App Store Google Play

Дніпрянам розкажуть про французькі інвестиції позаминулого століття

27.02.2017 10:20
Дніпрянам розкажуть про французькі інвестиції позаминулого століття

2 березня  о 15.00 у стінах історичного музею відбудеться відкриття виставки "Іноземні інвестиції в Україні історичному музеї Дніпра пройде друга частина виставки "Іноземні інвестиції в Україні". Цього разу фундатори виставки директорка музею Надія Капустіна та меценат Дмитро Піркла розкажуть про вплив на нашу країну Франції у  1870-1918 роки. В першій частині йшлося про Бельгію і її вплив на регіон.

Автор виставки — завідувачка науково-дослідного та експозиційного відділу історії України ХІV ст. — поч. ХХ ст. — Лазебник Валентина Іванівна. Відвідувачі зможуть познайомитись з історією інвестицій на 21 кольоровому постері.

Сьогодні Україна, розглядаючи перспективи економічного розвитку країни, пов’язує їх з питанням інтеграції в європейське економічне співтовариство. Тому вивчення історичного досвіду, який з усією очевидністю дає нам приклади успішного економічного співробітництва різних європейських структур як на загальнодерждавному, так і регіональному рівні, є досить актуальним. Прикладом такого співробітництва є Криворізько — Придніпровсько — Донецький підрегіон Великого Півдня України, що став у ХІХ — поч. ХХ ст. центром залучення підприємницького капіталу і досвіду з Англії, Франції, Бельгії, Німеччини, Швейцарії, завдяки яким тут створився унікальний промисловий комплекс (колишня Катеринославська губернія — сучасні Дніпропетровська, Луганська, Донецька і Запорізька області).

Багатий мінеральними ресурсами регіон — залізна і марганцева руди, кам’яне вугілля — у другій половині ХІХ ст. став інтенсивно індустріалізуватися. На його території за короткий час виросли два найпотужніші в Російській імперії і Східній Європі центри важкої промисловості — Донецький басейн (кам’яно-вугільна, металургійна і хімічна промисловість), Дніпровський промисловий район (залізорудна і металургійна промисловість, машинобудування). Була побудована густа мережа залізниць, яка зв’язала Донбас з Кривбасом (Катерининська залізниця) і морем. Відтоді розпочалась історія піднесення промислового регіону України. Тут виникло величезне гірничозаводське виробництво, «найкраща квітка промислового капіталізму».

Гірничо-металургійна промисловість Півдня України зобов’язана своїм виникненням перш за все іноземним компаніям. Особливо значним був вплив французького підприємницького капіталу. Франція була основним фінансовим інвестором імперії, її інтерес був зосереджений у Криворізько-Придніпровсько-Донбаському регіоні України, де вона зробила величезний внесок у модернізацію економіки і розвиток регіону.

Новий гірничозаводський район залишив далеко позаду і затьмарив своєю славою інші райони — Уральський і Польський. За темпами зростання промисловості регіону — «успіхи нечувані, картина розвитку — американська» — констатували дослідники на початку ХХ ст.

Так, завдяки природним багатствам і іноземним підприємницьким капіталам Катеринославська губернія стала одним з найпотужніших індустріальних центрів імперії і найрозвинутішим регіоном всієї України, який на 1913 рік давав майже 70% видобутку вугілля, 69% виплавки чавуну, 58% заліза і 57% сталі Російської імперії. Такою була історія, що залишила нам у спадок чимало свідоцтв тих часів.

Виставка презентує музейно-історичну версію взаємовідносин України і Франції, в кінці 1870-1918 роках. На виставці представлено майже 230 історичних документів тих часів і подій, які яскраво і переконливо відтворюють важливий період бурхливого розвитку українського регіону. Музейні предмети розповідають про історію діяльності французьких підприємців і капіталів у гірничій, металургійній, машинобудівній та хімічній промисловості, у сфері будівництва та електрики, у залізничному будівництві в регіоні.

Справжніми свідоцтвами тих подій є представлені на виставці акції і облігації французьких акціонерних товариств, що діяли в губернії. Джерелом їх надходження стала родина дніпропетровського мецената Дмитра Олександровича Піркла, який протягом 2011-2015 років купував їх на теренах Європи і дарував музею. Завдяки дарункам Дніпропетровський національний історичний музей чи не єдиний в України, що володіє багатою і цінною колекцією оригінальних джерел з історії центрального і східного регіону України.

Представлені портрети і фотокартки французьких і українських підприємців, засновників і керівників заводів, рудників, шахт, створених за участю французького капіталу. На фото відтворені гігантські металургійні заводи з доменними печами, образи яких вражали уяву сучасників, робітників-металургів.

Особливе значення мав французький капітал для розвитку Криворізького залізорудного басейну — на виставці йому присвячено чимало унікальних документів – акції, видані в Парижі, унікальні фото рудників і Гданцівського заводу, фото експозиції виставки 1882 року, де представлені Товариством залізних руд Кривого Рогу руди були відзначені як «найвидатніші».

Фотокартки французьких банкірів, міністрів іноземних справ, науковців, військових і політичних діячів, майстрів пензля і архітекторів, науковців і президентів республіки Франція, пов`язаних з регіоном в різні часи, починаючи з середини ХVІІ ст. можна побачити на виставці. А ще – автографи французьких підприємців на цінних паперах музейної колекції – Р.Р. Дюваль, П.Дарсі, Е. д`Уасселя, П. Думера, Є.Пастера, Ж. Боннарделя, М. Верстрата.

Представлена реклама підприємств, документи, фото православного храму, побудованого французами в ті часи, а також фотокартки старого французького кладовища в Дружківці із залишками пам`ятників на могилах.

Завдяки промисловому розвитку, кажуть музейники, змінились і облаштувались міста, було створено селища. Географія підприємств — найрізноманітніша — це Катеринослав (сучасний Дніпро), Кам’янське, Кривий Ріг, Луганськ, Єнакієве, Маріуполь, Горлівка, Дебальцеве, Торецьк, Нікополь, Дружківка, Макіївка, Красногорівка, Алчевськ, Бахмут, Штерівка та ін. Чимало з підприємств, створених 1890 -ті роки, працюють до сьогодні.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Шостий номер на посаді президента до такої межі додзвонився Путіну, допримирявся з Московією, що Україна вже перетворилася з суб‘єкту міжнародних відносин і геополітики на об‘єкт, думка як...
Що ближче 9-те травня, тим більше ми чуємо здавалося би незбагненні біснування у Кремлі та виразки місцевих наших груп, які орієнтуються на Москву.Деякі російські аналітики (Піонтковський чи, наприкла...
Ви хочете зупинити зелений реванш?Відрубати зелену голову совково-рашистській гідрі так само, як перед тим відрубали синю і червону?Я теж. Але ще дужче хочу зупинити, нарешті, постійні коливання внутр...
Васіліса ТРОФИМОВИЧ

Чи в нас уже 37 рік?

Офіційно. У зв’язку з останніми подіями, що відбуваються в Україні, звертаюся до усіх проукраїнських політичних партій та рухів, таких як партії «Європейьска Солідарність», «Г...