App Store Google Play

Після барикад

06.03.2014 18:14
Після барикад

Перезавантажити країну до виборів буде складно. Вщухає біль, тане ейфорія, вгамовується гнів. Російські солдати нібито повертаються до своїх казарм, але чи надовго? Адже немає жодної гарантії, що божевільному імператору знову не закортить пограти м'язами.

Тобто, навпаки, залишається стовідсоткова ймовірність, що нас не залишать у спокої: силові провокації, фінансування п’ятої колони, десанти закордонних гопників-волонтерів, економічні диверсії небезпечного сусіда проти України, інформаційна війна без правил триватимуть стільки, скіль­­ки в Імперії зла пануватиме нинішній режим. Ось на якому тлі українцям доведеться відроджувати державу.

А чи є, даруйте, що відроджувати? Кому подобається, хай вважає це запитання непатріотичним, блюзнірським, яким завгод­­но. Але, за всієї поваги до органу, який забезпечив легітимність відсторонення від влади частини старих еліт і відсунення іншої частини на другий план, Верховна Рада ніяк не втратила питомих ознак «цирку», з якого знущалися всі останні роки. Та й Адміністрація президента разом із в. о. хіба змінила кадровий склад і специфічні функції? А Кабмін, окрім перших осіб, і то не всіх, хіба інший? А вся судова гілка, окрім ампутованих найбільш одіозних мантієносців, хіба вже просякнута духом закону? А право­охоронні органи, хіба вже кинулися захищати права громадян? А друга ланка визначальних у практичному сенсі посад: заступники, начальники всіляких управлінь та інспекцій, особливо на місцях? А... А... Майже все те, що гідне було ненависті, окрім кількох одіозних персоналій, вижило й демонструє здатність до самовідтворення, і вже, кажуть, загони кур’єрів рушили із пропозиціями поміняти траєкторії грошових потоків, і їх радо зустрічають у нових-старих кабінетах.

Найперше завдання нової вла­­ди – почати все це перезавантажувати, причому негайно, не чекаючи виборів. В умовах суворого бюджетного дефіциту, валютної паніки, яку ледь вдалося зупинити, відвертого саботажу старого апарату, провокацій, що тривають на Сході й Півдні, але перезавантажувати доведеться. Бо та «держава», яку ми маємо сьогодні, – це частково продукт так званої розбудови 1990-х, тобто косметичного перефарбування радянського апарату в синьо-жовті кольори, частково – паралельні схеми неформальних стосунків, вибудувані переважно за останні чотири роки з однією-єдиною метою: технологічно й більш-менш офіційно доїти країну на користь ригівської піраміди. В цю піраміду були вбудовані не одиниці, а десятки й сотні тисяч функціонерів, які жили й живуть серед нас і надалі нікуди не дінуться, починаючи від простого інспектора ДАІ та закінчуючи олігархами, які всі ці три місяці примудрилися тримати нейтралітет, а тепер очолили регіональні адміністрації. Альтернатива перезавантаженню – параліч керованості, який уже позначається на функціонуванні країни.

Ключове питання: як працюватиме далі народногосподарсь­­кий комплекс? Чи вдасться країні уникнути дефолту навіть за умови  задіяння термінового «плану Мар­­шалла»? Дрібний і середній бізнес – це не лише хребет будь-якої економіки, а й – у нашому конкретному ландшафті – одна з рушійних сил європротесту, котра чуйно відстежує реальні, а не демонстративні зміни. Як відомо, після Майдану 2004 року бізнес масово й добровільно почав виходити з тіньових схем і сумлінно платити податки, так тривало приблизно півроку, аж доки розвіялися ілюзії. Нині ентузіастичний альтруїзм може не проявитися, якщо не дати підприємцеві чіткі сигнали щодо принципово нових умов взаємодії з державою. Адже корупція в країні розквітла не лише через нестримні апетити чиновницької вертикалі, а й тому, що бізнес обкладений силою-силенною складних правил, які заздалегідь неможливо виконати, натомість цілком вигідно обійти, якщо «домовитися». Отже, негайні кроки з дерегуляції економіки – ключова передумова будь-яких, тобто буквально будь-яких успіхів у подоланні руїни.

Вочевидь, доведеться відповідати на запитання, які хотілося б відкласти до кращих часів, зокре­­ма на вельми популістські гасла федералізації, якими нині користуються радше деструктив­­ні елементи. Зрозуміло: якби свого часу разом з іншими не було провалено реформу місцевого самоврядування, це взагалі не постало б на порядку денному. Тож не є проблемою ані що робити, ані як робити; треба просто почати щось робити, щоб витягнути небезпечну скабку з тіла держави.

Наступне запитання, якого не уникнути: чи є в Україні взагалі якась інформаційна політика? Ні, не йдеться лише про створен­­­ня чергового «міністерства прав­­ди»,  радше про очищення медіа-середо­­­вища, про встановлення таких правил прозорості, які виключили б саму можливість монополізації ЗМІ сумнівними власниками, а часом про ампутацію тих видань, які годуються з усім зрозумілих джерел і поширюють відверто ворожу інформацію.

Ну й серед поточних завдань, сам лише список яких можна продовжити на кілька сторінок, принципово не забути ось що: виявилося, що в країні, попри розпад і зневіру, попри зраду й крадійство, є сила, яка на ділі довела свою спроможність і патріотизм. Усі українські військові, які брали участь у нерівному протистоянні з агресором, мають бути негайно відзначені, й не лише морально. За рахунок будь-яких інших видатків, першочергово. Може, з цього й варто почати тиждень. Адже поряд зі згаданими перешкодами та проблемами існує один фактор, здатний переважити решту. Мова про бажання змін, ентузіазм, готовність до взаємодії, про наявність нації, віру в Україну.

Тиждень 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...