App Store Google Play

Як змінилася українська армія

03.07.2017 10:00
Як змінилася українська армія

Вранці 27 червня в центрі Києва у власній машині був підірваний полковник Максим Шаповал, командир елітного підрозділу військової розвідки України. Через кілька годин масова кібератака вивела з ладу комп'ютерні системи у всьому місті. Наступного дня від вибуху бомби в авто загинув полковник Служби безпеки України під час поїздки Східною Україною.

"Україною шириться тероризм, спонсований Росією, і це більш небезпечний феномен, ніж той, що популяризують західноєвропейські симпатики ІД. Хоча б тому, що у Кремля набагато більше можливостей", – зазначив в недавньому інтерв'ю Ігор Козак, канадський експерт з питань оборони і безпеки. За його словами, світ повинен звернути увагу на це, перш ніж ситуація почне погіршуватися.

Козак добре знає українську армію. Він щойно повернувся з передової, де провів тиждень з підрозділами і волонтерами спецназу України під Красногорівкою, Мар'їнкою, Авдіївкою та іншими точками на захід від Донецька, які зазнали сильних атак.

"Вражає і радує те, що я побачив у порівнянні з попередніми візитами на передову в 2015-му і навіть в 2016-му роках, – каже Козак про боєготовність українських частин. – Вражає, наскільки професійними вони стали".

Козак, відставний канадський військовий офіцер, зазначає, як сильно змінилася парадигма в українській армії. У 2014-му військові були не просто погано екіпіровані і натреновані, вони все ще використовували радянські методи планування і ведення операцій з централізованим командуванням та виконанням. В СРСР люди боялися приймати рішення, і ці страхи перенеслися в сучасність: всі рішення приймали київські генерали, а не старші за званням на полі бою. Зараз цього немає, і українська армія приймає стандарти НАТО, надаючи молодшим офіцерам і сержантам більший контроль над тактичними рішеннями. Козак підкреслив, що централізована і децентралізована командні системи виконання дають можливість швидше відреагувати на те, що відбувається і зменшити кількість жертв.

На сході України Козак побачив і інші позитивні зміни. Жителі прифронтових зон набагато краще приймають українську армію; росте число фермерів, що дає більше їжі солдатам, а місцеві бізнесмени надають їм генератори для електрики.

Під час цього візиту, українські військові відправили печиво в школу поруч з Красногорівкою, яку обстріляли підтримувані Росією сепаратисти 28 травня. Під час обстрілу снаряди влучили в будівлі лікарні та школи, було поранено щонайменше вісім цивільних. Школярам дали можливість зустрітися і поговорити з українськими солдатами. За словами Козака, деякі батьки були проти через підозріле ставлення до українських частин, але в цілому зустріч "сприйняли позитивно". Хоча ситуацію варто покращувати. "Я не бачив, щоб українська влада докладали достатніх зусиль для цього", – додав канадський експерт, говорячи про завоювання сердець і умів місцевого населення.

Ходили чутки, що українські війська деморалізовані й не люблять президента Петра Порошенка. За словами ж Козака, у тих військових, з якими він розмовляв, високий бойовий дух і вони готові боротися до кінця.

Але коли настане цей кінець поки що неясно. "Путін – хороший тактик", – нагадує Козак. Зрештою, майбутнє конфлікту "залежить від геополітики і того, що зробить глава Кремля".

За словами канадського експерта, зараз ситуація на місцях грає на руку Путіну. Москва використовує війну, щоб привернути увагу російського населення за межами РФ і використовувати його як козир на міжнародних переговорах, а також як полігон для тестування нового озброєння і бійців (деяких з них пізніше відправляють в Сирію).

Тому смертоносного оборонного озброєння, яке Захід обіцяв Україні, недостатньо для боротьби з силами Кремля. Необхідні також серйозні додаткові санкції.

З 2014 року США надали іноземну допомогу в розмірі $1,3 млрд плюс ще $3 млрд кредитних гарантій.

У 2015 році надали близько двохсот старих Humvees1980-х і 1990-х років в поганому стані і без запчастин. І хоча деякі солдати нарікали на низьку якість допомоги, сумніваючись в готовності США підтримувати, Козак зазначив, що такі кроки все одно важливі. Тим більше, українці винахідливі – пристосувалися і переробили Humvees, завдяки запчастинам з інших автомобілів.

Канада теж активно допомагала Україні. Незважаючи на скорочення фінансування в цьому році, в березні країна продовжила свою нинішню навчальну місію в Україні ще на три роки. Згідно з новою програмою, канадські солдати повинні триматися подалі від лінії фронту, але можуть вільно їздити в будь-яку точку України. За даними Kyiv Post, канадські військові підготували 4450 українських солдатів станом на червень 2017 року.

Одним з аргументів, які переконали канадців залишитися, стало те, що це хороший досвід для їх власних солдатів. "Це вулиця з двостороннім рухом, – підкреслив Козак. У НАТО і канадських військ є реальна можливість вчитися у військ, які воювали з росіянами"

І, на жаль, це цінний досвід в наші дні.

Новое Время

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...