App Store Google Play

Погосян: "Полонених допитує ФСБ Росії. Вони все це роблять відкрито"

16.04.2015 22:30
Погосян: "Полонених допитує ФСБ Росії. Вони все це роблять відкрито"
Дніпропетровські юристи, які на волонтерських засадах допомагають українським військовим і об'єдналися для цього у громадську організацію «Правозахисна група «Січ», подали понад 30 заяв до Європейського суду з прав людини. Справи стосуються військовослужбовців 72-ї та 51-ї бригад, які перебували у полоні в Російській Федерації, а також бійців 39-го батальйону територіальної оборони, які потрапили у полон під Іловайськом, зазнали катувань та знущань.

За словами члена ради ГО «Правозахисна група «Січ» Віталія Погосяна, одне із завдань цих заяв до Євросуду - привернення уваги світової спільноти до аргументовано доведеної безпосередньої участі Росії у збройному конфлікті на сході України. Із правозахисником говоримо про подробиці й нюанси цього питання.

- Віталію Едуардовичу, в цих справах є докази російської агресії?

- Там є докази того, що російські військовослужбовці безпосередньо затримували наших бійців і незаконно утримували їх на території Російської Федерації. Отже, якщо Росія не є стороною конфлікту, як їх затримали? До того ж, ситуація стосовно затриманих офіцерів 72-ї бригади схожа на ситуацію з Надією Савченко: їм були висунуто аналогічні звинувачення за аналогічними статтями Кримінального кодексу РФ. Зокрема винуватили у вбивстві російських журналістів. Бійців відпустили, а Надію - ні. Порядок затримання, обрання запобіжного заходу щодо цих військових були, але ж їх затримали торік 3 серпня, а запобіжний захід обрано 8-го. Весь цей час українських військовослужбовців незаконно утримували на території РФ і їм не інкримінували перетину кордону. А Надії Савченко нещодавно почали інкримінувати перетин кордону, раніше такого не було. Отже, є аналогія, і про неї слід говорити. Тоді буде реакція західних країн.

- А яка ситуація із 51-ю бригадою?

- Щодо полонених з 51-ї бригади (і кількох осіб із 72-ї) - це 41 боєць - Запорізька військова прокуратура проводила досудове розслідування, потім справу передали до суду Біловодська Луганської області. Хлопцям інкримінують ч. 2 ст. 28 і ч. 3 ст. 409 КК України: ухилення від військової служби, вчинене у бойовій обстановці. Тут обставини, схожі з полоном офіцерів 72-ї бригади. Тільки бійців 51-ї затримали сепаратисти і передали росіянам, які вже перевезли наших солдатів на територію Росії. Там їх допитували слідчі РФ. Потім передали їх - іноземних громадян! - нашій стороні за актом прийому-передачі - як техніку чи худобу! У нас є цей акт. З одного боку підписали представники прикордонної служби РФ, з іншого - українські прикордонники. Це і є докази присутності росіян.

- Дивно, що взагалі відпустили...

- Річ у тім, що росіяни тоді відпускали всіх. Це тепер вони всіх затриманих передають сепаратистам, які утримують їх під вартою. Раніше ж сепаратисти передавали росіянам. А нині росіяни своєї присутності не демонструють, але й не приховують. Майже всі наші хлопці давали свідчення, що затримували їх якісь буряти, казахи, чеченці. Допитували «кадировці». Бійців 39-го батальйону, які потрапили в полон під Іловайськом, потім перевезли до Сніжного. Там їх зустріли бойовики з кинджалами, які розмовляли тюремним арго, - там багато чого було.

Правозахисники переконані, що своєю діяльністю звернуть увагу і викличуть реакцію західних країн на вирішення питання звільнення полонених. Фото з сайту radiosvoboda.ua
Правозахисники переконані, що своєю діяльністю звернуть увагу і викличуть реакцію західних країн на вирішення питання звільнення полонених. Фото з сайту radiosvoboda.ua

- Як думаєте, коли Європейський суд може розглянути надані вашою групою позови?

- Зазвичай він розглядає позови протягом 5-7 років. Однак деякі - за прискореною процедурою. Вважаю, що наші саме такі. Адже вони стосуються порушення статті 3 Європейської конвенції про захист прав і основних свобод людини із запобігання катувань.

- У нас офіційно АТО, а не війна. Тому юридично маємо не полонених, а заручників. Як тут бути?

- У конвенції нема такого - полонений чи заручник. Є порядок затримання і є порядок утримання під вартою. І там зазначені мінімальні умови утримання-затримання, є поняття катування, нелюдського поводження тощо.

- Ви казали, що відповідачі у цих справах - Росія поряд з Україною.

- Не в усіх. Тільки в тих, де людей затримували на території України. У цих справах два відповідачі: і Росія, й Україна. Це ж територія України, якої вона не контролює. А так звані ЛНР і ДНР не є суб'єктами права, до яких можна пред'являти претензії. Можемо позиватися тільки до держави.

Тут ми взяли за аналогію справи, які розглядалися щодо Молдови, - Придністров'я. Там відповідачами були і Росія, і Молдова. Нам потрібна була прив'язка до Росії. Бо всі кажуть, що її на війні немає, а вона є. Тому ми хочемо діяти через Європейський суд. І хай росіяни нададуть покази, на підставі чого у них були переміщені особи. Всі хлопці кажуть, що їх допитували представники ФСБ Росії. Ці докази потрібно систематизувати.

- А звідки хлопці знають, що саме ФСБ?

- Є фото, відео допитів у вільному доступі. У тих, хто допитував, на формі написано: ФСБ Росії. Вони все це роблять відкрито і нікого не соромляться.

ДОСЬЄ «УК»

Віталій ПОГОСЯН. Народився 1966 року. Закінчив Харківське військове танкове училище (1987) та Харківську юридичну академію (2000). З 1997 року займається юридичною практикою, з 2000-го - адвокатською діяльністю. Співпрацює з Харківською правозахисною групою. Голова адвокатського об'єднання «Погосян, Томчук і партнери», кореспондент інформаційного бюлетеня «Права людини».

Наталія БІЛОВИЦЬКА, "Урядовий кур'єр

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Максим Мірошниченко

Рейтинг влади падає

Очевидно, що в найближчий час ми побачимо фрагментацію влади. Із занадто різних елементів вона складається. Ці різноманітні групи воюють одна із одною через оці телеграмні зливи та інсайди. Портнов лю...
Те, що два великих свята, Архістратига Михаїла і День гідності та свободи, Україна відзначає в один день, не випадковий збіг. Ці свята дещо схожі – і за смислом, і особистостями.Наші Герої, які...
Максим Мірошниченко

Про деолігархізацію

Як свідчать розмови суркова із бородаєм про ріната, заяви коломойського та й результати останніх, передостанніх...та в принципі будь-яких виборів, реальна модернізація України можлива лише після усуне...
Юрій Фоменко

Сільський автобус

Сільський автобус кінця 70-х.Дочекавшись обвітреного і запиленого, задимленого і замученого сільськими дорогами ЛАЗа, вмощувалися на твердих його кріслах, бажано біля вікна. Гойдало, гицало, раз-у-раз...