App Store Google Play

У яких вулицях Дніпра втілена ідея соборності України: цікаві факти

19.01.2017 18:00
У яких вулицях Дніпра втілена ідея соборності України: цікаві факти

Соборність, згуртованість, єднання – ці ознаки української нації знайшли втілення у нових топонімах Дніпра. Перейменовуючи вулиці, провулки, сквери та площі, фахівці акцентували на історичних подіях та визначних постатях. Усього на мапі обласного центру з’явилося понад 350 нових топонімічних об’єктів. Про це повідомляє Дніпроград з посиланням на прес-службу ДніпроОДА.

«22 січня позначене в національному календарі як велике державне свято. Воно увійшло в історію як День Соборності України. Події 1919 року стали підґрунтям для відродження незалежності України, втілили споконвічну мрію нашого народу про соборну державу. Ідею соборності ми поклали в основу перейменування топонімів Дніпра», – зазначив декан історичного факультету ДНУ ім.Олеся Гончара, член робочої групи з найменування та перейменування вулиць на Дніпропетровщині Сергій Світленко.

Віднині на мапі Дніпра не знайдеш Жовтневої площі. Їй повернули історичну назву дореволюційного періоду – Соборна.

У Жовтневого району також новітня назва – Соборний. Сучасне ймення – символічне: район своїми комунікаціями сполучає різні частини міста.

«У цих назвах закладені єдність та соборність. Але сьогодні значення цих топонімів збагатилося новим змістом. Це етнонаціональне, суспільно-політичне та духовно-культурне єднання українського народу», – підкреслив історик.

Протягом віків практичним втіленням української соборності займались гетьмани Богдан Хмельницький, Іван Мазепа.

Зокрема, у проспект Богдана Хмельницького перейменована вулиця Героїв Сталінграда. Робоча група, яка вдихала в топоніми друге життя, одноголосно вирішила дати артерії південно-західної частини Дніпра ім’я відомого гетьмана. «Богдан Хмельницький у середині XVII століття підняв український народ на національно-визвольний рух, звільнив землі від влади Речі Посполитої, утворив козацьку державу. Символічно, що перші перемоги гетьмана відбувалися на теренах Придніпров’я», – каже Сергій Світленко.

Справу славетного гетьмана Війська Запорізького продовжив Іван Мазепа. Тож на покажчиках будинків проспекту Петровського тепер написано проспект Івана Мазепи.

Серед тих, хто просував ідею соборності України, – видатний історик, літературознавець, громадський та державний діяч Михайло Грушевський. На честь нього названа колишня вулиця Карла Лібкнехта.

У цій когорті – і екс-голова уряду УНР Володимир Винниченко. На його пошану увічнена колишня вулиця Куйбишева.

Символом українського національно-визвольного руху був Симон Петлюра. На честь отамана армії УНР названа вулиця Шпиндяка.

«Ми «залюднювали» вулиці десятками національних постатей. У назвах – імена гетьманів, козацьких ватажків, борців за національну ідею. Ці історичні постаті – нагадування про шлях, який довелося подолати нашій країні до незалежності та соборності», – акцентує Сергій Світленко.

На Дніпропетровщині перейменовано понад 4,1 тисячі вулиць, провулків, площ, скверів і парків, більше 350 з них – у місті на Дніпрі.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Рефлексії навколо "втрачених" Криму та Донбасу - це звичайні "фантомні" болі. Усім цим обмінам думок про людей чи територію ("як повернути", "коли", "на яких умовах", "ми не повернемо, бо") скоро випо...
Помилка московітських протестувальників - це упор на «мирний протест». Вони, скоріш за все, помилково сприймають наш Майдан, як мирний виступ.Так! У нас багато тринділи про те, що тільки м...
Юрій Фоменко

Промоушен

Один пан з нашого міста забрав літніх батьків ближче до себе. Була придбана і приведена до ладу дачна ділянка в садовім товаристві, де постійно проживало багато ровесників батьків. Реконструйований бу...
Ярема ГАЛАЙДА

Про емпатію

Зустрів товариша випадково на вулиці. Постарів. Добряче постарів. Геть сивий, обличчя у зморшках, але все такий же жилавий, по молодечому стрункий, вкритий мало не чорною, степовою засмагою. Старий, с...