App Store Google Play

Заборгованість з комуналки або вихід з боргів

28.12.2015 11:30
Заборгованість з комуналки або вихід з боргів

На сьогоднішній момент комунальні підприємства, які надають житлово-комунальні послуги, стикаються з проблемними платниками. Дуже часто ми бачимо на вхідних дверях в під'їзди або на дошках оголошень розклеєні листи зі списками боржників. Найчастіше це боржники по ЖЕКах, водоканалу та опаленню. Часом, «вміле» керівництво КП навіть розміщує на білбордах рекламу, впливаючи на свідомість боржників, та витрачаючи при цьому бюджетні кошти. Комунальні служби скаржаться на неплатників, керівники КП продовжують без діяти і чекати дотації з міського бюджету, а колишнє керівництво міста закривало очі і дотувало такі КП.

Ситуація складна, але виходи, все таки, є.

У випадку з водоканалом і тепломережами ситуація простіше, адже ці підприємства здебільшого укладають договори з власниками квартир і будинків на надання своїх послуг. Наявність договору дає можливість звертатися до судів і стягувати заборгованість примусово. При цьому, хочу повідомити шановним керівникам підприємств, що існує, передбачений цивільно-процесуальним кодексом України, наказовий порядок. Звертаючись до судів в наказовому порядку, будуть зекономлені цілі місяці судових тяжб, бо це один із скорочених порядків судового розгляду справ.

У випадку з ЖЕКами ситуація складніша, бо укладеного договору з власниками, в більшості випадків, немає і, звертаючись до судів, доводиться посилатися на публічну оферту. Однак, це дещо ускладнює підготовку заяви до суду і пакету додатків, не більше.

Колосальний індекс інфляції, який зазнала валюта гривня за останні 2 роки, збільшує заборгованість боржників майже в три рази.

У, здавалося би, найпростішої ситуації є два підводних каменя, на які, як на нездоланну стіну, посилаються діючі керівники, виправдовуючи нинішній стан справ.

Першою стіною є необхідність оплати судового збору. Проте все не так погано. Якщо грамотно підійти до аргументації складної фінансової ситуації комунальних підприємств та надати відповідні докази, то можна просити суд звільнити від сплати судового збору за подання заяв, на підставі ч.3 ст.82 ЦПК України та ч.2 ст.8 ЗУ «Про судовий збір». Судова практика в таких випадках повністю на стороні комунальних підприємств. Згідно з даними єдиного реєстру судових рішень, позитивна судова практика в подібних випадках прийнята всіма районними судами від Донецька до Івано-Франківська.

Однак, в єдиному реєстрі судових рішень є одне єдине рішення від 18.01.2013 року по місту Дніпропетровську. Цією ухвалою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська було звільнення ГКЖЕП «Експрес» від оплати судового збору. І з тих пір, ні єдиного судового наказу ні в одному із судів Дніпропетровська підприємства не отримували.

Як ні про бездіяльність керівників КП це свідчить. Беріть і робіть - ось вам інструмент в руки.

Другою стіною є, нібито, відсутність достатньої кількості юристів, які будуть готувати заяви, і будуть присутніми в судах. Однак це виключно питання управління та організації процесу. Хороший юрист потрібен для підготовки бланка і для опрацювання юридичних моментів заяви, а заповнення його шаблонізоване і вимагає близько 15 хвилин. За робочий день одна людина здатна скласти до 30 заяв, а 5 співробітників за місяць здатні оформити до 3000 заяв.

Основний акцент повинен робитися на боржників з найбільшою заборгованістю. Враховуючи, що на сьогоднішній момент існує можливість звертати стягнення на єдине нерухоме майно боржників, а договори комунальні підприємства укладають суто з власниками, то стимулів для повернення боргів більш ніж достатньо. Зберігаючи тенденцію по подачі заяв від більших боржників до менших, прийде розуміння, що справа дійде до кожного.

Працюючи в зазначеному вище режимі протягом одного року, можна домогтися скорочення заборгованості та стимулювати повернення боргів по комунальних платежах мінімум на 20-25%. І звести нанівець заборгованість в 5-тирічний період.

Для споживачів, які опинилися в складних фінансових обставинах, все-таки існує можливість реструктуризації боргу. Така можливість передбачена як у судовому порядку у вигляді розстрочки виконання рішення суду, так і в разі звернення до комунальних підприємств. Крім того, споживачам не варто забувати про субсидії, які передбачені для відповідних категорій населення і якими не варто нехтувати.

Ситуація вимагає організації процесу і прагнення до реформ, а не потурання розтягуванню бюджетних коштів.

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Максим Мірошниченко

Моя президентська програма

Україна first!1) Реінтеграція підконтрольної частини Донбасу2) Міністерство окупованих територій займається питаннями моніторингу за дотриманням санкцій, підготовкою теоретичних засад майбутньої кримс...
Тема не нова, але я не перестаю дивуватися на кожному кроці, як все запущено з автоматизацією процесів в Україні. Як можна мати такий ресурс, такі світлі голови, які працюють на міжнародні компанії, і...
Реакція на 30% Зеленського мене лякає набагато більше, ніж самі 30%. Люди раптово відкрили для себе, що світ набагато ширший за Фейсбук чи Ютуб. Всі раптово забули в якій країні ми живемо і яке минуле...
Спостерігаючи за тим ідіотизмом, який відбувається серед виборців у Фейсбуці, дійшла до висновку, що українцям взагалі не потрібен президент. Їм потрібен лише дуже хороший психіатр. І тому напрошуєтьс...