App Store Google Play

Як спрямувати до бюджету гроші, які лежать під ногами?

28.03.2014 09:00
Як спрямувати до бюджету гроші, які лежать під ногами?

На останній сесії Дніпропетровської міської ради, коли директор фінансово-економічного департаменту Дніпропетровської міської ради Ірина Дробітько доповідала звіт щодо виконання бюджету Дніпропетровська на 2013 рік, головним критиком діяльності ФЕД виступив депутат Максим Курячий (фракція ВО «Демократи»). Він зауважив, що проблеми з наповненням бюджету слід було чекати ще при його затвердженні.

Про те, чому така ситуація склалася і як можна побороти дефіцит бюджету - говоримо з Максимом Павловичем у його громадській приймальні.

- Наскільки я зрозумів, у 2013 чи не найбільший дефіцит бюджету Дніпропетровська за останні кільканадцять років?

- Повірте людині, яка вивчала питання системно: говорити навіть про «складність виконання доходної частини бюджету» - це нічого не сказати. На мій погляд, це катастрофа. І це можна було передбачити ще при прийнятті цього бюджету.

- І що Ви пропонуєте?

- Я виступив з ініціативою відновити роботу міської комісії з питань забезпечення своєчасності та повноти сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів усіх рівнів. Це комісія не нова, вона існувала раніше й контролювала стан надходжень, оперативно реагуючи на причини виникнення заборгованостей.

Моя ініціатива була почута, і вже 19 березня - за тиждень після сесії міськради відбулося установче засідання цієї комісії. Головував перший заступник міського голови Віктор Медведчук, до роботи були запрошені керівники міської та всіх районних податкових адміністрацій. Вийшла доволі цікава та змістовна дискусія навколо ключового питання: де ж вишукувати резерви, аби наповнювати бюджет.

Виступали багато хто, в тому числі представники виконкому, і зійшлися на думці, що душити ще сильніше бізнес, який зараз знаходиться в напівзадушеному стані, немає ані можливості, ані сенсу. Від того, що ми й далі будемо викрутювати руки й витрушувати кишені підприємців, не виграє ніхто.

У своєму виступі я відзначив, як і раніше при обговорюванні діяльності КП «ЦМАЗК», що головна діра в бюджеті міста, через яку він недонаповнюється - це плата за міську землю.

- Про це йде мова вже десять років. Власники землі не платять?

- Згідно з українським законодавством, плата за користування комунальною землею стягується у двох формах: у вигляді податку на землю та у вигляді орендної плати за тимчасове користування. Для міста, звичайно ж, набагато вигідніше здавати землю в оренду, ніж передавати її якимсь особам, які платитимуть податок.

Ще при обговоренні діяльності «ЦМАЗК» я поцікавився, скільки договорів оренди було підготовлено і підписано цим корупційним підприємством, і скільки при цьому знаходиться на розгляді? Як з'ясувалося - саме комунальне підприємство міської ради фактично гальмувало підписання договорів, чим унеможливлювало стягнення орендної плати за землю, і, як наслідок, наповнення бюджету!

- І як з цим боротися?

Зараз - і це зафіксовано у рішенні комісії - було дано доручення Департаменту корпоративних прав та правового забезпечення міської ради (Величко О. B.) надати пропозиції та провести у місті місячник сприятливих умов щодо прискорення роботи виконавчих органів міської ради з оформлення документів з землекористувачами з укладення договорів оренди землі та висвітити проведення такого місячника у засобах масової інформації (зокрема, газеті «Наше місто»).

Мова йде про скасування усіх перепон (а вони в основному корупційні, не побоюся навіть слова «здирництво») на шляху укладання договорів щодо оренди землі. Це дозволить значно - в рази - збільшити кількість договорів, що укладаються, відповідно - збільшити надходження від оренди землі в міську скарбницю. Я можу прогнозувати після таких дій не просто виконання, а значне перевиконання доходної частини бюджету по цій позиції. Очікуваний додатковий доход бюджету, за моїми оцінками, становитиме більше 100 мільйонів гривень.

- Але ж дефіцит бюджету минулого року як мінімум 400 мільйонів!

Але це ще не все. З 2011 року йде мова про один з пунктів, які постійно чомусь оминають увагою. Полистайте бюджети Одеси, Харкова, Львова, інших великих міст - скрізь значну частину (десятки мільйонів гривень) надходжень до бюджету забезпечують муніципальні парковки. А що у нас? То парковки передаються приватним власникам, які віддають місту мізер, то всі парковки оголошують незаконними і їх ніби не існує... хоча люди якісь стоять і гроші в кишені кладуть. Саме тому я запропонував вольове рішення про запровадження муніципальних парковок.

- І який може бути ефект?

- Це сьогодні навіть важко порахувати, адже ця сфера традиційно в «тіні». Але створення муніципальних парковок - хоча б на початковому етапі поруч з приватними - дозволить детенізувати всю сферу. Ми легко побачимо, скільки де автомобілів паркується, скільки грошей збирають паркувальники і скільки вони мають дати бюджету.

- І що вже зроблено?

- Наша ініціатива також знайшла втілення у рішенні комісії. До 7 квітня департаменту транспорту та зв'язку міської ради спільно з департаментом споживчого ринку і сфери послуг міської ради дано доручення вивчити досвід організації міст паркування та стягнення збору за місця для паркування транспортних засобів у м. Харкові, Києві та Львові. Після цього керівники департаментів мають надати пропозиції щодо створення муніципальних парковок.

- Ви вірите, що ці декларації дадуть швидкий і значний результат?

- Мене обнадіює позиція міського керівництва і виконкому. Звичайно, якщо не контролювати і не вносити пропозиції, ніхто нічого не робитиме - чиновникам і так добре. Але ми будемо, що називається «клювати», це буде кардинальна зміна на бюджетному фронті. Ми припинимо побиратися, чекаючи субвенцій. Місто, тим більше таке велике потужне і небідне, як у нас, може заробляти. І воно має заробляти - варто лише вивести гроші з тіні.

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...