App Store Google Play

Потрібні гроші до бюджету? То візьміть їх!

21.03.2017 14:00
Потрібні гроші до бюджету? То візьміть їх!

Зараз ключова проблема, що обговорюється на всіх рівнях – це питання наповнення бюджету, що обумовлена системною економічною кризою, падінням виробництва, витратами на продовження бойових дій. Ну а зараз у наших шановних урядовців є ще одна тема – «негативні наслідки блокади», які так само «негативно вплинули» на економіку і доходи бюджету. А вони ж так сильно хотіли знайти більше грошей на державі потреби, але кляті «блокувальники» перекреслили їх світлі мрії.

По суті, всі виступи «владних мужів» зводяться зараз до того, що «грошей немає», а весь смисл існування самої держави зводиться до необхідності одержання кредитів та іншої допомоги від «західних партнерів», які цю «допомогу» надають вже не так радо та швидко. І їх можна, до речі, зрозуміти. Ніхто не любить

Хоча, насправді в Україні є власні резерви, які можна і треба залучати для вирішення фінансових питань, але чомусь про них методично «забувають».

Наприклад, візьмемо питання унормування грального бізнесу. Сім років він у нас офіційно «заборонений». Тоді у якості приводу використали пожежу у залі ігрових автоматів, і «під шумок» офіційно «прикрили» весь подібний бізнес, але, як виявилося, не закрили остаточно, а лише перевели на інший, нелегальний рівень.

Не вірите? Пройдіться по вашим містам та подивіться на вивіски «Інтернет-клуб», що висять на будівлях із зачиненими удень вікнами. Хто там може жити? Лише вампіри або ігромани. І друге – більш імовірно.

Як думаєте, чим вони у цих «інтернет-клубах» займаються? Покемонів ловлять, або в контр-страйк «ганяють»? А всі ці численні «лотереї», які після 2010 року почала «кришувати» сім’я Януковича, та які живуть і процвітають до цього часу? А реклама букмекерських контор під час трансляцій футбольних матчів? Все це існує десь в іншій країні?

У 2013 році легальні ігорні компанії, задекларувавши дохід у 12.4 млрд. гривень, заплатили у вигляді податків менш 3% від цієї суми. Реальний обсяг ігорного ринку Мінфін оцінює в 40 млрд, а 2014 року оператори сплатили в бюджет лише 318 млн. грн. Це 0,065% від дохідної частини бюджету. При цьому сумарний доход вони задекларували в розмірі 12,4 млрд. грн. у той же час в інших країнах доход від ігорний бізнес становить 1-2% доходів держбюджету. Тобто в Україні вже зараз податкові збори з ігорного ринку могли б становити в 15 разів більше.

Порахуйте та подумайте, скільки зброї, обладнання для лікарень або шкіл можна було б придбати на ці гроші.

Єдина функція, яку виконала «заборона» грального бізнесу – перевела грошові потоки з бюджету до кишені тих, хто має слідкувати за реалізацією цієї заборони. Тому не дивно, що останні не роблять нічого навіть для унормування не забороненого грального бізнесу – тих самих лотерей, у операторів яких ліцензії закінчилися ще 2014 року.

Тому питання треба ставити руба. Гроші від грального бізнесу – це невід’ємна складова національного доходу України, а тому «доля» з неї має йти на суспільні потреби. І доля дуже солідна, бо організатори грального бізнесу не будують заводів, а лише «перекачують» гроші з одних кишень в інші.

Однак, і цей бізнес треба виводити з тіні, мотивувати платити податки та брати відповідальність за свою діяльність.

Механізм тут може бути простий. Встановлюємо дорогі (200-250 млн. грн.) ліцензії, що мусять бути короткотерміновими (1 рік). Це, з одного боку, забезпечить регулярні надходження до бюджету, а з іншого – залишать на ринку тих, кого можна буде легко контролювати, і, крім того, хто буде вкладати великі гроші в ліцензування, дорожити власними інвестиціями, триматися за них не допускаючи порушення правових норм.

При цьому, я чудово розумію, що працювати на ринку лотерей повинні (і будуть за таких умов) великі оператори. Це спрощує контроль за їх діяльністю ринку, підвищує фінансову надійність і дисципліну, обмежує конкуренцію (щоб не створювалися ігорні продукти масового споживання, що викликають високу залежність). І це теж зрозуміло. «Ігорний» продукт – це не хліб, кіоск у кожному закутку біля школи відкрити не можна, і «перенасичувати» ринок – теж не можна. Але і робити вигляд, що попиту на цей продукт немає – теж блюзнірство.

Щодо казино, то особисто я не бачу причин не відкрити їх у невеликій кількості місць, куди матимуть доступ (переважно) заможні люди із «надлишком» грошей. Вони ці гроші все одно витратять, тож не бачу причин забороняти це їм робити в Україні.

У підсумку ми повинні одержати: цивілізований та обмежений ринок «ігрових послуг», який контролюється державою; додаткові доходи до бюджету. Що тут поганого?

Чому ж в уряді з подібними ініціативами не поспішають?

Невже їм не потрібні «зайві гроші»? Ну ті, які вони, наприклад, хочуть знайти за допомогою заборон пересилки «дорогих посилок» з Китаю? Серйозно? Чому до цього часу не вирішено питання з тим, аби нагнутися та підняти гроші, які буквально лежать під ногами?

Як на мене, логічна відповідь лише одна – ці гроші комусь дуже сильно потрібні поза бюджетом. Але це вже, як то кажуть, зовсім інша історія.

Site.Ua

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Юрій Фоменко

Сільський автобус

Сільський автобус кінця 70-х.Дочекавшись обвітреного і запиленого, задимленого і замученого сільськими дорогами ЛАЗа, вмощувалися на твердих його кріслах, бажано біля вікна. Гойдало, гицало, раз-у-раз...
Максим Мірошниченко

Інтелектуальні пітекантропи

Сьогодні у Раді цілий шабаш інтелектуальних пітекантропів. Але мажоритарник Шахов, на мою скромну думку, - хедлайнер цієї туси. У його виступі проти ринку землі ми почули посилання на спартанського ца...
Осінь. Пожовклі листя лежать на землі, вологе повітря обгортає тебе настільки, що ти починаєш відчувати, як воно намагається пробратися до кісток. А тим часом через сіре небо пробивається сонце, щоб с...
Марія СОЛОМОНОВА

Гроші як токсичний елемент

Не завжди гроші – це лише гроші. Іноді вони перетворюють людину на токсичний елемент, який отруює великі території та чинить небезпеку державності країни........Ще зовсім недавно, у розпал перед...