App Store Google Play

Хто фінансуватиме депресивні регіони?

26.02.2014 10:22
Хто фінансуватиме депресивні регіони?
Україна — унітарна держава, і для неї абсолютно нормальний розподіл фінансових ресурсів між регіонами. У держбюджеті на 2014 рік заплановано, скільки коштів мають зібрати місцеві бюджети, скільки перерахувати в державний, хто отримає дотації, а хто, навпаки, буде донором. Про це - у аналізі спеціалістів Проекту міжнародної технічної допомоги "Розбудова спроможності до економічно обґрунтованого планування розвитку областей і міст України".
  
Донорами у дотуванні, як правило, виступають міста, в яких розташовані великі підприємства або зареєстровано багато компаній чи банківських установ. Наприклад, у Києві сконцентрована чимала кількість офісів великих компаній, тому тут збирають більше податків, хоч самі виробничі потужності розташовані в інших регіонах. Так, лише понад 8 мільярдів гривень доходів столиця має від податку з доходів фізичних осіб та інших місцевих податків (ці кошти залишаються в розпорядженні столиці). Заплановано з цієї суми перерахувати до головної скарбниці 1,5 мільярда гривень (див. інфографіку).
 
 
Загалом структура формування доходів місцевих бюджетів має такий вигляд: 52% становлять державні трансфери (дотації й субвенції), решта — власні доходи бюджетів: податок на доходи фізичних осіб — 61,5%, плата за землю — 12,6%, неоподатковані надходження — 12,2% та місцеві податки — 7%. Ось ця решта і залишається на місцевому рівні, інші збори перераховуються до бюджету країни, а вже звідти знову розподіляються по регіонах.
 
«Розвиток економіки в регіонах блокує централізація бюджету. Це велика проблема — коли кошти, зароблені на місцях, забирають до головного бюджету, а потім «нагорі» визначають, скільки дати кожній області, незважаючи на те, хто і скільки перерахував податків до скарбниці, і які регіони більше потребують бюджетних трансфертів і дотацій. Як свідчить практика, останніми роками найбільш дотаційним є Донбас. Таким він залишається і цього року», — зауважує незалежний економічний експерт Володимир Приходько.
 
За його словами, спираючись на дослідження, які провели аналітики з бюджетних питань, можна підрахувати, скільки коштів на душу населення торік регіони перерахували до бюджету, а скільки звідти отримали. Так, за результатами дослідження, якби всі гроші залишалися на місцях, то прогодувати себе могли б тільки шість областей: Полтавська (саме вона є найбільшим донором бюджету), Харківська, Дніпропетровська, Сумська, Черкаська та Львівська. Наприклад, за словами експертів, кожен житель Полтавської області у першому півріччі минулого року перерахував до бюджету понад 3700 гривень, Харківської — 2500 гривень, Львівської — 140, натомість кожен житель Донецької області отримав 2126 гривень, Луганської — 2261, а киянин — 4072 гривні.
 
Загалом дотації в будь-який регіон можна виправдати тоді, коли кошти вкладають у розвиток і вони дають результат на ділі.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...