App Store Google Play

Демографічна прірва: українців убивають сіль, кальяни і алкоголь

26.04.2016 15:00
Демографічна прірва: українців убивають сіль, кальяни і алкоголь

Україна займає третє місце після Росії та Білорусі за рівнем споживання алкоголю на одну особу. Наше населення скорочується в середньому на 1,5% на рік. Майже 13% смертності спричинені неінфекційними захворюваннями (НІЗ), що є нонсенсом для розвиненої. І це не єдина сумна цифра офіційної статистики.

Про це під час круглого столу, що відбувся 25 квітня в Укрінформі, говорили представники провідних наукових та медичних установ України, МОЗ України та міжнародних організацій, зокрема, UNDP.

Україна займає третю сходинку після Росії та Білорусі за рівнем споживання алкоголю – 7,7 літра на рік на особу, тоді як за методикою ВООЗ нація, яка споживає більше 8 літрів, стає перед потенційною загрозою вимирання. При цьому в Україні проживає майже 700 тисяч людей, які страждають на алкоголізм. Саме із вживанням алкоголю пов'язана велика кількість випадків народження немовлят із вродженими вадами розвитку та фізичними аномаліями. «В Україні зараз фіксується 25-30% випадків народження дітей із патологіями. І це дуже часто пов'язано зі зловживанням алкоголем як матері, так і батька», - зазначила Ольга Горбунова, доцент   кафедри акушерства, гінекології та перинатології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л.Шупика.

Середній вік, в якому майже 30% школярів пробують паління чи алкоголь – 12-13 років! Дослідження, проведені МОЗ спільно із закордонними фахівцями, показали чітку кореляцію між тим, що майже 60% молодих українців в то чи інший спосіб стикалися із палінням, і ті ж такі 60% смертності спричинені прямим наслідком паління – серцево-судинними захворюваннями.

Не менш небезпечними є і кальяни, які останнім часом вкрай швидко набирають популярності серед української молоді. Заступник директора Інститута токсикології імені Медведя, професор Анатолій Подрушняк, у своєму виступі зазначив, що згідно нещодавно проведеного дослідження, вміст токсичних речовин, зокрема, смол, альдегідів та бензопірену у продуктах горіння кальяну перевищує аналогічні показники традиційних тютюнових виробів. Не менш важливим, на думку професора Подрушняка, є й визначення впливу електронних систем доставки нікотину (електронних сигарет) та систем нагріву тютюну не лише на здоров’я курця, а й на оточуюче середовищ, що передбачено поточним дослідженням очолюваної ним лабораторії.

"Споживання кальяну - це навіть гірше і більш токсичне, ніж цигарки. Виділення токсичних речовин залежить від тієї суміші, що використовується в кальяні. Швидкі ефекти - це порушення ритму серця, підвищення тиску, інтоксикація чадним газом, порушення функції легень, дихання і голосу. Довгі хронічні ефекти - проблеми з серцем, з легенями, хронічні обструктивні прояви в легенях, хронічні бронхіти, емфіземи, рак легень, гортані і так далі", - сказав Подрушняк.

З огляду на зростаючу поширеність електронних засобів доставки нікотину, фахівці Інституту кардіології ім. Стражеска вирішили провести дослідження впливу електронних сигарет та систем нагріву тютюну на серцево-судинну систему людини. Про це під час круглого столу повідомила один з провідних вчених установи, професор Олена Кваша.

"Ціллю дослідження, яке ми збираємося провести в нашому Інституті до кінця 2016 року, - вивчити вплив цих електронних девайсів на серцево-судинну систему і ті фактори в організмі, які впливають на розвиток інфарктів, інсультів у порівнянні з курінням традиційних сигарет", - сказала Олена Кваша.

Крім того, за словами фахівця, також лікарі мають намір з'ясувати, чи варто рекомендувати курцям переходити на такі альтернативи. При цьому професор Кваша зазначила, що в будь-якому випадку продаж електронних сигарет повинен регламентуватися.

"Ми будемо намагатися визначити, чи являються вони безпечнішими (менш шкідливими), чи являються такими ж токсичними, як і куріння. В будь-якому випадку в Україні потрібні законодавчі нормативи, які визначають продаж цих цигарок", - сказала Кваша.

З-поміж інших тем, обговорених під час круглого столу, було й харчування підростаючого покоління, яке корінним чином впливає на подальший розвиток та здоров’я організму.

«Зменшення споживання солі до менше 5 грамів на дому, обмеження використання в продуктах цукру, трансжирів та насичених жирів – все це вкрай важливо впроваджувати у повсякденну практику кожної родини та пропагувати через ЗМІ» - наголосив Президент Асоціації дієтологів України, головний дієтолог МОЗ Олег Швець.

У своїй підсумковій промові професор Наталя Рингач, головний науковий співробітник відділу демографічного моделювання та прогнозування, Інститут демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України чітко окреслила майбутні сумні перспективи: скорочення чисельності молоді в загальній структурі населення, а відтак і зниження конкурентоспроможності держави. Єдиний шлях з цієї демографічної прірви, на думку експертів – всеохоплююча державна політика із підтримання та розвитку громадського здоров’я.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Відверто кажучи, давно втомився читати такі заголовки, як "Україні потрібен націоналізм!". "Націоналізм - саме те, що потрібно Україні". "Україні не вистачає націоналізму".Все це, звісно, прекрасно. І...
Під тиском багатотисячних протестів нам дійсно вдалося уникнути швидкої капітуляції, але загроза повзучої капітуляції, з далекосяжними для держави та нації наслідками, є цілком реальною.Зе суттєво ско...
Максим Мірошниченко

Рейтинг влади падає

Очевидно, що в найближчий час ми побачимо фрагментацію влади. Із занадто різних елементів вона складається. Ці різноманітні групи воюють одна із одною через оці телеграмні зливи та інсайди. Портнов лю...
Те, що два великих свята, Архістратига Михаїла і День гідності та свободи, Україна відзначає в один день, не випадковий збіг. Ці свята дещо схожі – і за смислом, і особистостями.Наші Герої, які...