App Store Google Play

Медична реформа: що зміниться для дніпрян вже незабаром

11.02.2017 16:30
Медична реформа: що зміниться для дніпрян вже незабаром

До кінця 2017 року МОЗ має намір повністю реформувати первинну ланку медичного забезпечення до формату «гроші йдуть за пацієнтом». Про це та багато іншого йшлося у брифінгу за участю заступника Міністра охорони здоров’я Павла Ковтонюка 7 лютого в Українському кризовому медіа-центрі.

У своєму виступі Павло Ковтонюк розповів про плани та задачі майбутньої реформи, а також про кроки, які необхідно зробити для реформування системи охорони здоров’я. Він наголосив, що цей процес буде відкритим, а необхідні документи будуть публічними, тобто кожен зможе відслідковувати процес імплементації реформи. Документи будуть доступні для обговорення. 8 та 9 лютого в Києві пройшло їх обговорення з представниками регіонів.

На брифінгу були окреслені напрямки роботу МОЗ та терміни, протягом яких етапи реформи будуть втілені в життя.

Отже, що зміниться для пацієнтів і лікарів вже цього року?

Перший етап – це запровадження нової моделі фінансування для первинної медичної допомоги, яка полягатиме у тому, що гроші «ходитимуть» за пацієнтом. Так, фінансування медичної установи і заробітна платня лікарів напряму залежатиме від кількості пацієнтів, які звертаються по допомогу до закладу.

Протягом першого кварталу 2017 року планується розробка та затвердження приблизних форм документів для здійснення вибору громадянами тих, від кого вони отримуватимуть первинну медичну допомогу, - сімейних лікарів і терапевтів. Одразу після цього розпочнеться загальнонаціональна кампанія вільного вибору громадянами лікарів.

«Я думаю, що ідея в цілому хороша (та й взагалі, з поточним станом речей будь-які зміни хороші, тому що гірше зробити складно). Але проблема в дуже слабкому поширенні інформації про те, що і як тепер має працювати. Як раніше одним з найбільших мінусів в медицині було те, що нічого не зрозуміло, так і зараз краще не стало. А взагалі, я думаю, що кардинальних поліпшень одразу очікувати не варто. Спочатку повинні піднятися зарплати, потім підвищиться статус професії, внаслідок цього зросте конкурс і запит на якісну освіту», - вважає відвідувачка амбулаторії Ірина, яка витратила дві години на очікування консультації в профільного лікаря, до якого направлення дає лише сімейний, до якого окрема черга.

Як обрати лікаря?

Процес обіцяють зробити максимально простим. Ви просто приходите на прийом до лікаря, якому довіряєте, заповнюєте невелику форму – і ви закріплені за цим лікарем. До вибору просять підійти відповідально, адже саме від пацієнтів залежатиме дохід лікарів.

Пенсіонерка Олександра Іванівна з нетерпінням чекає, коли зміниться система надання допомоги.

«Якщо я хочу потрапити до місцевої амбулаторії, то маю витратити щонайменше дві години. Черги за талонами та «буцання» між кабінетами займають багато часу і нервів. До того ж, весь час потрапляєш до різних лікарів: це схоже на лотерею. Якщо сьогодні пощастить, потрапиш до свого, якщо ні – до чужої», - розповідає про нинішній стан речей жінка.

Які зміни чекають на самих лікарів?

У МОЗ обіцяють, що лікарі таким чином стануть більш незалежними: вони зможуть отримувати гроші від Міністерства напряму, якщо вважатимуть за потрібне.

Ставки як такі будуть скасовані, замість них при нарахуванні зарплати користуватимуться спеціальною формулою, яка допоможе більш об’єктивно оцінювати роботу лікарів. Попередня формула така: 210 гривень, які множаться на кількість пацієнтів, що обрали собі цього лікаря. За роботу з дітьми від 0 до 5 років передбачено додатковий тариф, так само як і за надання медичної допомоги людям, старшим від 65 років. Також говорять про проміжний тариф для дітей 5-18 років. Ці цифри не є остаточними, повну сітку тарифів, з урахуванням думок лікарів та громадськості, обіцяють оприлюднити вже дуже скоро.

«Оскільки наш регіон був пілотним у медичній реформі, то вибір пацієнтами лікаря не є нововведенням для Дніпра, - коментує поточний стан лікар сімейної медицини Олена Білецька. – Пацієнти, які автоматично розподіляються по лікарях первинної ланки за місцем проживання, можуть взяти на своїй дільниці відкріплення (їх видають без проблем) і обрати в якості сімейного лікаря будь-якого кваліфікованого фахівця в межах міста, а не лише району чи амбулаторії, яка його обслуговує».

За словами Олени, певні «перекоси» в навантаженні мають місце: що краще показує себе лікар, то більше його навантаження. На жаль, гроші при цьому поки що за пацієнтом не йдуть.

«В грудні, коли була епідемія, доводилося дійсно досить важко: робочий день міг тривати і десять, і одинадцять годин. Без ретельного планування було не обійтися. Зараз ситуація нормалізувалася, але різниця в навантаженні між лікарями може сягати 40-50 відсотків», - пояснює сімейний лікар з Дніпра.

Які заклади зможуть надавати первинну допомогу?

Будь-які медичні установи, які укладуть відповідний договір з Міністерством, зможуть приймати до себе пацієнтів. Також дозволяється приватна медична практика. Заступник міністра пообіцяв, що процедура обрання лікаря буде максимально проста і ніхто не обмежуватиме вас у виборі. Лікар не матиме права вам відмовити.

Протягом першого кварталу 2017 року у МОЗ обіцяють створити новий Департамент у своїй структурі – «Національну службу здоров’я». Саме ця служба буде єдиним замовником медичних послуг, вона виплачуватиме гроші та з нею укладатимуться договори.

Також планується створення єдиного реєстру пацієнтів, в якій ви потрапите одразу по заповненню відповідної форми у лікаря. У реєстрі буде вказано, до якого лікаря і коли ви зареєструвалися. Якщо через переїзд або з будь-якої іншої причини вам доведеться змінити свого сімейного лікаря, старий запис у реєстрі заміниться новим. У Міністерстві при цьому наголошують: ваші особисті дані будуть в цілковитій безпеці.

Міністерство охорони здоров’я обіцяє, що завдяки цій реформі збільшиться конкуренція між медичними закладами, які будуть зацікавлені у тому, щоб саме у їх амбулаторії або лікарні працював спеціаліст, якому довіряють люди.

«Дніпроград» поцікавився у заступника міністра, чи відчувається опір медичній реформі. Павло Ковтонюк відповів, що спочатку такого опору не було, адже зміна фінансування медицини первинної ланки не є аж занадто глобальною зміною. Проте заступник міністра підтвердив, що на даному етапі саботажники починають з’являтися: місцеві політики, керівники амбулаторій, яких цікавлять лише гроші з центру, а не якісні медичні послуги.

Що ще підготувало Міністерство охорони здоров’я для українців?

Коментуючи «Дніпрограду» питання реформування невідкладної допомоги, Павло Ковтонюк зазначив, що реформа швидкої допомоги є комплексною, навіть частково виходить за межі повноважень МОЗ. 2017 рік буде використаний на аналіз ситуацій в регіонах та створення певних загальнодержавних рамок.

«Реформа екстреної допомоги – це чотири великі компонента. Перший – це, власне, фахівці; другий – автомобілі; третій – дороги і четвертий – це лікарні. Машина повинна по хорошій дорозі за певний час довести людину туди, де їй буде надана послуга, а не просто довезти будь-куди», - коментує реформу швидкої допомоги заступник міністра.

Також у плани МОЗ входить створення госпітальних округів та запровадження нової моделі фінансування для вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої допомоги). Госпітальні округи допоможуть оптимізувати надання допомоги, а також, за словами заступника міністра, залучать молодих лікарів до роботи у селах.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Шостий номер на посаді президента до такої межі додзвонився Путіну, допримирявся з Московією, що Україна вже перетворилася з суб‘єкту міжнародних відносин і геополітики на об‘єкт, думка як...
Що ближче 9-те травня, тим більше ми чуємо здавалося би незбагненні біснування у Кремлі та виразки місцевих наших груп, які орієнтуються на Москву.Деякі російські аналітики (Піонтковський чи, наприкла...
Ви хочете зупинити зелений реванш?Відрубати зелену голову совково-рашистській гідрі так само, як перед тим відрубали синю і червону?Я теж. Але ще дужче хочу зупинити, нарешті, постійні коливання внутр...
Васіліса ТРОФИМОВИЧ

Чи в нас уже 37 рік?

Офіційно. У зв’язку з останніми подіями, що відбуваються в Україні, звертаюся до усіх проукраїнських політичних партій та рухів, таких як партії «Європейьска Солідарність», «Г...