Сучасні письменники дедалі частіше презентують книги про війну, польові розповіді та історії, які ошелешують. Автор відомої книги сучасності «Іловайськ» – Євген Положій 20 жовтня у Дніпрі презентував нове видання, розлоге довершення попередньої книжки – «5 секунд, 5 днів». Про це повідомляє Дніпроград з місця подій.
У вересні минулого року світ побачив доробок Євгена Положія "Іловайськ" - збірка художніх історій, заснованих на реальних подіях кінця серпня 2014 року. Книга про "Іловайський котел" відразу привернула увагу читачів: перший і другий тиражі швидко розкупили, а гості презентацій часто просили "запасні" екземпляри.
Під час роботи над твором письменник зібрав стільки інформації, що вмістити її в рамки однієї книжки не вдалося, тому довелося писати нову. Свіже, щойно з друку, видання має назву «5 секунд, 5 днів».
В її основі – реальні персонажі та реальні події наприкінці серпня 2014-го, пропущені крізь призму художнього бачення автора. Сьогодні на презентації побували не тільки пересічні читачі, а й безпосередні прототипи героїв – прикордонники, бійці добровольчих батальйонів і батальйонів територіальної оборони.
Роман «5 секунд, 5 днів» побудований на розповідях бійців батальйонів територіальної оборони «Кривбас» і «Херсон», добробату «Дніпро-1» і бійців 51-ї бригади, а також на відомостях, отриманих від родичів загиблого лікаря Влада Ковальова.
«Я обʼїздив дуже багато міст України, мав багато зустрічей. Улітку нарешті мені вдалося розговорити прототипа головного героя книги Бойченкова – Віталія Бунчикова. Це людина з Кривого Рогу, боєць батальйону «Кривбас». Він досить детально розповів, що з ним сталося. Його історія й лягла в основу головної сюжетної лініїї», - розповів Євген Положій.
У новій книзі описані події, які відбувалися з її героями як до війни, так і під час Іловайскої трагедії і після демобілізації. За словами автора, це книга про жагу до справедливості, про те, що примушує звичайну людину взяти зброю і йти воювати за країну, за мир, за правду.
«Це книжка не про війну, не подумайте. В першу чергу це розповідь про ту рушійну силу, ту пружину, яка штовхає звичайний людей на боротьбу, і зветься вона справедливістю. Війна виступає як тло і засіб показати сучасну українську людину, людину нашого покоління», - запевнив прозаїк.
На думку письменники сучасники мають і повинні писати книжки про війну. І такі книжки, які створені за фактами, потрібно писати зараз, оскільки багато людей, котрі воювали тоді, можуть і зараз загинути. Якщо ми не напишемо книжки про війну, це зробить Росія. Такі видання знову заповнять наш простір.
«Наші Бійці малі мужність пережитого Іловайській котел, то невже у нас не вистачить мужності хоча б прочитати та донести іншим людям інформацію про їх героїзм та гуманізм? Правда, яку дізнається суспільство, стане найкращий пам'ятником усім нашим загиблим хлопцям», - вважає Положій.
Під час розмови з читачами письменник також зазначив, що він захоплюється мужністю мешканцями Дніпра, і наголосив, що ніхто в країні не витрачає стільки сил, на боротьбу із війної на Сході, як наше місто.
Прозаїк розповів історію, яка вразила його найбільше. Він згадав скульптурну композицію, яку умовно називають «Воїн і дівчинка», з якого нещодавно вандали вкрали яблуко. У її героїв є реальні прототипи, а один з них живе і працює в Дніпрі.
«Іван Погорілий в недавньому минулому - боєць 42-го окремого мотопіхотного батальйону. Послужити встиг тільки місяць: в кінці серпня 2014 був поранений під Іловайськом, а потім кілька днів з перебитою ногою пробирався до своїх. І не один, а з чотирирічною пораненою дівчинкою, у якої на його очах сепаратисти розстріляли всю сім'ю. Зараз Іван працює в Дніпропетровській облдержадміністрації, дівчинка живе зі своєю бабусею», - нагадав письменник.
А те, що сталося з героями цієї історії два роки тому, Євген Положій описав в оповіданні «Дядя Ваня», який увійшов до збірки «Іловайськ: розповіді про справжніх людей».
«І от, мені сьогодні розповіли, що дніпровці приносять до скульптури справжні свіжі яблука. Здавалося б, вкрали те яблуко та й годі, нема та й нема, кому яка різниця? А тут все не так – по-іншому, тут хвилюються, переживають, бо це пам’ять про ту страшну історію, і це важливо. Та пояснювати нічого не треба, лише захоплюватися можна», - розповів Положій.
Тож під час зустрічі письменника з читачами панувала тепла атмосфера, організатори пригощали усіх символічними червоними яблуками, що дуже вразило та приємно здивувало письменника.
Автор: Дарина ТВАРА