App Store Google Play

29 квітня в історії Дніпра: мир і встановлення Гетьманату

30.04.2017 18:00
29 квітня в історії Дніпра: мир і встановлення Гетьманату

29 квітня 99 років тому, в Києві один з крупних українських землевласників, один з найвідоміших офіцерів Імператорської армії, Армії Української Народної Республіки (яка не встигла сформуватися остаточно), прямий нащадок одного з останніх гетьманів України, Павло Скоропадський здійснює державний переворот. На зміну УНР при дружньому нейтралітеті німецької військової адміністрації в Україні майже через півтора століття (з 1764 року) реставрується Гетьманат.

До влади приходять правоконсервативні кола, в Україні згортаються усі соціалістичні експеременти та нововведення, починається побудова нового державного апарату, нових державних інститутів. Левову частку чиновників Української Держави складали майбутні представники "білого руху", діячі кадетських та імперсько-монархічних кіл. Українські політичні партії (що були в основній своїй масі соціалістичним) відразу стали в жорстку опозицію до уряду Гетьмана та нещадно критикували усих українських діячів, які співпрацювали зі Скоропадським.

В Катеринославі Гетьманат запам'ятався стабільністю, приведенням до ладу залізничного сполучення, певним пожвавленням промисловості, боротьбою зі злочинністю, відкриттям Університету (нині ДНУ ім. Гончара), заборонами страйків та маніфестацій, розбудовою VIII Катеринославського корпусу, (одного із стовпів майбутнього війська Держави, після антигетьманського повстання корпус вийде з міста та долучиться до армії Денікіна) з авіаційним та панцерними підрозділами. Зовсім інакше було на селі - постачання великих об'ємів продовольства у Відень та Берлін, панування австрійських (у інших губерніях Держави - німецьких) військово-польових судів, вилилося у справжню партизанщину проти австро-німців. За 7 з половиною місяців влади гетьмана в Україні було вбито біля 16 тисяч німецьких та австрійських військових. В Україні заново народжувалося більшовицьке, та виникло українське соціалістичне (Петлюра) підпілля. Уже влітку на південних просторах губернії з'являється значний отаман селянського повстанського руху - Нестор Махно, під осінь в губернії з'явиться рух отамана Юхима Божка - одного з героїв доби Другої Української народної республіки.

А в цей день у Катеринославі ще ніхто не знав про переворот. Ніхто не знав, що завтра Україна знову стане на монархічний шлях. Тільки уже у своєму, специфічному варіанті (Скоропадський незадовго до перевороту розглядав для себе два варіанта титула - Гетьмана України і Короля України та Великого князя Київського).

Натомість 29 квітня територію губернії тихо покидали частини Легіону Українських Січових Стрільців. Українські частини австро-угорської імперської армії відбували з Олександрівська (Запоріжжя) під Слов'янськ - прикривати східні кордони України від червоної Росії. Незважаючи на встановлення Брестського миру, червона Росія розміщала у нейтральній смузі партизанські загони, що мали підняти повстання на Донбасі. В Москві створювалася Комуністична партія України. В цей час в одному із залізничних вагонів під Слов'янськ разом зі своїми солдатами Легіону їхав Василь Вишиваний - Вільгельм Габсбурґ. Член австрійської імператорської родини, який давно любив Україну, розмовляв та писав вірші українською, ймовірно, ще раз згадував як його особу просували австрійці для майбутнього перевороту. Проте німецькі позиції в Україні виявивилися сильнішими і до влади прийшов саме Скоропадський.

Гетьман, пам'ятаючи амбіції Вишиваного, та побоюючись виступів проти себе, не довіряв йому. І врешті решт, через тиск німців австрійці відкличуть того додому. Цікаво складеться і доля обох діячів - Скоропадський покине Україну з падінням Німеччини та Австро-Угорщини та антигетьманським повстанням, Вишиваний повернеться і послужить у Дієвій Армії УНР. За кордоном колишній Гетьман розгорне гетьманський рух в еміграції, з поразкою національно-визвольних змагань Вільгельм Габсбург теж долучиться до українського емігрантського руху. Скоропадський за допомогою давніх аристократичних зв'язків у Німеччині зможе подомогти визволенню з німецьких концтаборів українським діячам (у тому числі і Бандері). Скоропадський загине у 1945 році від бомбардувань авіацією союзників, а Василя Вишиваного відразу після перемоги у Європі звідти викрадуть радянські спецслужби та засадять до Лук'янівської тюрми, де він і помре від туберкульозу.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...