Українські суди відмовляються визнавати винними суддів, які затримували учасників дніпровського Євромайдану. Натомість у Європейському суді з прав людини вважають, що винні у незаконному триманні активістів під вартою за відсутності обгрунтованої підозри мають бути покарані, зокрема піддані люстрації.
Про це Дніпрограду розповів правник, адвокат дніпровських маданівців Віталій Погосян, який має у розпорядженні висновки ЄСПЛ.
"Держава-відповідач знов посилається на факт виплати грошової компенсації деяким Заявникам, згідно рішень національних судів", - пояснює адвокат. Проте відносно суддів, які приймали рішення про взяття Заявників під варту, жодних рішень не приймалося.
"Згідно п.5 ч.7 Закону України "Про очищення влади" підлягають беззаперечній люстації особи, які своїми протиправними рішеннями, дією чи бездіяльністю призвели до порушення прав людини та основоположних свобод, визнаних рішенням Європейського суду з прав людини. Отже, рішення ЕСПЛ є беззаперечною підставою для люстрації всіх посадових осіб (слідчих, прокурорів та суддів) які приймали участь в справах по Майданівцям", - переконаний Погосян.
Нагадаємо, в ніч з 26 на 27 січня 2014 року, після мітингу під ОДА у Дніпропетровську, судді Бібік та Решетняк запроторили за грати 24 людини, виносячи, мов під копирку, ухвали про застосування до затриманих запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів.
Рішення були прийняті з порушенням норм законодавства і тимчасова слідча комісія, що була створена для розслідування цього інциденту, визнала, що судді порушили присягу судді.
Завдяки зусиллям адвокатів, до Бабушкінського районного суду Дніпра було подано позови про відшкодування моральної шкоди, завданої незаконними діями органів дізнання та досудового слідства. По кожному із затриманих було визначено розмір моральної шкоди в розмірі 100 000 грн. Згодом було ухвалене рішення про відшкодування шкоди, завданої трьом майданівцям незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду в розмірі 50 тис.грн.
Наразі, говорить Віталій Погосян, правозахисна група "СІЧ" не планує зупинятися і обов'язково доб'ється покарання суддів-злочинців.
Автор: Орина ВАЩУК