App Store Google Play

У Дніпрі презентували унікальну книжку і документи про Нестора Махна

10.11.2016 17:20
У Дніпрі презентували унікальну книжку і документи про Нестора Махна

У Дніпрі, в Меморіальному будинку-музеї Яворницького, відбулась презентація першого в Україні перевидання книжки Олексія Ніколаєва про Нестора Махна «Первый среди равных», здійсненого місцевим краєзнавцем та дослідником Миколою Чабаном. Захід приурочили до дня народження Махна. Про це повідомляє Дніпроград з посиланням на Радіо Свобода.

Дніпровські історики, краєзнавці, письменники, журналісти зібрались, щоб подискутувати про суперечливу особистість ватажка селянського руху початку ХХ століття, а також дізнатись маловідомі факти про Махна та махновщину.

За словами краєзнавця Миколи Чабана, який є ініціатором перевидання в Україні книжки спогадів поплічника Махна Олексія Ніколаєва «Первый среди равных» російською мовою, у біографії «батька» ще багато білих плям, а оцінки його діяльності далекі від об’єктивності. Дещо романтизує образ «батька», каже Чабан, і ця художньо-документальна книжка, видана понад півстоліття тому у США, яка мовою оригіналу в Україні вийшла тільки тепер.

Як розповів Микола Чабан, цю книжку написав переконаний анархіст Олексій Ніколаєв, свідок і учасник махновщини, в 1930-і роки, коли перебував в еміграції.

«Він був безпосереднім свідком бурхливих революційних подій в Україні, брав участь у національно-визвольних змаганнях першої чверті ХХ століття, зокрема, трагічних перипетіях, пов’язаних із махновським повстанством. Ніколаєв зустрічався з удовою Нестора Махна Галиною Кузьменко, однодумцями та соратниками «батька», ретельно записував їхні спогади. Перше видання книжки було здійснено у США в 1948 році вже після смерті автора російською мовою, якою вона була написана», – розповідає Микола Чабан.

У презентації взяли участь також й інші дослідники біографії Нестора Махна й махновщини в контексті історії краю. Завідувачка відділу Дніпропетровського національного історичного музею Тетяна Цимлякова розповіла про маловідомі факти, пов’язані з Махном, зокрема про його зустріч 1919 року, під час захоплення міста, з тодішнім хранителем музею, краєзнавцем Дмитром Яворницьким. Науковець презентувала унікальні музейні документи, серед яких «охоронна грамота» від Махна, яку отримав Яворницький, – документ, завдяки якому вцілілі безцінні експонати дніпровського музею.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...
У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...