App Store Google Play

Чотири сценарії розвитку подій на Сході України

18.05.2015 17:23
Чотири сценарії розвитку подій на Сході України

Зарубіжна преса цього тижня зарясніла заголовками і натяками: "Доля Донбасу – вирішена!". Так сприйняли там цілий спалах дипломатичних переговорів у Києві, Берліні, Парижі, Сочі та навіть курортній Анталії. Особливою інтригою стала зустріч державного секретаря США Джона Керрі з Путіним. Керрі не був у Росії останні два роки. Мав приїхати до Москви в лютому, але візит скасували.

Що ж підняло на ноги американців тепер? З яким меседжем Джон Керрі терміново полетів до Сочі, а його помічниця Вікторія Нуланд – до Києва? Кого готують до компромісу, як трактує це преса? І в чому цей компроміс? Про найімовірніші сценарії йдеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

Загадками починався цей тиждень, ними він і закінчується. Втім, сьогодні ми вже можемо говорити і про відгадки. Отже, ситуація на воєнних фронтах України погіршується, Росія має все для повномасштабного вторгнення і всім лідерам провідних держав світу розвідка доповіла, що час катастрофи наблизився впритул. Міжнародна дипломатична машина запрацювала на повну потужність, майже паралельно у різних частинах Європи відбувалися переговори на зустрічних курсах.

Вашингтон не хоче бачити у себе в гостях представників агресора, але розмовляти треба. Тому вперше за два роки до Росії поїхав жорсткий опонент Кремля держсекретар США Джон Кері. Канцлер Німеччини Ангела Меркель та президент Франції Франсуа Олланд, після особистих розмов з Путіним, терміново зустрілися з президентом України Петром Порошенком. Ці зустрічі доповнив візит до Парижа та Брюселя прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. Мета всіх переговорів – припинення війни, в центрі уваги – невиконання терористами та Росією Мінських домовленостей.

Україна наполягає:

1) ми дотримуємося миру, але…

2) нас обстрілюють і вбивають;

3) не існує демілітаризованої буферної зони;

4) українських полонених і досі не звільнено, 400 заручників у "ДНР" та "ЛНР", 30 – у Росії, в тому числі Надія Савченко.

"Усі політичні процеси, всі економічні процеси, всі процеси, які потребують гуманітарного рішення, мають розпочатися тоді, коли буде забезпечено тверде припинення вогню, гарантовано відведення тяжкої техніки та артилерії, звільнені заручники", – наголошує Порошенко.

Американці прямо вказали росіянам на очевидні проблеми.

"Я чітко пояснив нашу глибоку стурбованість подіями безпосередньо на фронті, тим, що триває порушення перемир'я в Широкиному та Донецькому аеропорту, а також озброєння, навчання та керування силами сепаратистів", – зазначив держсекретар США Джон Керрі.

Обережні німці підтвердили, що вони – на боці України.

"Німеччина разом з Францією буде робити все можливе для втілення Мінських угод. Це важко і повільно, але Україна має повну нашу підтримку", – запевнила Канцлер Німеччини Ангела Меркель.

Перебіг переговорів свідчить, що Україна зберігає своє реноме та вплив. Але має прийняти і навчитись жити в умовах постійної небезпеки.

"Це все означає, що нас залучають до випрацювання цього механізму пошуку шляхів співіснування з небезпекою. Причому очевидно, що це співіснування може бути достатньо довгим – аж до моменту краху російського політичного режиму", – зазначає український журналіст і публіцист Віталій Портников.

Утім, путінський режим ще далекий від падіння. Відомі нам результати закритих переговорів дають підстави говорити, що дипломати вийшли на фінішну пряму. І варіантів розвитку подій – не надто багато.

Сценарій перший: Росія припиняє втручання в українські справи, Україна самостійно дає раду з терористами і відновлює територіальну цілісність.

Сценарій другий: Росія продовжує дестабілізовувати Україну, Україна впевнено огризається, Захід карає Росію значним посиленням санкцій.

Сценарій третій: Нас чекає повномасштабне російське вторгнення, Захід надає Україні масовану військову допомогу, а там – як Бог дасть.

У випадку з Путіним важко говорити про раціональність. Але найімовірнішим здається такий, четвертий, варіант: правдами й неправдами Донбас залишається в складі України. Кремлю він не потрібен. Темпи, якими знищується все на Донбасі, свідчать, що бойовики та Росія відновлювати його не збираються – Україна платитиме за все. Чи готові ми одягати таке ярмо на довгі-довгі роки – велике запитання. Минулотижневі Мінські домовленості, і нещодавні схвальні відгуки про них вождів псевдореспублік викликають масу підозр, що такий результат може стати пасткою для майбутнього нашого розвитку. Крім економічних вимог, сепаратисти заявили, що хочуть мати непідконтрольних Києву силовиків та суддів, а головне – змінити Конституцію України за формулою, написаною в Москві, обратися в український парламент і не дати Україні вступити до Євросоюзу та НАТО.

Вибір в України залишається. Або ми відпускаємо антиукраїнський Донбас у вільне плавання і років за 20 отримуємо аналог Придністров'я, яке гальмує Молдову та живе за рахунок російського бюджету. Якщо бандити не складають зброї, тоді обираємо варіант співіснування Ізраїлю з Палестиною та ворожими сусідами. Побудова стіни, сучасної армії та нової країни з усіма необхідними реформами. Це складні процеси, але Україні не можна закривати на них очі. Те, що Київ є невеликою фігурою у світовій шаховій партії, дає йому перевагу зосередитися на внутрішньому розвитку. Так чи інакше, модель розвитку стане зрозумілою вже невдовзі. І про це також прозоро заявили дипломати.

"Другий раунд Мінських угод закінчився в лютому. Треба зрозуміти, що це – процес. Як вам відомо, збройне протистояння зменшилося, втім, ніхто з нас не задоволений результатами. Тому ми наполягаємо, щоб кожна сторона доклала всіх зусиль для кращого результату. Будемо бачити, чого вдасться досягти у найближчі дні й тижні", – сказала помічниця держсекретаря США Вікторія Нуланд.

Дні і тижні. Це і є чи не найзрозуміліше означення нинішньої ситуації. Принаймні, щодо часу, коли всім усе стане ясно.

Після дуже таємничих переговорів у Києві головний американський спеціаліст з російсько-української війни Вікторія Нуланд полетіла до Москви. Також на два дні, і розмов заплановано теж чимало. Практично з усіма, хто реально впливає на прийняття рішень у Кремлі. Відгомін цього візиту ще почуємо.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...