App Store Google Play

Робоча комісія має дати експертну оцінку можливості реконструкції "Кайдак" ще до залучення інвестицій

18.04.2016 14:40
Робоча комісія має дати експертну оцінку можливості реконструкції "Кайдак" ще до залучення інвестицій

В рамках інвестиційної програми Європейського Інвестиційного банку Україні буде надано 400 млн на реконструкцію об'єктів міської інфраструктури. З них 99 мільонів отримає Дніпропетровська область на модернізацію систем водопостачання. 

Як ми вже повідомляли, робоча нарада з цього приводу відбулася в ОДА 7 квітня.

Прокоментувати ситуацію навколо НФС "Кайдаки" з точки зору екологічної безпеки ми запросили голову Громадської егологічної ради при Дніпропетровській ОДА Олексія Ангурця: 

"У вказаному проекті є кілька складових, без вивчення весь проект не матиме жодного сенсу. Отже, це, по-перше, оцінка діяльності самого "Дніпроводоканалу", по-друге - технічні і технологічні питання реконструкції, по-третє - результат, який отримає кінцевий споживач. І нарешті - головне: екологічні аспекти реконструкції НФС "Кайдаки".

Перше, з чого треба було розпочати в цьому проекті, - це проведення реального внутрішнього аудиту. Ми проводили перевірку - там навіть об'єми води не співпадають на кілька сот тисяч літрів. За окремими документами, різниця складає близько 30-40%. От вам і високі тарифи. Реально зрозуміти собівартість води за таких умов не можливо, - а це якраз і є підгрунтя для махінації і корупції.

Наразі ми цією темою не займаємося з півроку. Там знімюється керівництво. От бажання наводити лад - його нема і в нового керівництва. Принаймі, ми цього бажання не побачили. Інформація, яку ми надали, не була прийнята до роботи.

З чого розпочав роботу новий директор «Дніпроводоканалу»? Він на прес-конференції заявив, що «в нас все добре, показники води – в нормі». Але ж це не так. І всі це чудово розуміють. Для чого розпочинати свою роботу з брехні? Така позиція вже свідчить про те, що керівництво водоканалу все влаштовує і нічого змінюватись не буде. За багатьма показниками, особливо влітку, коли Дніпро «цвіте», вода не придатна для споживання і це фіксується. А нам розповідають, що «все добре».

Навіть в рамках виборчих перегонів пропонували кандидатам зацікавитись цим питанням - хай би вони попіарились, але і ж користь була б для людей. 

Наступне питання - технологічне. Тобто на скільки виконується регламент. А він там не виконується. На цьому наголошували і колеги-експерти, це не лише наша думка. В результаті маємо аж забагато відходів. Ця цифрі складає близько 20 тис. кубів щоденно. Це надвеликі площі, які задіюються під відстійники. Головна ж причина, як сказано вище, - не дотримання регламентів.

Також є пропозиції з модернізації очищення відходів (в тому числі і від наших спеціалістів), що підвищило б ефективність роботи водоканалу. Так, на це потрібні кошти, але це не мільони. Це питання кількох сот тисяч гривень - максимум до 1 млн грн. До того ж, цей процес можливо втілювати поетапно, оціюючи результат на кожному кроці.

Один з важливих моментів модернізації, особливо для кінцевого споживача - заміна трудопроводів. Адже немає сенсу в очищенні води, якщо потім у геть зіржавілих трубах вона стає ще брудніша. Вода отримує вторинне забруднення і вже не відповідає стандарту "вода питна".

Тому перед виділенням коштів необхідно розуміти, про яку реконструкцію ми говоримо. Це в першу чергу питання технологічне.

Що стосується інвестиційної пропозиції ЄІБ з реконструкції «Кайдак», то цікаво було б дізнатись оцінку департаменту екології ОДА – їхньої думки громадськість не знає. Як без екологічної складової взагалі вести мову про реконструкцію - це ж основа основ. Необхідно розуміти, які технології вони пропонують. Друга складова - це питання контролю і прозорості використання коштів. Без цих двох складових гроші знову будуть викинуті на вітер.

Питання тарифів залежить від того, яке обладнання і які технології пропонються в проекті. Нове обладнання має забезпечити значне зниження вартості води. Бо якщо цього не відбудеться - то в чому сенс?

В районі селища Таромського знаходяться всім відомі могильники радіоактивних відходів, і, за нашими даними, вони ніяк не контролюються. Це – гектари полів, які зверху накривалися плівкою. Можливо, свого часу там робилася якась «підкладка» для знезараження і запобігання потрапляння радіації в землю. Однак достеменних свідчень про це немає. До того ж, минуло багато часу – навіть наявні засоби безпеки вже матеріально зносилися і морально застаріли. В якому вони стані зараз – невідомо. Могильники знаходяться в межах басейну річки, тож потрапляння відходів у воду в результаті підмиву – більш ніж реальне. Це питання постійно підіймалося на різних рівнях, однак так і залишається не вирішеним.

Правильно було б створити робочу комісію, яка б цілеспрямовано і комплексно зайнялася питанням НФС «Кайдаки» в розрізі екологічної ситуації навколо цього водозабору. Вочевидь, що ініціатива з приводу створення такої комісії мала б виходити від обласної державної адміністрації як органу виконавчої влади. До комісії мають також війти представники обласної ради (депутатський корпус), громадськості, незалежних експертних організацій. Також обов’язкова присутність у робочій групі представників Комісії з радіологічного контролю, Міністерства надзвичайних ситуацій, екологічної інспекції.

Частиною будь-якого подібного проекту має бути ОВНС - Оцінка впливу на навколишнє середовище. Чи є такий висновок в даному випадку – невідомо".

Як бачимо, питання у рамках реконструкції застарілої НФС нагальні. Очікуємо на створення відповідної комісії чи пак робочої групи, яка надасть реальну незаангажовану оцінку ситуації.  

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...