App Store Google Play

Ціна капітуляції. Чому Україну неправильно порівнювати з Ізраїлем

23.09.2016 19:30
Ціна капітуляції. Чому Україну неправильно порівнювати з Ізраїлем

Україну люблять порівнювати з Ізраїлем. Говорити про те, що українцям - як колись і євреям - доводиться будувати державність по сусідству з сильним і потужним противником.

Але при всій привабливості подібного порівняння - воно все ж кульгає.

Тому що євреям, які будували Ізраїль в середині минулого століття, було навіть в чомусь простіше.

Їм протистояв серйозний ворог, що не мав до нової держави ніяких сентиментів. Але саме тому було легше: противник був занадто іншим, щоб можна було помилятися на його рахунок. І на порядку стояло питання про фізичне виживання, коли ніяких компромісів не передбачалося.

Вся логіка існування Ізраїлю тих років укладалася в формулу прем'єр-міністра країни Голди Меїр: "Ми хочемо жити. Наші сусіди хочуть бачити нас мертвими. Це залишає не дуже багато простору для компромісу".

Саме це відсутність альтернативи створило реальність, коли у євреїв просто не було вибору. Можна було перемогти, побудувати державу і зробити його ефективним.

Або ж програти і згинути.

Напевно, саме в цьому і полягає ключовий вододіл між Україною та Ізраїлем. Просто тому, що сьогодні Москва не ставить перед собою тих завдань, які ставили сусіди офіційного Єрусалиму.

Вона не хоче стерти сусідню державу з лиця землі або скидати українців в Чорне море. Її програма мінімум - перетворити Україну в свій протекторат, позбавити суб'єктності і довести неспроможність. Програма максимум - щоб українці оголосили себе малоросами.

І в цьому сценарії головне питання порядку денного - це не стільки питання фізичного виживання українського обивателя, скільки питання втрати ідентичності. У тому числі і ціннісної.

А дуже багато тих, хто готовий цим легко пожертвувати. Тому що легко жертвувати тим, чого у тебе немає. Особливо коли є ілюзія, що в разі поразки твоєї країни - для тебе особисто все залишиться як і раніше.

Більш того - абстрактний український обиватель може навіть тішити себе ілюзією, що з ним особисто нічого жахливого не станеться.

Що в разі капітуляції України в нинішній війні всього лише встановиться перемир'я на сході, припиняться хвилі мобілізації, а армійський бюджет повернеться до довоєнної скромності.

Що підуть інвестиції, відкриються російські ринки і відновиться економічне партнерство. І під впливом цих своїх ілюзій український обиватель може втомлено відмахуватися від будь-яких аргументів, наполягаючи на тому, що "персональне" важливіше "колективного".

Проблема в тому, що прихильники такого підходу ніяк не візьмуть в толк, що зараз вирішується питання не тільки ідентичності, мови та самовідчуття.

На кону, в тому числі, питання того самого економічного благополуччя, яке цей самий обиватель звик ставити на чільне місце. Тому що ми спостерігаємо ні що інше, як битву України за право покинути світ неефективних сировинних економік і неповоротких політичних систем.

Росія могла прикидатися ефективною лише в умовах високих цін на нафту.

Саме вони були однією з двох "духовних скріп", які пов'язували країну вкупі - другий залишається ядерну зброю.

Саме ці дві речі утримують російську систему від критичної відцентровості. Але як тільки ціни на нафту впали ми стали свідками того, як колись приваблива соціальна реальність стала розсипатися.

Тому що Росія може бути симпатичною тільки коли барель коштує більше ста доларів.

У нульові можна було зачаровуватися російським соціальним договором. Який передбачав відмову росіян від політичних свобод в обмін на економічне благополуччя.

Коли головним змістом внутрішнього порядку була процентна ставка за кредитним автомобілю і тривалість іпотеки - тим більше, що ростуть з року в рік доходи дозволяли це все покривати. Але ця реальність закінчилася в той момент, коли ціни на нафту впали більш ніж удвічі.

У цей момент з'ясувалося, що економічне благополуччя закінчилося, а відмова від політичних свобод - зберігся. Більш того - влада в РФ оголосила про одностороннє реформування старого соціального договору.

Тепер від політичних прав і холодильника росіянам запропоновано відмовитися в ім'я "національної величі". Яке вже не вдасться помацати, з'їсти або покласти на рахунок.

Причому це ефемерне придбання йшло в пакеті з колишньою неефективністю політичної моделі.

Яка трактує будь-який сумнів як недозволене інакомислення.

Яке в патріотичному чаді готове прийняти будь-яке шалене рішення. Будь-то право спецслужб на тотальну прослушку або заборона на іноземні товари.

Сучасна Росія перетворилася на країну, громадяни якої несуть витрати, на які не погоджувалися, але опротестувати які не можуть.

Саме тому, що п'ятнадцять років тому добровільно погодилися пожертвувати своїм правом на "особливу думку".

Те, за що сьогодні бореться Україна - це не тільки право на ідентичність, мову і власну історію.

Це, в тому числі, битва за перехід до інших правил гри. Ринок і конкуренція. Системи стримувань і противаг. Держава для громадян, а не навпаки.

Це битва не тільки із зовнішнім агресором, а й з внутрішньої неефективністю, помноженої на корупцію і корпоративні практики.

Ця битва буде довгою, процеси йтимуть зі змінним успіхом, прогрес часом перемежовуватися відкатами, але ми можемо сперечатися про швидкість руху, а не про вектор цього руху.

Альтернативи цьому шляху просто немає. Failure is not an option.

Капітуляція перед Росією не буде означати розмін ідентичності на процвітання. Програш означатиме лише знищення шансу на становлення ефективної економіки.

Тому що російські протекторати не живуть багатше метрополій. А сучасна РФ залишається країною, вся внутрішня дискусія якої зводиться до питання "з ким економити в першу чергу".

Перемога Росії означатиме лише те, що українське майбутнє виявиться перекресленим.

Будь-які вікна соціально-економічних реформ закриються.

Будь-яка спроба зробити держава для громадянина - зазнає поразки. У РФ немає грошей, щоб будувати з підкорених країн вітрини - і тому капітуляція Києва означатиме крах не тільки нинішнього покоління українських громадян, але і наступного. Того самого, якому доведеться починати все з нуля.

Саме тому Ізраїлю було в чомусь навіть простіше. Тому що у них спочатку не було ілюзій з приводу того, що чекає євреїв в разі програшу в війні. І порівнювати досвід двох країн можна буде лише тоді, коли таких ілюзій ніхто не буде плекати в Україні.

Українська Правда

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...
У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...