівні наслідки забрудненого Дніпра. Замулення, випарювання, заростання — все це нищить річку, навколо якої живе не тільки екосистема, а і економіка держави. Тож, актуальність збереження і відновлення Дніпра наразі набирає все більш великих масштабів.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Часом мені здається, що в нас все нормально. Працюють крамниці, кінотеатри крутять фільми від Marvel, по телебаченню показують комедійні шоу і все це видається таким буденним, таким спокійним, наче ні...
Не вміє з народом влада наша говорити. От як розучилась це за царя, так і не навчилась. Того, що дуже вумні, а потім дивуються; як же ж так сталося, що то революція яка, то на виборах прокотять... А в...
Максим Мірошниченко

Чому історія нічому не вчить

В ранній юності мене дуже дивували тонни книг і документальних фільмів про Распутіна. Тепер, коли я бачу шествіє якутського шамана по Сибіру, все стає на свої місця. Ти просто звичайний, наївний і чис...
Юрій Фоменко

Щеплення кавунам

Вересень 76-го. Пійманий на колгоспному баштані старшокласник, домовився з моїм товаришем, що той помститься сторожеві. Помста була організована без затримки!На ранок ми з ветеринарними шприцами зроби...