App Store Google Play

У Дніпрі джинсують всі: реформатори, сильний прем’єр та жертви режиму

21.10.2014 20:21
У Дніпрі джинсують всі: реформатори, сильний прем’єр та жертви режиму

Боротьба за розуми і прихильність виборців не знає журналістських стандартів та вимог закону до маркування реклами. Але вражає навіть не так кількість, скільки якість прихованої політреклами. Мозок читачу промивають переважно без особливого креативу і доволі стандартно: фото кандидата, заголовок із життєствердним гаслом та обов’язково кілька шаблонних слів про дбайливість та турботу потенційного народного обранця.

Моніторингу політичної джинси – тобто прихованої реклами – у Дніпропетровську підлягають два сайти: «Днепропетровская панорама» та міський портал 056.ua, а також 2 регіональні газети – комунальні «Вісті Придніпров’я» та приватний «Дніпро Вечірній».

Результати вражають. Наприклад з початку жовтня у «Дніпрі Вечірньому» у підсумковому п’ятничному випуску розміщується від 17 (на початку місяця) до 24 (в другій половині) матеріалів із ознаками політичного замовлення, не маркованих позначкою «політична реклама». У «Вістях Придніпров’я» за цей період від 3 до 6 публікацій з ознаками «джинси» на випуск, крім того є матеріали, що мають позначку «політична реклама».

Матеріали з ознаками політичної реклами лише частково позначаються на 056.ua. «Днепропетровская панорама» таких позначок не розміщує. І якщо на міському сайті 056.ua присутні чи не всі політичні сили, то «Панорама», схоже, явно симпатизує порошенківцям та людям, близьким до команди Коломойського: тут переважно схвальні незбалансовані новини про Бориса Філатова, Святослава Олійника, котрі є заступниками керівника ОДА, радника губернатора Андрія  Денисенка, комбата Юрія Березу, котрий іде до Ради по списку «Народного фронту», а також виключно негативні новини про Ляшка – переважно за матеріалами ТСН. Така політика сайту дозволяє припустити: або редакція ну дуже любить команду Ігоря Коломойського, або ж просто працює на інтереси його оточення.

«Дніпропетровська панорама» настільки любить Бориса Філатова, що просто в якості новини повністю передруковують його пости із Фейсбук: «Дорогие избиратели.
Спасибо за ваши теплые слова и милые подарки: кружки, монеты, цветы. Очень приятно. Честно не ожидал, что доживу до того времени, когда во дворах мне будут хлопать в ладоши. И еще. Пожалуйста, не просите давать автографы. Мне реально как-то уж совсем неудобно.В Инстаграмм фотографироваться пока еще готов». Надзвичайно важлива медійна інформація і ніякого відношення до виборів не має, чи не так? До речі просто скопіювати пост кандидата – у «Панорами» поширена практика.

У 056.ua розподіл політичних симпатій кардинально інший. Тут з’являються поодинокі публікації, вигідні кандидатам провладної команди, партіям «Громадянська позиція» Гриценка та ВО «Свобода». Проте безперечними лідерами по новинах із ознаками джинси є «Сильна Україна» Тігіпка (меншою мірою) та більше половини таких публікацій – в інтересах «Опозиційного блоку» та його мажоритарних кандидатів. Для справедливості слід зазначити, що під частиною публікацій на сайті стоїть позначка «Розміщено на комерційній основі» - інколи жирним, інколи курсивом, а інколи шрифтом, дрібнішим ніж сама новина – у кінці повідомлення.

Значна частина публікацій «Опозиційного блоку» містять заяви про утиск їхніх кандидатів, тиск на свободу слова, що більше схоже на спекуляції довкола зникнення з ефіру 34 телеканалу та криворізької ТРК «Рудана». При цьому інформація подається незбалансовано, не включає коментарі міліції чи інших компетентних організацій, що могли би не ангажовано висвітлити проблему. Саме за цими ключовими ознаками матеріали потрапляють у категорію як такі, що мають ознаки «джинси».

За обсягами розміщення матеріалів агітаційного та рекламного характеру вражає «Дніпро Вечірній». Жодна із публікацій, що мають ознаки джинси, не маркована як політична реклама, а таких статей, наприклад, в останньому випуску від 17 жовтня – більше половини номера! При цьому на фотоілюстраціях містяться елементи політичної агітації, а у текстах інколи навіть прямі заклики віддавати голоси за того чи іншого кандидата чи партію.

джинса

По кількості публікації з ознаками замовлення у «Дніпрі Вечірньому» лідирує «Опозиційний блок», щоправда 3 публікації за 3 тижні стосувалися політичної сили загалом, а решта – окремих кандидатів-мажоритарників: Ігоря Циркіна (4 публікації за цей період), Світлани Єпіфанцевої (3) та Наталії Власової (2). На другому місці по кількості – матеріали в інтересах партії Батьківщина та її кандидата-мажоритарника Олексія Чеберди. Майже рівною мірою на сторінках «Дніпра Вечірнього» піаряться «Народний фронт», Блок Порошенка, ЗАСТУП, мажоритарники Борис Філатов, Вадим Гетьман і Загід Краснов. Навіть хочеться поставити плюс за плюралізм – газета надала місце для позицій ледь не усіх ключових гравців на цих виборах у Дніпропетровщині. Тільки от матеріали ці надто улесливі для кандидатів, і жодної позначки, що це агітація чи політична реклама не містять. Такі статті розміщуються під рубриками «Сделай выбор», «Серьезный выбор», «Позиция», «Актуальное интервью», «Прямая речь» і навіть «Доброе дело», «Хорошая новость» та «Несущие свет». Остання рубрика обрамлює матеріал із привітанням кандидатки від «Опозиційного блоку» Світлани Єпіфанцевої  вчителям, а красномовна стрілочка від назви рубрики вказує на фото кандидатки, так що мимоволі замислюєшся – хто несе більше світла: вчителі чи Єпіфанцева?


эпыфанцева

На одній зі сторінок газети за дивним збігом обставин розмістилися дві ніби нічим не пов’язані публікації. Тільки одна говорить, який буцімто непослідовний в своїх обіцянках кандидат Вадим Гетьман, який іде самовисуванням по  24 округу, а друга – як кандидат Юрій Дегтярьов «говорити не любить, більше звик робити» і тому балотується по тому ж 24 округу.

Якщо тут читачу «випадково» підказують на чию користь зробити вибір, то читач «Вістей Придніпров’я» може геть заплутатися. В одному і тому самому випуску від 16 жовтня містять матеріали направлені як проти так і на підтримку «Народного фронту» та прем’єрської команди Яценюка.

Стаття «Кто или что мешает Яценюку проводить реформы?» на стор.6 намагається переконати у неефективній роботу чинного Кабміну: «11 из 18 нынешних членов Кабинета Министров идут на парламентские выборы. Большинство - с "Народным фронтом" Арсения Яценюка. Министры, которые за несколько месяцев не смогли воплтить в жизнь ни одной реформы, не собираются уступать место тем, кто смог бы вытащить страну из экономической пропасти».  І вже на наступному розвороті на стор. 8 у матеріалі «Вибори-2014: одні говорять, інші роблять» йдеться про те, що уряд робить все можливе, а тому: «Щоб чинний прем'єр продовжував виконувати свої обов'язки, його "Народний фронт" має отримати значну підтримку виборців».

Що як не різні точки зору сприяють критичному мисленню читача та осмисленому вибору. Тільки біда, що ці точки зору представлені не в одній неупередженій статті зі змістовною аналітикою, а у матеріалах з ознаками політичного замовлення, в інтересах двох протиборчих сил.

Навряд чи це можна вважати доказом щодо замовника антипрем’єрської статті, але під час моніторингу стало помітно, що тези про не такого вже й «сильного прем’єра» збігаються із публікацією, що відповідає інтересам Блоку Петра Порошенка «Українці повертаються в європейську сім'ю», розміщеної у попередньому випуску «Вістей Придніпров’я»: «Уряд, який в умовах діючої парламентсько-президентської моделі повністю керує економікою, на жаль, неефективно витратив останні півроку на популізм, а не на реформи», а далі: «Цими днями Президент презентував громадськості "Стратегію реформ - 2020"», і хто ж її реалізовуватиме: «Готовність взяти на себе роботу з реалізації Стратегії та відповідальність за її впровадження вже заявив "Блок Петра Порошенка"». Як несподівано!.. Саме через те, що матеріал спонукає читача до висновку про те, хто ж насправді зможе втілювати ефективні зміни, стаття увійшла до моніторингу публікацій з ознаками джинси.

Про те, що партія президента спекулює на темі «Стратегії – 2020» в боротьбі за голоси виборців видно по моніторингу ЗМІ Вінниці, Запоріжжі, Львові тощо. Крім того це чітко означено на свіжій серії агітаційних матеріалів Блоку Порошенка.

Отже, джинсують всі: і прем’єр, що хоче бути сильним, і президент-стратег, і «утиснута» опозиція – відтак різні точки зору присутні в усіх регіональних ЗМІ. Тільки замість аналітики читачів годують низькопробною рекламою: різнокольоровою, та такою, що часом суперечить одна одній. 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...
У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...