Переданий Україні майже рік тому американський військово-польовий шпиталь вартістю $ 7,6 млн простоює в глибокому тилу. Поранених не привозять, немає лікарів і унікального обладнання.
Про це стало відомо ще 18 серпня минулого року. Американський уряд передав нашим військовим комплекс під назвою EMEDS, або експедиційну систему медичної підтримки - мобільний госпіталь, який об'єднує сучасне медичне обладнання та новітні медичні ноу-хау, повідомляє hromadske.tv.
Шпиталь можна розбити навіть в чистому полі. Він має власні генератори, системи очищення води і продукування кисню для вентиляції легенів. Комплекс здатний 10 днів працювати абсолютно атономно - на медикаментах і запасах також переданих американською стороно. Крім цього, американці провели тренінги для українських лікарів по роботі з апаратурою.
"Американські солдати, коли йдуть під кулі, вони знають, що якщо їх поранять, і якщо вони живими дітсануться цієї лікарні, то 97%, що вони виживуть", - говорить капітан армії США Олена Емспаркер.
Що стосується українських реалій, то через півроку після отримання шпиталю історій про дива порятунку в американському шпиталі не можуть пригадати навіть волонтери, які вивозять поранених з місць запеклих боїв. За півроку жодного ефекту госпіталь не дав, тому перетворився на тиловий медпункт 95-ї десантної бригади, запевняє представник волонтерського десанту в Міноборони Богдан Ковальов.
"Цей госпіталь був розміщений за 85 кілометрів від зіткнення, в благополучному Славкурорті. Тобто допомога там надається на рівні лікування якихось там чиряків, застуди", - стверджує Ковальов.
У березні 2015-го Богдан півтора тижні провів в EMEDS, який тоді стояв в Слов'янську. Він зрозумів, що сам госпіталь і його унікальна апаратура простоюють, а припаси зникають. І тоді він вирішив оприлюднити інформацію про його нецільове використання.
У свою чергу в Міноборони оперативно спростували оприлюднену Ковальовим інформацію.
"Шпиталь використовують за призначенням. Він працює в безпечнішій зоні - 70 кілометрів від лінії фронту в районі Слов'янська. За чотири місяці там лікувалися понад 500 чоловік. Надавали як терапевтичну, так і хірургічну допомогу", - заявив тоді начальник прес-служби ВДВ Руслан Линник.
У той же час волонтери, які вивозять поранених воїнів, послугами даного госпіталь практично не користуються, оскільки просто не знають, як до нього дістатися.
"По-перше, не уявляю, де б він там міг бути. Я ж кажу, ми не один десяток днів провелив Славкурорті . Тому що ми разом з 95-кою стояли в Пісках і ми заїжджали і туди до них. Там типу штаб був, ну і там знаходилася база 95-ки тоді. Не було ніякого шпиталю. Він же не невидимка, правильно?" - Каже парамедік Галина Алмазова.
"Тренінг був пройдений, навички роботи отримані, а що далі сталося з матеріально-технічною базою, мені невідомо", - говорить медик, який пройшов стажування в EMEDS.
У свою чергу після скандалу було прийнято рішення розмістити госпіталь в іншому місці - EMEDS був перевезений в Костянтинівку, яка на даний момент є глибоким тилом.
"Але поранених сюди як і раніше не привозять. ..в наметах немає ані лікарів, ані унікального обладнання. Дорогі медикаменти і витратні матеріали, в кращому випадку, лежать упакованими, якщо не перемерзли. Місцеві жителі не пам'ятають, щоб в госпіталь приїжджали карета швидкої", - підкреслює видання.
Автор: Олександр КУРБАТОВ