App Store Google Play

Вся правда про картину Струнникова «Запорожець»

23.09.2016 17:00
Вся правда про картину Струнникова «Запорожець»

В жовтні цього року виповнюється 145-річчя від дня народження найсильнішої людини у світі — українця Івана Піддубного, портрет якого на повний зріст в образі козака-запорожця експонується в Дніпропетровському національному історичному музеї імені Д.Яворницького, в залі, присвяченому історії запорізького козацтва. Саме таким — сильним, сповненим людської гідності, уявляв славних запорозьких лицарів Дмитро Яворницький, який присвятив своє життя дослідженням про українське козацтво.

Читаючи різні публікації про борця Піддубного, історика Яворницького, художника Струнникова, знову й знову стикаєшся з різними версіями появи цього портрету в Обласному музеї ім. О.М. Поля, де директором понад 30 років був Дмитро Яворницький. Найбільш поширена версія, це та, що Піддубний, перебуваючи в 1906 р. Катеринославі в гостях у Яворницького, позував Струнникову для свого портрета на повний зріст в якості борця-силача, у атлетичному трико, зі стрічкою на грудях. Нібито, художник намалював два однакових портрети, й один з них на прохання Яворницького, змінивши образ борця на запорозького козака (домалював оселедця та шаровари, змінив вуса), подарував вченому для Обласного музею імені О.М. Поля.

Але добре відомо, що Піддубний у 1905-1910 рр. інтенсивно, майже щорічно, виступає на першості світу в Парижі, їде з турне по Італії, в Бельгію, Німеччину, Ніццу, тобто є дуже затребуваним. Нажаль, ніяких документальних свідоцтв про одночасне перебування в Катеринославі в 1906 р. Піддубного й Струнникова, та ще й в оселі Д. Яворницького, не існує, крім сумнівних спогадів мешканців міста. А от листи Струнникова до Яворницького 1907 р., де вони обговорюють проблему доставки портрета борця у вигляді запорожця в Катеринослав, фінансові звіти про витрати по транспортуванню картини (3х2 метри) зберігаються в ДНІМ і проливають певне світло на історію написання цього знаменитого портрета. Тим більше, що оригінал портрета Івана Піддубного у вигляді борця-силача, на жаль, не зберігся.

З біографії Миколи Струнникова відомо, що ним був написаний портрет борця на межі 1899-1900 рр., на піку професійної атлетичної кар’єри 28-30-річчного Піддубного, а для музею на прохання Д. Яворницького Струнников спеціально зробив ще один варіант портрета. Як він писав Дмитру Івановичу 29 травня 1907 р.: «Я Вам послал копию с некоторыми изменениями, а оригинал находится у И.М. Поддубного. Написан он с натуры и лучше, чем копия. На оригинале он без чуба, усы закручены, вместо штанов — трико. Только одна грудь на вашем портрете осталась без изменений. Рост на обоих портретах натуральный».

Зріст борця був 184 см, вага – 120 кг, обхват грудей – 134 см! Біцепс – 45 см, зап’ястя -21 см, шия – 50 см, на талії – 104 см.

Бачив чи ні свій портрет в образі запорожця сам Піддубний – невідомо, але у 1915 р. він виступав в Катеринославі з цирком італійця Енріко Труцци в приміщенні місцевого цирку (район Озерного ринку), боровся з видатними атлетами. Якщо у нього були дійсно на стільки тісні стосунки з Дмитром Яворницьким, то, можливо, він заходив до музею й споглядав портрет.

Довгі роки портрет Піддубного–запорожця, зіпсувавшись під час революцій, війн, недбалого відношення в роки репресій і боротьби з «буржуазним націоналізмом», маючи неприглядний вигляд, зберігався в фондах музею. Але у 2006 р. знайшовся спонсор – київський видавець Володимир Недяк, який сприяв реставрації портрета у реставраційному центрі в Києві. Портрет було оформлено у коштовну раму, і після цього картина знайшла своє почесне місце в залі запорізького козацтва в ДНІМ ім. Д. Яворницького.

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...
У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...