App Store Google Play

Дмитро РЕВА: «Держава має бути зручною для людей, а не для системи»

19.10.2015 16:21
Дмитро РЕВА: «Держава має бути зручною для людей, а не для системи»
Нещодавно, представники правозахисної групи СІЧ заявили про те, що майже всім складам йдуть на вибори від партії "УКРОП". Ми вирішили з'ясувати, що спонукало відомих у місті громадських активістів включитися в партійне протистояння. Ми розмовляємо з Дмитром Ревою директором ГО Правозахисна група «СІЧ»

- Дмитре, скажіть відверто, навіщо це вам?

- Для того, щоб відповідь на це питання була повною, треба трішки розповісти про «Січ» взагалі і нашу передісторію. Я – колишній політв`язень. Відсидів в тюрмі за сфабрикованими звинуваченнями один рік і десять місяців. Пам`ятаєте вибухи в Дніпропетровську? Так оце зробив я (сміється), бо саме так заявили тоді вищі очільники держави: Янукович, Пшонка та Захарченко. Правозахисна група «Січ» почала свою діяльність з кампанії ForReva, як ви розумієте, імені мене. Я на той момент перебував за гратами, а правозахисники билися з системою. І саме завдяки здійманню хвилі громадської активності, залучення до справи міжнародних організацій – вдалося переломити типовий хід подій, І зупинити каток машини силовиків.

- Як я розумію все це відбувалося взимку 2013 - 14 рр. Вже почалися події Майдану.

- Так, з грудня 2013 наші адвокати Оксана та Віталій (Оксана Томчук, - надалі - Голова ради ПГ «СІЧ», Віталій Погосян, надалі  - член ради ПГ «Січ» - прим) вже пропадали по судах Києва та Дніпра, витягуючи майданівців, яких саджали без розбору. Ви, мабуть, пам`ятаєте, після подій 26-го січня під ОДА за грати потрапило багато народу.

- Пам`ятаю знайти для них адвокатів, було нереально, - юристи відмовлялися вести справи.

- Саме так. Я навіть не беруся їх судити, бо після побиття під ОДА - люди були дійсно налякані. Оксані та Віталію тоді дуже допоміг Андрій Денисенко, потім, абсолютно несподівано для нас, допомогу запропонували адвокати команди Коломойського. У результаті злагоджених дій юридичного спротиву, - навіть в тій ситуації вдалося звільнити всіх активістів, більше того, ми відсудили для них компенсацію моральної шкоди за незаконне затримання, - десь по 50 тис. на кожного. А нещодавно сталося історичне дійство – Вища рада юстиції за поданням наших юристів прийняла рішення просити Президента звільнити з посади суддю Бібіка, що в ніч з 26-го на 27-ме, виносив дикунські рішення. По другому судді, Решетніку, процедура ще триває.

- Ну, - Бібік, відома в Дніпропетровську особа. Кажуть, після порушення проти нього кримінальної справи, суддя втік.

- Так, - з 10.03 Бібік перебуває в розшуку.

- Але ж це не головне у вашій діяльності?

- Звісно ні. Головне що як складова загальноукраїнського правозахисного середовища, разом з нашими партнерами - Українською Гельсінською спілкою з прав людини та Харківською правозахисною групою, «CІЧ» взяла на себе функції захисту прав, тих, хто потрапив під каток держсистеми. Громадянські приймальні групи «СІЧ» працюють сьогодні у Дніпропетровську, Запоріжжі, Краматорську, один з юристів на наше прохання веде прийом у штабі військової бригади в Красноармійську. Працюємо з малозабезпеченими верствами, переселенцями, військовослужбовцями, бійцями добровольчих батальйонів, колишніми полоненими. Найкраще нашу діяльність ілюструє рядок з пісні, не пам`ятаю, хто виконавець… «Я пробив непробивні стіни, пробиватиму знову і знову».

- Поясніть.

- Згадайте, коли Україна востаннє воювала? Отож. Правових інструментів, що регулюють подібні відносини просто нема. От і доводиться волонтерити, пробиваючи стіни. Наразі на розгляді в ЄСПЛ (європейський суд з прав людини , - прим) знаходяться 56 справ за нашими поданнями, триває кілька десятків судових процесів у національних судах, надана допомога в отриманні посвідчення учасників бойових дій 2500 бійцям, проведено кілька тисяч безкоштовних юридичних консультацій звичайним громадянам. Працює програма «Форпост», в рамках якої ми з нашими партнерами з кризової психологічної служби надаємо всебічну підтримку ветеранам АТО. Роботи дуже багато, і, якщо чесно, ми всі страшно стомилися. Система заточена таким чином, щоб не дати громадянину ворушитися взагалі.  Іноді після чергового двобою, наприклад, з військовою прокуратурою, в якому виграє все одно вона – бо вона частина системи, а ми руйнуємо усталені порядки, хочеться кинути все. Але є відповідальність, є довіра, є «хто, як не ми» і ти зціплюєш зуби і працюєш далі. Тому, до речі, ми в політику і йдемо. Я особисто ледь не став жертвою авторитарної системи, зараз б`юся об неї ззовні. Хочеться отримати можливість міняти її зсередини.

- Яким чином?

- А дуже просто. До управлінням міста і області мають бути обов`язково залучені громадяни. В уявленні більшості наша державна ієрархія побудована таким чином, що депутат – це ого-го, а люди - сміття. Взагалі-то все навпаки. Громадяни наймають депутатів на роботу, а не саджають на трон.

- Існує думка, що людям простіше передати повноваження комусь, ніж самим захищати свої права.

У нашій корумпованій, перекрученій правовій системі, делегувати права, значить відмовитися від них. Відстоювати свою позицію потрібно усвідомлено і активно. Тому дати людям знання про свої права і можливості, окрім прямого захисту в судах, - оце і була суттєва місія «Січі». Те ж саме і з владою. Майбутнє – в співпраці самоорганізованого населення зі своїми місцевими депутатами. Тільки спільними зусиллями можна досягти результату. А депутат тут – найманий комунікатор між державою та населенням. Як показує світовий досвід, це має працювати саме так.

- А чи всі в команді поділяють таку думку? Адже це трохи відрізняється від стандартного бачення людей, що ідуть у владу.

- Знаєте, нам працювати – корона не впаде. Команда насправді дуже консолідована. Ну по-перше у нас спільний ворог. Зима 2014-го дуже змінила нас, змінила бачення і уявлення взагалі про владу. І ми не можемо допустити реваншу. А по-друге, – ми хочемо якісних змін. Ми професіонали, люди справи. Ми бачимо проблеми і в більшості уявляємо, як їх вирішувати. Ми звикли працювати з людьми і для людей. В команді є надзвичайно ефективні менеджери, управлінці, які готові і хочуть допомогти людям. Багато з нас прийшли до громадської активності через революцію. Це прекрасно, але ж як досвідчені правозахисники ми розуміємо постійно коктейлем Молотова на Грушевського махати, - це не вихід. Потрібна системна професійна робота на результат. Вибори – це черговий бар`єр, який нам треба взяти. Ми вигнали з Печерських пагорбів відвертий криміналітет, ми втримали Дніпропетровськ, треба рухатися далі, адже синьо-жовтий прапор над мерією це ще не все. Держава має бути зручною для людей, а не для системи. От це ми і робитимемо. На нас чекає складний шлях. Але у нас є команда, ми готові йти, і ми довели, що можемо добиватися результату.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Максим Мірошниченко

Моя президентська програма

Україна first!1) Реінтеграція підконтрольної частини Донбасу2) Міністерство окупованих територій займається питаннями моніторингу за дотриманням санкцій, підготовкою теоретичних засад майбутньої кримс...
Тема не нова, але я не перестаю дивуватися на кожному кроці, як все запущено з автоматизацією процесів в Україні. Як можна мати такий ресурс, такі світлі голови, які працюють на міжнародні компанії, і...
Реакція на 30% Зеленського мене лякає набагато більше, ніж самі 30%. Люди раптово відкрили для себе, що світ набагато ширший за Фейсбук чи Ютуб. Всі раптово забули в якій країні ми живемо і яке минуле...
Спостерігаючи за тим ідіотизмом, який відбувається серед виборців у Фейсбуці, дійшла до висновку, що українцям взагалі не потрібен президент. Їм потрібен лише дуже хороший психіатр. І тому напрошуєтьс...