У Дніпрі, в Меморіальному будинку-музеї Яворницького, відбулась презентація першого в Україні перевидання книжки Олексія Ніколаєва про Нестора Махна «Первый среди равных», здійсненого місцевим краєзнавцем та дослідником Миколою Чабаном. Захід приурочили до дня народження Махна. Про це повідомляє Дніпроград з посиланням на Радіо Свобода.
Дніпровські історики, краєзнавці, письменники, журналісти зібрались, щоб подискутувати про суперечливу особистість ватажка селянського руху початку ХХ століття, а також дізнатись маловідомі факти про Махна та махновщину.
За словами краєзнавця Миколи Чабана, який є ініціатором перевидання в Україні книжки спогадів поплічника Махна Олексія Ніколаєва «Первый среди равных» російською мовою, у біографії «батька» ще багато білих плям, а оцінки його діяльності далекі від об’єктивності. Дещо романтизує образ «батька», каже Чабан, і ця художньо-документальна книжка, видана понад півстоліття тому у США, яка мовою оригіналу в Україні вийшла тільки тепер.
Як розповів Микола Чабан, цю книжку написав переконаний анархіст Олексій Ніколаєв, свідок і учасник махновщини, в 1930-і роки, коли перебував в еміграції.
«Він був безпосереднім свідком бурхливих революційних подій в Україні, брав участь у національно-визвольних змаганнях першої чверті ХХ століття, зокрема, трагічних перипетіях, пов’язаних із махновським повстанством. Ніколаєв зустрічався з удовою Нестора Махна Галиною Кузьменко, однодумцями та соратниками «батька», ретельно записував їхні спогади. Перше видання книжки було здійснено у США в 1948 році вже після смерті автора російською мовою, якою вона була написана», – розповідає Микола Чабан.
У презентації взяли участь також й інші дослідники біографії Нестора Махна й махновщини в контексті історії краю. Завідувачка відділу Дніпропетровського національного історичного музею Тетяна Цимлякова розповіла про маловідомі факти, пов’язані з Махном, зокрема про його зустріч 1919 року, під час захоплення міста, з тодішнім хранителем музею, краєзнавцем Дмитром Яворницьким. Науковець презентувала унікальні музейні документи, серед яких «охоронна грамота» від Махна, яку отримав Яворницький, – документ, завдяки якому вцілілі безцінні експонати дніпровського музею.
Автор: Дарина ТВАРА