App Store Google Play

Рік роботи міськради Дніпра: Краснови можуть втратити мандати

01.02.2017 10:00
Рік роботи міськради Дніпра: Краснови можуть втратити мандати

Загід Краснов та його рідний син - Руслан - мають скласти повноваження. УКРОП теж має двох кандидатів на відкликання - Погребова та Бурю. Загалом у Дніпровській міськраді таких 9 депутатів. “Опоблок” відвідує найгірше. Саме ця партія кандидувала на виборах депутатів-прогульників. Прогульникам заблокували кошти для виборців - по 2 млн 300 тис. грн на округ. У міськраді слабка опозиція. Одне питання розглядають у середньому 3 хвилини.

За законом, якщо депутат пропустив понад 50% засідань протягом року, його можна позбавити мандату (ст. 37, ЗУ “Про статус депутатів місцевих рад”).

Хто може втратити мандат?

Загід Краснов втратив шанс бути секретарем Дніпровської ради навесні 2016 року. Спроба стати народним депутатом улітку теж зазнала невдачі. Ймовірно, депутатство в міській раді для Краснових не мало і не має суттєвого значення після того як при міському голові Борисі Філатові сформувалася промерська більшість. Батько та син - найзатятіші прогульники Дніпровської ради.

Громадський рух ЧЕСНО запитав у міського голови Бориса Філатова, як він ставиться до кандидатів на відкликання і що збирається робити. Філатов вважає, що затяті прогульники сесій намагаються зірвати сесійні засідання і, будучи в опозиції до нього особисто, “голосують ногами”.

“Мне эта статистика известна. Все из перечисленных товарищей входят в оппозицию к мэру… Они хотят дестабилизировать работу совета, то есть они голосуют ногами - они целенаправленно, злонамеренно не ходят в зал... Приходят с целью, например, срыва кворума - шумят, стучат, возмущаются. Они считают, что чем хуже городскому совету - тем хуже Филатову. Два человека (Краснов і Погребов - прим. авт.), которые считают себя уважаемыми авторитетными людьми. У них есть как бы “подбегающие”, грубо говоря - от Загида Геннадьевича это Збарская из “Громадской силы”, которая сидит целыми днями на заседаниях, на сессиях, орет и пытается сорвать сессию. У Погребова есть депутат такой - Хозин, который озвучивает… деструктивный сценарий. А они в это время сидят в кустах (Краснов и Погребов - прим. автора)”, - каже мер.

Депутат Дмитро Погребов не заперечує, що йому зручніше не бігати по комісіях.

“Есть депутаты которые, как и я занимают принципиальную позицию - они более активно ходят, потому что я концентрируюсь на организационной деятельности. Для меня как для топ-менеджера это приоритетный путь, нежели самому бегать по комиссиям и участвовать в этом фарсе, который они там устраивают”, - каже Дмитро Погребов.

За законом кожен депутат має працювати як на сесіях, так і на комісіях.

Загід Краснов Громадському руху ЧЕСНО зауважив, що на сесіях йому працювати “і зручно, і не зручно”. У те, що пропустив майже 70% сесійних засідань - Загід Краснов не вірить. Щодо пропусків сина - позиція аналогічна:

“Я, правда, не знаю скільки у мого сина пропусків, але в мене, я думаю, стільки немає.  Є максимум 2 чи 3 пропуски за весь час.  На сайті міської ради я не знаю, що вони вішають, але, думаю, в мене приблизно три пропуски і це по сімейним причинам, я би не хотів коментувати ці сімейні справи”.

Щодо роботи в комісії з питань етики, материнства, дитинства та партнерських стосунків, то Загід Краснов переконує, що його комісія не потрібна:

“Вона не несе жодного функціоналу, ця комісія. Я працюю в цілому по всім питанням, пов’язаним не лише з цією комісією. Як лідер “Громадської сили” я маю займатися усіма питаннями: і бюджетними, і ЖКГ, і того, що стосується ремонту доріг, транспорту. Я не можу зациклюватися на чомусь одному, або навіть на одному окрузі. Якби нас було 64 депутати, то я би працював на одному окрузі, а інший - на іншому, але в нас не стільки. Тому я повинен працювати на всіх округах, я повинен працювати в усіх комісіях, інакше це не буде робота фракції”.

У яких комісіях працював Краснов-батько, окрім тієї, за якою офіційно закріплений, з’ясувати так і не вдалося. За сина і члена своєї фракції Загід Краснов відповідати відмовився.

Руслан Краснов пропускає сесії в Дніпрі заради сесій в столиці?

Руслан Краснов пропустив за рік 69% сесійних засідань у міськраді. Пояснює це тим, що відвідує інші сесії - в університеті.

“Это связано с тем, что, во-первых я учусь в Киевском университете и когда я сдаю сессии, когда я пишу на разные темы диссертации, к сожалению, иногда я могу пропускать. Второе - я работаю на округе. Чаще всего мои пропуски из-за того, что я могу быть на округе, могу быть еще где-то. То есть, то как проходит работа горсовета - не мне вам рассказывать, какая там ситуация и какое там напряжение”, - каже депутат.

Зауважимо, що в студентів сесії відбуваються двічі на рік. Краснов навчається в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.

Що стосується пропусків комісії, Руслан Краснов каже, що не боїться, що його можуть відкликати і якщо не потрапляє в якийсь із днів на комісію, то не робить із цього трагедії.

“Нет, не боюсь. Сказать почему? Потому что, как я вначале сказал, я веду работу на округе и отчитываюсь перед людьми. И то, что я сделал, будучи не депутатом, для этого округа - это довольно весомо и довольно правильно. И то, что когда меня нет на депутатских комиссиях где мое мнение могут и не слышать… Я когда на какую-то комиссию не попадаю на какой-то день, я трагедии из этого не делаю. Я депутат у меня есть округ… если кто-то хочет - пусть отзывает, это может сделать любой человек… Все депутаты должны быть в тонусе и они все должны понимать, что мы избраны ими, чтобы выполнять определенные функции, выполнять определенные работы, лоббировать интересы каждого гражданина, а не какие-то свои”, - переконує Руслан Краснов.

Дніпро заблокувало кошти для округів прогульників - по 2 мільйони 300 тисяч

І регламентна комісія і виборці повинні публічно говорити про факт прогулів понад 50% та робити все, аби депутат, якому делегували громадяни свій голос і який у понад 50% відсутній, склав мандат. Оскільки він не бере участь у прийнятті рішень - не виконує головної функції, яку на нього поклали виборці. ЧЕСНО наголошує, що риторика «цінності депутата на окрузі» — це риторика купівлі голосів виборців гречкою, фарбуванням лавок, роздачі матеріальної допомоги і т. д.

Руслан Краснов жаліється, що йому заблокували кошти на депутатську діяльність:

“Блокировали средства… Там 2 миллиона и 300 тысяч мы расписали на материальную помощь, но никто ничего не увидел. Буквально на прошлой неделе я подытоживал с избирателями отчет перед ними и все прекрасно понимают тоже причину. Конечно, все недовольны, но все прекрасно понимают политическую составляющую. Почему моему соседу по горсовету справа или слева деньги выходят, а… почему мне не выходят”. Ко мне подходит женщина и говорит “У меня труба течет. Я все везде плачу и за жэки не говорю, а можно что-то сделать? Вы же запрос депутатский отправили и деньги тоже расписали”. А я не могу ей ничего ответить”.

Борис Філатов каже, цим депутатам справді не надають коштів для округів. Але наголошує, що мотив не політичний. Він переконує, що це зроблено виключно через прогули. Більше того, Філатов визнає, що гроші на округ - це корупційний інструмент, але залишає його тим депутатам, хто відвідує.

“Пусть ходит и голосует - я никак не могу на него (Руслана Краснова - прим. авт.) повлиять - я ж даже не комиссия по этике. Если ты работаешь как депутат, то ты будешь получать материальное обеспечение на депутатскую деятельность, не работаешь - не будешь получать... Я им в один момент перестал платить депутатские деньги... Я считаю, что это тоже в какой-то степени инструмент политической коррупции: депутат, который распоряжается суммой в 2,3 млн - опосредственно покупает лояльность избирателей - ...красить лавочки, вставлять окна, ремонтировать подъезды. Так вот после того, как они перестали ходить в зал, на комиссии, я им просто приостановил выплаты”.

Філатов критикує при цьому виборчу систему і наголошує, що є округи, де обрали 3 депутатів, а є такі, де немає жодного. Відповідно, депутатський фонд не може розподілитися рівномірно.

Варто зауважити, що в Дніпрі депутатський фонд навіть більший, ніж у столиці, де політики з міськради отримують на рік 500 тисяч гривень. Таким чином в Дніпрі за 5 років каденції на непрямий підкуп виборців (фарбування лавок, встановлення дитмайданчиків) витрачається одним депутатом понад 10 мільйонів гривень бюджетних коштів. Це більше, аніж річний бюджет селищ середніх розмірів, який повністю забезпечує життєдіяльність населеного пункту.

Таким чином, за результатами відвідування сесій в Дніпровській міській раді, є двоє кандидатів на відкликання - Руслан Краснов та Дмитро Погребов.

Чому Філатов не може позбутися УКРОПівця Погребова?

Дмитра Погребова звільнили з посади першого заступника міського голови у квітні 2016 року. Що цікаво, що Погребов як депутат від УКРОПу поєднував свій мандат із такою посадою в міськраді.

“За конструкцією закону заступник голови має увійти до виконкому і він має скласти повноваження депутата. Але по всій Україні цією нормою зловживають і можуть призначати заступником і не вводити у виконком. Таким чином політик поєднує і посаду заступника і мандат депутата”, - наголошує експерт Інститут політичної освіти Олександр Солонтай.

Як повідомив депутат Дмитро Погребов у коментарі Громадському руху ЧЕСНО, він скористався саме цим механізмом:

“Я не мог работать в исполкоме, потому что есть норма закона. Я не мог быть депутатом и членом исполкома. Я оставался депутатом”.

З того часу він майже не відвідував сесійні засідання, позивався до мерії. Депутат пояснює, що працював майже 4 місяці на посаді заступника Філатова. Коли ж Погребов зрозумів, що йому з Філатовим не по дорогі, то написав заяву на звільнення з посади заступника і на складання депутатського мандату. За словами Погребова, його заява про складання мандату пролежала без руху і задоволення ще приблизно 4 місяці - от і набігло за весь час стільки пропусків.

“Со мной история очень простая… Я шел в команде Филатова на выборы… я работал там почти 4 месяца на позиции первого заместителя… После того, как я понял, что господин Филатов и компания… шли в городскую власть исключительно с целью разворовывания бюджета и наживы, я заявил свою позицию и сказал, что я участвовать в этом не буду… Я написал заявление одновременно и с позиции первого заместителя и написал заявление на сложение депутатского мандата. Это заявление пролежало в приемной Филатова как у городского головы почти 4 месяца и непонятно по какой причине он ему не давал хода. На самом деле я теперь прекрасно понимаю, по какой причине  - потому что меня могут лишить депутатского мандата только на сессии горсовета путем голосования. Если бы они вынесли это решение на сессии горсовета и я бы сложил депутатский мандат, то следующий по списку, который бы зашел депутат - он не очень устраивал Филатова. Я думаю, что именно по этой причине мое заявление придерживали, но на самом деле, вот прошел какой-то период - условно 4 месяца - как раз был разгар сезона - я наблюдал за деятельностью городской исполнительной власти и, честно говоря, то что они делали, - превзошло все мои негативные ожидания. Поэтому я принял решение вернуться в активную позицию. Пришел и об этом честно заявил, было мое обращение к депутатам и к общественности. И мое отсутствие в сессионном зале объясняется тем, что я вам сейчас рассказал”,-  так пояснює пропуски сесій Дмитро Погребов.

Зрештою Дмитра Погребова виключили з фракції УКРОП, але він продовжує бути депутатом і навіть Філатов зізнається у своєму безсиллі зробити щось з прогульником, якого його політична сила привела в міськраду Дніпра:

“Вопрос применения отзыва депутата - он все равно решается на уровне партии. То есть, грубо говоря, люди собирают голоса, потом избирательная комиссия принимает решение и направляет это решение в партию и партия отзывает этих депутатов. То, что Погребов, Староскольцева и Алешкин де-факто примкнули к “Оппоблоку” и “Громадской силе” - это знают все в городе. Я не хочу инициировать эту народную инициативу - и я объясню почему. Я не хочу лишнего комментировать, но то, что сейчас происходит в партии УКРОП вы сами видите. Поэтому я прекрасно понимаю, что если я начну отзывать этих троих предателей-коллаборантов и оно заедет в партию, то партия в виде Батенок и Палиц может не проголосовать. Я прекрасно понимаю, что эти три клоуна используются в целях внутрипартийной борьбы, для того, чтобы Бориса Альбертовича привести в чувство”, - пояснює міський голова, чому не вважає за потрібне ініційовувати відкликання депутатів, які відкололися від його фракції.

Як доказ своїм словам Філатов каже, що депутат Погребов нібито отримав партійний квиток УКРОПа “заднім числом”, ставши членом київської організації партії УКРОП, де його прийняли в партію.

“Условно говоря, мы сегодня его исключили из фракции, а вчера он был принят в киевскую организацию”, - підсумовує Борис Філатов.

Депутат Дмитро Погребов натомість вважає, що його незаконно виключили з фракції.

“Я официально член партии УКРОПа. У меня есть партийный билет. Меня официально приняли… действительно в киевском офисе. Это по уставу абсолютно законная и легитимная вещь… Вы б у него (у Філатова - прим. автора) лучше поинтересовались, как меня исключали из фракции УКРОП. Это было проведено и сделано в нарушение всех законодательных норм... Это было сделано путем какого-то телефонного голосования… Как минимум, должно было быть заседание фракции городского совета, на собрание фракции меня должны были пригласить и, как минимум, послушать мою позицию и после этого принимать решение большинством голосов… Кроме того, необходимо было учитывать и мнение вышестоящих, в том числе и центральных органов власти. Ничего этого не было сделано”, - переконує Дмитро Погребов.

Хто став кандидатом на відкликання через прогули комісій?

Ще 7 депутатів стали кандидатами на відкликання за результатами прогулів засідань комісій.

Позафракційний УКРОПівець Дмитро Погребов, який сам входить до земельної комісії і пропустив 90% її засідань, переконує, що не ходить на комісію, бо не хоче брати участі в корупційних, на його думку, рішеннях, які там розглядаються.

“Что касается комиссии, в которой я состою - это земельная комиссия - могу заявить прямо и открыто, что в этой комиссии на сегодняшний день председатель комиссии и большинство - это проФилатовская компания, которая занимается там совершенно коррупционными вещами. За прохождение через земельную комиссию по любым земельным вопросам берутся взятки и я принципиально заявил, что я в эту комиссию даже приходить не буду, чтоб меня никоим образом не ассоциировали с работой этой комиссии”, - каже депутат Погребов.

До списку кандидатів на відкликання через прогули комісій потрапили депутати “Опоблоку” - Ярослав Гивель та Олександр Турчин. За попередньої каденції вони прогулювали аналогічно.

“Під час кампанії “ЧЕСНА весна - відповідальна осінь”  ми закликали партії не давати ще один шанс прогульникам і кандидатам на відкликання. Після виборів ми знову проводимо моніторинг і бачимо, що ті політики, які ставали кандидатами на відкликання і були обрані повторно, на жаль, не роблять жодних висновків. Строки передвиборчої кампанії не дають змоги донести більшій кількості виборців інформацію про те, як працюють депутати”, - говорить координатор Громадського руху ЧЕСНО Микола Виговський.

Щодо депутатів Гивеля та Турчина, які можуть втратити мандат, рух ЧЕСНО спілкувався з прес-службою партії - Тетяною Старовойтовою. На запитання ЧЕСНО Старовойтова досі не відповіла.

З-поміж опоблоківців, які можуть втратити мандат, вдалося поспілкуватися особисто лише з Сергієм Сухановим. Він твердить, що на нього напали й він фізично не міг відвідувати засідання комісій і звинувачує у цьому міського голову Філатова:

“Мене перед однією комісією побив Таранов, ви, напевно, чули про такого авторитета, і прийшлося пропустити дві сесії та дві комісії. Це слуга Філатова, який для Філатова відпрацьовує всі кримінальні питання для міста Дніпра. Оце дві комісії було пропущено. Потім така ж історія була пов’язана з Вишневецьким. Оце три комісії, в принципі 63% із 20 комісії, що були. От  по чотирьох я вам назвав причини. Три причини ще там були за станом здоров’я. А так, в принципі, ходимо, працюємо дуже активно. Є записи нашої роботи. Визивали до себе Богоніса, питали по його роботі, по його грошам. Працюємо там з усіма іншими питаннями міської ради, так що дуже активно робота ведеться”.

У свою чергу Борис Філатов підтверджує, що Суханова били неодноразово і прогнозує, що це триватиме і надалі:

“Суханова побили уже 3 раза за время его каденции. И я думаю, еще 3 раза побьют, потому что это такой местный городской сумасшедший - то есть его бьют постоянно”,  - резюмує міський голова.

Суханов, якого тепер можна відкликати, не хвилюється про те, що може залишитися без мандату:

“Дивіться, я не те, що хвилююсь чи не хвилююсь. Уся моя відсутність була пов’язана з активною роботою мера і тих людей, які від нього вирішують у місті силові питання. Тому мені хвилюватись немає сенсу”.

Загалом найбільша фракція ради - “Опоблок” - має аж 5 кандидатів на відкликання.
УКРОП може попрощатися з двома депутатами - це Дмитро Погребов та Катерина Буря.
А “Громадська сила”  може втратити, окрім обох Краснових, ще й Віталія Вербу.

Чому депутати бояться голосувати?

Якщо проаналізувати не лише присутніх депутатів, а й те, скільки разів вони просто не беруть участь у голосуванні і тому не виконують делегованої їм громадою функції, то показники будуть значно гірші.  У понад 50% випадків взагалі не голосують ось такі політики Дніпра. Відповідно вони не приймають у більшості випадків рішень і не виконують покладений на них громадою обов'язок.

Найбільша кількість тих, хто за понад 50% питань не голосує, - в “Опоблоку”. Голова фракції Наталія Начар’ян не йме віри, що це правда:

“Я думаю, що вас хтось вводить в оману, депутати від “ОБ” не є злісними прогульниками, якщо когось немає на сесії, то повірте - на це є поважна причина”.

На інші питання Начар’ян відповідати відмовилася.

Дані, які голова фракції “Опоблоку” ставить під сумнів, зведені на основі офіційної інформації про поіменне голосування (неголосування) депутатів.

Борис Філатов не заперечує, що депутати манкірують голосування.

“У нас есть такое. Депутаты не голосуют, выходят в туалет, покурить в тот момент, когда голосуют. Бывает ситуация такая - вот они приходят - эти все Погребовы и Загиды - они не регистрируются до того момента, пока не увидят, что есть кворум. Когда они видят, что есть кворум, тогда они уже регистрируются, потому что понимают, что надо регистрироваться. Все это у нас есть”,- каже міський голова.

Чи дозволяє регламент депутату не голосувати?

Філатов пояснює, як у комісії, яка має моніторити депутатську етику та дотримання регламенту опинилися прогульники:

“Просто когда депутаты распределяли комиссии, у нас настолько поляризован совет, что всю вот эту публику, про которую вы говорите (прогульники - прим. автора) - всех записали в комиссию по этике, чтоб они там занимались вопросами этики, а не распределением материально-технических ресурсов… Сами себя наказывать они не будут. Поэтому на них возможность давление либо через ограничение 2,3 млн грн либо только общественное давление”.

Зауважимо, що відповідно до обов’язків депутата міськради, прописаних у Регламенті, депутати зобов’язані реєструватися і брати участь в сесіях та комісіях.

Згідно з Регламентом, депутати голосують електронною карткою під час пленарного засідання особисто.  

Чому в Дніпрі слабка опозиція?

Після виборів рада розкололася фактично 50 на 50 і не могла обрати секретаря. Результатами річного моніторингу персональних голосувань (15 сесій) свідчать, що опозиція в Дніпрі доволі слабка.

За рік рада провела 16 сесійних засідань. У середньому на кожній сесії розглядали 118 питань. Якщо навіть припустити, що в середньому депутати витрачали на сесію навіть 6 годин, то рада розглядала одне питання десь 3 хвилини. Навіть у сусідньому Харкові питання розглядають удвічі довше.

“У нас сесійну повістку присилають опівночі. До цього приславши її за день. І повістка може змінитись повністю або дуже сильно, на 30-40%. Ви розумієте, мені опівночі прислали, скільки мені потрібно часу, щоб прочитати 30 – 40 сторінок? Це ще оптимально, а може бути лише один проект на 40 сторінок. Щоб якісно підготуватися, за законом, мають протягом 20-ти днів висіти проекти, мінімум за 7 днів вже не можна вносити правки у порядок денний. У нас вносяться правки у повістку вночі. Були навіть випадки, коли в 10:30, сесія вже проходить, а нам присилають проект, за який ми повинні проголосувати через 5 хвилин”, - розповідає депутат від “Солідарності” Хозін.

Попри свою критичну позицію, Хозін утримується або голосує проти лише в 7% голосувань. Майже в 50% депутат рішення підтримує, хоч і бідкається, що не встигає ознайомитися з ними.

Якщо в Харкові “Самопоміч” опонує Кернесу й середній відсоток голосувань “проти” та “утримався” сягає 33%, то в Дніпрі найвищий показник у “Громадської сили”. Він становить 15%. Це при тому, що в УКРОПівців цей показник лише на 5% нижчий.

Тут треба зазначити, що найбільш опозиційним є депутат від “Громадської сили” Ігор Лаппо. Він не підтримує рішення у 28% випадків. Що стосується голови фракції Загіда Краснова, то він голосує проти або утримується лише в 6% випадків.

Руслан Краснов каже, що фракція не вказує, як голосувати своїм членам.

“У нас нет такой поднятой руки - партийной дисциплины. У нас голосуют так, как считают нужным. У нас каждый представляет интересы своего округа и в общем избирателей города”, - каже депутат Руслан Краснов.

З огляду на те, що лідер опозиції Дніпровської ради Загід Краснов потрапив разом із сином в кандидати на відкликання через прогули, то можна припустити, що опозиційна складова в Дніпрі мінімалізована.

Борис Філатов каже, що коли опозиціонерам не вдається зірвати сесію, то частина з них йде, а частина голосує разом з більшістю.

“Иногда доходит вообще до смешного, когда, допустим, мы приходим на сессию - 64 депутата. Промэрская коалиция колеблется от 40 до 34 депутатов. Тот заболел, этот уехал, то есть вполне может быть такое, что не будет большинства. Они (опозиція - прим. авт.) приходят, сначала говорят какие-то воззвания о том, что бюджет большой, инвалидам-пенсионерам не выплачивают, все пропало, все украли, все плохие - начинают раскачивать зал. Когда они видят, что зал не раскачивается, они уходят и оставшиеся депутаты в том числе более или менее разумные из их компании голосуют в том числе по социальным вопросам”, - розповідає Філатов.

Руслан Краснов каже, що фракція не бере участі в голосуванні, тому що депутатам нібито не дають висловитися.

“По поводу порядка голосования… В порядке голосования наша фракция и много других депутатов, к сожалению, особо сильно участия не принимают, потому что им не дают слова. Допустим, депутат А. сказал свое мнение и если его мнение ну как бы какое-то “не такое”, то могут ему два раза слова не дать. У нас есть такая практика, что… “хватит обсуждать вопрос номер 2.37 - у нас еще до 6.17 еще куча вопросов - давайте голосовать пакетом - не пакетом”, хотя в Регламенте написано, что мы можем на один вопрос тратить столько времени, сколько хотим, и обсуждать его. Каждый депутат может его обсуждать по 10 по 30 раз, просить, чтобы его снимали с голосования, либо чтобы добавили в повестку дня… Но часто нас просто не слышат”, - запевняє Руслан Краснов.

Згідно з вимогами Регламенту, на який посилається Руслан Краснов, часу для обговорення кожного з питань на пленарному засіданні сесії ради - більше, ніж достатньо. Доповідачеві надається 10 хв, співдоповідач має ще 5 хвилин, 4 хвилини дається на заключне слово. При цьому депутати, які записалися на участь в обговоренні, - мають по 3 хвилини часу для обговорення в першому виступі й по 2 хвилини - в повторному.

Громадський рух ЧЕСНО звернувся до міського голови Бориса Філатова з питанням, чому депутати скаржаться, що їм не дають висловитися на сесіях.

“Есть регламент. Во-первых от каждой фракции есть обязательное выступление. Второе - есть целый ряд депутатов, например, господин Хозин, который злонамеренно не выступает по повестке дня. То есть, мы, допустим, обсуждаем вопросы ОСМД, а он выступает и говорит  - “А в ЖКХ воруют!”. Мы обсуждаем вопросы воровства в ЖКХ, а он берет слово и говорит  - “ОСМД не создают!”. То есть в принципе, у нас каждый депутат может выступить, тем более у нас каждая фракция имеет право высказать свое мнение, но когда это специально превращается в злоупотребление правом… либо затянуть повестку дня, либо заговорить вопрос… это у них такие сценарии, то мы не можем идти на поводу. У нас с господином Хозиным был разговор. Я говорю - “Вы понимаете, что мы все видим, что вы специально кривляетесь и срываете сессию”. Он говорит “А вот, например, в Луцке сессия шла трое суток, а чем мы хуже, чем Луцкий городской совет?” А я ему говорю, что наверное мы не хуже, но вы издеваетесь”, - відповідає Борис Філатов.

На запитання, як на сесії вдається витрачати на прийняття рішення в середньому лише 3 хвилини, Борис Філатов відповів, що на сесію виносяться питання, які вже, з його слів, пройшли кілька етапів погодження:

“У нас по регламенту есть еще несколько процедур, которые выносятся перед сессией. Во-первых у нас есть т.н. Совет коалиции, эти вопросы там обсуждаются. Потом, для того. Чтоб вопрос попал в зал, у нас эти вопросы должны пройти все депутатские комиссии, и если 3 депутатские комиссии ветируют этот вопрос, он в зал не попадает. Потом есть т.н. Согласительный совет. На котором собираются все председатели комиссий и утверждают повестку дня. То есть фактически, когда вопрос попадает в зал, он уже полностью разобран, обсужден профильными специалистами с общественностью. У нас в комиссиях стоит прямая трансляция - нам USAID поставили видеокамеры - можно онлайн смотреть комиссии. Фактически, в зале идет уже легитимизация уже принятых решений”.

Мер додає, що депутати, які хочуть бути почуті на сесіях, - мають приходити й працювати над питаннями на комісіях.

“Опозиційний блок” поступився “Громадській силі” за середнім показником голосувань “проти” та “утримався” лише на 1%. Сергій Нікітін голосує проти чи утримується у найбільшій кількості голосувань - майже 31%.  “Опоблок” був би найбільш опозиційною силою в раді, але кандидат на відкликання Олександр Турчин, коли приходить на сесії, за майже всі питання голосує “за”.

Варто зауважити, що середній відсоток у фракції БПП, згідно з аналізом персональних голосувань, менший, ніж в УКРОПу і становить лише 8,5%. Борис Філатов пояснює такі цифри голосуваннями депутатів, які відкололися від УКРОПу.

“Смотрите, у нас же есть три человека из УКРОПа, которые, получается, откололись - Погребов, Староскольцева, Алешкин. Я думаю, в абсолютных цифрах, если они все время жмут “против”, то это считается, что они против, но они исключены из фракции”, - припускає Філатов.

На сайті міськради, коли рух ЧЕСНО шукав дані, не було вичерпної інформації про персональне голосування депутатів. Лише після звернення до директора департаменту забезпечення діяльності Дніпровської міської ради Олександра Литвина інформація була оприлюднена.  Але все ще бракує даних про поіменне голосування під час першої сесії 2016 року. Це була виїзна сесія, де Краснова обрали секретарем.

Хто і чому прогулює сесії та комісії?

Окрім тих, хто пропустив понад 50% сесій та комісій і потрапив до лав кандидатів на відкликання, у Дніпровській раді є чимало прогульників. Ось ті, хто пропустив від 25 до 50% сесійних або комісійних засідань.

Депутат від “Солідарності” Дмитро Хозін наголошує, що він не ходить на деякі сесії на знак протесту разом з іншими депутатами.

“Починаючи з травня, сесії проходять швидко, є якісь перерви, що тривають годину чи більше, але саме голосування відбувається дуже швидко. Філатов постійно ставить «пакет», причому доволі цинічно, місяці три тому в нас була сесія, на якій три рази провалювалось голосування за те, щоб проголосувати «пакетом». Він все одно це виставляв. На четвертий раз він додавив, ну, йому там відразу підносять, хто не голосував. Він додавив і все одно проголосували «пакетом», - розповідає депутат Дмитро Хозін.

Хозін наголошує, що висловитися дають, як правило, головам фракцій. До депутатів черга не доходить.

“Якщо тобі є що сказати, то Філатов цього права не дає. Відповідно, одну із сесій ми пропустили, 31 чи 32 депутата, не прийшли на сесію. Це була акція протесту, бо ми обирались не для того щоб приходити і тиснути на кнопки… Лідер фракції каже, що це питання узгоджено, а це ні. Купа депутатів УКРОПу... навіть слова не брали. Їм взагалі все байдуже, у них є якась тіньова зарплата, якісь підряди, тобто все влаштовує, і в обмін на це вони мовчать на сесії і голосують, як їм скажуть”, - додає Хозін.

Але тут варто зазначити, що депутат став прогульником не лише сесій, а й комісій. Загалом прогульниками комісій стали 13 депутатів. Більшість прогульників - представники “Опоблоку”.

Депутат від “Солідарності” Максим Кучугура пропустив рівно 50% засідань комісій. Відсутність на ще бодай одному засіданні комісії загрожувала б Кучугурі втратою мандату.

“У першій половині 2016 року було багато відряджень. Кожного тижня по декілька днів був відсутній у місті”, - говорить прес-секретарка партії “Солідарність” Валерія Дідковська.

Кучугура, за результатами моніторингу, потрапив і до лав прогульників сесій. Аналогічна ситуація і в однопартійця Кучугури - в Дмитра Хозіна. Представник “Солідарності” каже, що в комісіях ніхто нічого не вирішує. Це при тому, що на сесіях питання розглядають в середньому 3 хвилини:

“Комісії – це інструмент, який взагалі нічого не вирішує, принаймні в нашій міськраді. Можу пояснити на прикладі. І який тоді сенс у комісіях, де комісія розглядає проекти і їх підписує, якщо потім присилають нові проекти. І потім все одно голови комісій їх підписують в обхід процедури. Тобто, грубо кажучи, сесія вже проголосувала, а їм підносять відкоректовану версію заднім числом, щоб вони підписали після сесії”.

Хозін твердить, що фракції не розглядають прогули депутатів на засіданнях як проблему.

Що стосується ще одного представника “Солідарності” Михайла Гороховського, то він теж прогулює і засідання сесій, і засідання комісії.

Прес-секретар партії Солідарність, Валерія Дідковська контакти депутата не дає, натомість сама коментує, чому його немає:

“Михайло Семенович активно працює на окрузі безпосередньо з виборцями. На жаль, довелося пропустити декілька сесій через велику завантаженість. Останні дві сесії було пропущено за станом здоров’я, можемо надати відповідну медичну довідку”.

Таким чином, половина депутатів “Солідарності” потрапила до лав прогульників - тих, хто пропустили 25 і більше відсотків засідань сесій або комісій.

До лав депутатів-прогульників потрапили й УКРОПівці. Анастасія Староскольцева пропустила 19 з 52 засідань бюджетної комісії.

Ну, не завжди виходить бути присутньою на комісіях. Якщо вони розуміють, що їм недостатньо голосів для якогось голосування, яке треба протягнути через комісію, всіх у ручному режимі просто обдзвонюють, збираються там на 10 – 15 хвилин, голосують за що потрібно, і все, і на цьому знов розходяться”, - розповідає депутат Староскольцева.

Бюджетні комісії засідають майже в усіх радах найбільшу кількість разів. Відповідно депутати, які не мають можливості відвідувати належним чином засідання таких комісій, можуть спробувати свої сили в інших. У Дніпровській міській раді найменше у 2016 році засідали комісії з питань етики, материнства, дитинства та комісії з питань промисловості та підприємництва.

Політичний баласт: ким можна замінити неефективних депутатів?

Для того, щоб оновити склад Дніпровської ради, не потрібно проводити вибори. Згідно з рейтинговою системою, якщо один депутат через ті чи інші причини складає повноваження, депутатом стає наступний політик цієї ж партії, який у рейтинговому списку посів перше непрохідне місце.

Але для того, щоб позбавити мандату депутата треба не лише воля виборців, а й згода партії.

Найбільше замін за наявності політичної волі може відбутися у складі “Опозиційного блоку”.

До партії “Опозиційний блок” увійшли екс-регіонали. Ця партія на виборах у Дніпрі набрала найбільше голосів.  Прогульники попереднього скликання висновків не зробили.

Ярослав Гивель, який пропустив 100% засідань ради в 2013 році та Олександр Турчин, який у 2014 році пропустив понад 50% засідань - знову стали кандидатами на відкликання. Рух ЧЕСНО перед виборами попереджав і політичні партії, і виборців, аби були уважними й не давали прогульникам другий шанс потрапити до ради.

До списку тих, хто може втратити мандат у фракції “Опоблок”, потрапили Вячеслав Сергєєв, Олена Степанян, Сергій  Суханов.

Замість них за списком можуть зайти ось такі політики.

“Громадська сила” Загіда Краснова спромоглася завести лише 7 депутатів. Двоє з них - Загід та Руслан Краснови - стали кандидатами на відкликання.

Таким чином, якщо Краснови складуть повноваження, то мандати отримають - директор ТОВ “ОТЕГ” Олексанр Афанасьєв та директор ПП “Асоціація офіцерів запасу України” Сергій Воробйов.

Партію УКРОП підвели два депутати - Дмитро Погребов та Катерина Буря. Вони стали кандидатами на відкликання, бо пропустили понад 50% засідань комісій.

Наступними у партійному списку йдуть приватні підприємці - Сергій Барановський та Сергій Шевченко. Обидва мають профтехосвіту.

Якщо до прогулів Дмитра Погребова у Бориса Філатова позиція однозначно негативна, то до прогулів Катерини Бурі міський голова ставиться поблажливо.

“Буря - это наш депутат, я думаю ,что скорее всего, она у вас там на 9-м месте, но она все время ходит. Я не знаю, чего так получается. Она просто чиновник - руководитель земельного управления. То есть, она может не ходить в комиссии и в зал в силу должностных полномочий, но в зал она ходит всегда. Поэтому я кстати удивился, с чего вы решили, что у них такая ситуация… А на комиссию она не ходит, потому что она на работе круглые сутки. А депутаты у нас заседают - по-моему комиссионный день в среду, то есть они утром как заходят - так и сидят всю среду совещаются. А нам работать надо, а не только сидеть в комиссии”, - пояснює свою позицію щодо пропусків Катериною Бурею 54% засідань комісії комунальної власності, енергозбереження та законності.

До слова, згідно з Регламентом, депутати ради звільняються від виробничих чи службових обов’язків на час сесій або комісій.

Аналогічні норми містить чинне законодавство.

“Солідарність”, яка завела до ради 6 депутатів, не має з-поміж своїх депутатів тих, хто пропустив би понад 50% сесійних чи комісійних засідань. Якби Максим Кучугура пропустив на одне засідання комісії більше, то він теж міг би втратити мандат.

Щодо “Самопомочі” - то ця  політсила не має кандидатів на відкликання, ані прогульників. Тут варто зауважити, що це найменша фракція ради (5 депутатів), яка при цьому отримала секретаря.   

Нагадаємо, Громадський рух ЧЕСНО проводив аналіз кандидатів у народні депутати від Дніпропетровська. Журналісти ЧЕСНО проаналізували, на кого працювали техкандидати, а також скільки витратили кандидати на виборах 2016 року. Кандидати у Дніпропетровську витратили найбільшу суму в порівнянні з іншими депутатами.

ЧЕСНО

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


4 роки тому Дніпро позбувся тягаря гріхів і злочинів одного з організаторів Голодомору та офіційно став Дніпром.З тих пір навіть затяті противники узаконення цієї народної назви забули й згадувати про...
Юрій Фоменко

Біля річки Жовтої

1648 року, вночі з 15 на 16 травня, військо Речі Посполитої вишикувалося для здійснення маршу до урочища Княжі Байраки ...Чим була та битва під Жовтими Водами? Початком визвольної війни? Початком бурж...
Олександр ВАЙС

Окупація

Окупація завжди починається з брехні. Певною мірою окупація і є брехнею. Довгими й марними намаганнями називати речі тим, чим вони не є і привласнюванням їх тими, кому вони ніколи не належали. Наш вип...
Колись Чорний ліс тягнувся від Карпатів до Дніпра, а Голубий ліс на Січеславщині займав майже повністю Петриківський, Царичанський, Магдалинівський, Новомосковський та Павлоградський райони.Про що сві...