App Store Google Play

...Очікуються опади у вигляді запальних сумішей

14.02.2014 14:40
...Очікуються опади у вигляді запальних сумішей

Ніщо так не розкладає армію, як перемир’я. Вже три тижні не летять у напрямку Печерська міцні напої імені голови Раднаркому СРСР, не горять шини, не беруться штурмом місцеві адміністрації.

У відповідь на добру волю міліція, прокуратура та суди і далі застосовують практику репресій, парламент саботує найменші поступки, а на Майдані ставлять цілком природні запитання: якого дідька?!

У політичній площині ні­якого поступу не те що не спостерігається, а навіть не передбачається.

В монолітному таборі влади все ще сподіваються, що «саме розсмокчеться». Керівництво парламенту разом із фракцією ПР меле, що конституційний процес – справа серйозна, до осені можна впоратися. Закон про амністію складений так хит­ромудро, що передбачає вранці стільці (себто звільнення адмінбудівель та вулиці Грушевського), а вже ввечері гроші (себто амністію). Тоді як Майдан, вивчивши звички опонента, не ведеться й вимагає гроші вперед.

У владних штабах дарма гадають, що час на їхньому боці. Наслідки покращення вже вихлюпнулися на ту частину вулиці, яку протести досі не зачепили: курс національної валюти поки що не перетнув психологічної позначки дев’ять гривень за долар, а в банках уже шикуються черги охочих забрати свої депозити. Зазнала очевидного фіаско стратегія штучного стримування інфляції – і таким чином збереження ілюзії стабільності – за допомогою регулярних вливань із бюджету, яку практикував нинішній уряд (нагадаймо, що пенсіонер Азаров за неї відповідальний лише номінально, бо всі економічні питання в Кабміні понад рік тому узурпувала команда нинішнього тимчасового виконувача Сергія Арбузова). НБУ намагається ввести обмеження на транзакції, особливо у валюті, тобто традиційно діє за принципом батога. На кілька днів це може подіяти, але проблему як таку не вирішить: грошей водночас і на електорат, і на «Сім’ю» в держави більше немає. На чию користь у цьому випадку зроблять вибір керманичі, сумніватися теж не випадає. Янукович помахав прапором на олімпійській трибуні, а віддалений сусід на трибуні за це йому нічого не дав. Росія нібито до кінця Олімпіади самоусунулася від головного болю свого сат­еліта, обмежившись натяком, що непогано було б за газ розрахуватися.

Тим більше що там у них рубль, здається, також занедужав.Стрибок гривні неминуче – тут узагалі немає про що дискутувати – призведе до подорожчання базового споживацького кошика. Так само зрозуміло, що всі негаразди нинішнє керівництво спише на Майдан і хтось йому таки повірить. Можливо, у східних бастіонах влади, особ­ливо поміж бюджетників, працівників державних підприємств, пенсіонерів тощо, потроху поч­неться витверезіння. Проте, враховуючи загальну швидкість розумових процесів серед полум’яних симпатиків регіоналів, чекати цього доведеться довго. А проблему протистояння варто якось вирішувати вже сьогодні.

Євромайдан за своєю внутрішньою логікою шукає й знаходить подальші кроки розширення впливу й подолання застою. Передусім це поповнення загонів самооборони, для яких не бракує практичних щоденних справ: окрім символічної демонстрації сили це ще як мінімум знешкодження імпортованих до столиці гопників. З’являються повідомлення про патрулі волонтерів на київських масивах. Надзвичайно цікавою є ініціатива запровадження поряд із громадськими радами на місцях ще й громадянських судів. За всієї, можливо, скромної результативності такі заходи сприяють передусім тому, що в ментальному плані привніс у життя українців протест: удосконаленню горизонтальних зв’яз­ків, збільшенню довіри одне до одного, здатності діяти самостійно у спільних інтересах без апелювання до ворожих наразі державних інститутів, себто зростанню, власне, соціального капіталу.

Майдан до того ж був і є визначальним фактором у перемовинах опозиції з Банковою, без його щоденного тиску дехто з лідерів парламентської меншості, швидше за все, давно погодився б на косметичні поступки влади з доданням невеличких персональних бонусів. Але владу теж варто зрозуміти: її провідним мотивом крім жадібності є ще й страх. У депутатів-регіоналів мурахи по тілу від Великого Боса з його аж ніяк не примарними можливостями покарати дезертирів «уже сьогодні», сам Великий Бос разом зі своїми консильєрі боїться перспективи втратити всі свої маєтки-статки, а може, й свободу. Жодному з фі­гурантів переговірного процесу, як наявних, так і потенційних, він не вірить і стоятиме до останнього. Можливо, з цим пов’язані чутки про візит одного з архітекторів піраміди в її нинішньому вигляді до Качанівської колонії. Вважається чомусь, що українська «острожниця № 1» – єдина людина в країні, на гарантії якої президент може пристати. Утім, навіть якщо припустити подальший розвиток подій у стилі Дюма (звільнення, відновлення в політичному полі, чільне крісло на якомусь черговому круглому столі, стопудові обіцянки амністії капіталів і палаців), не факт, що Майдан у його нинішньому вигляді визнає нашу Жанну д’Арк як лідера й почне виконувати її директиви.

Ще один герой драми, яким ніяк не можна нехтувати, – за фактом четвертий (чи п’ятий, якщо рахувати обмеженого в правах, натомість вельми ефективного Юрія Луценка) лідер офіційного, «сценічного» Майдану – сам Петро Порошенко. Нібито – ще одна порція чуток – він погодився очолити парламент, що означатиме саме собою перегрупування більшості й поступовий вихід із клінчу. І так само не факт, що його благословить активна частина повсталих. Наприклад, йому можуть згадати спів­участь у створенні монстра Партії регіонів або опортунізм тимчасового входження до ненависного уряду. На Банковій Порошенкові теж не вірять, розуміючи, що в цих умовах крісло спікера – пряма дорога до крісла президента, а прощатися з другим терміном Янукович психологічно не готовий.

Про це, зокрема, свідчить його згода на теледебати, виклик на які легковажно прозвучав із вуст Віталія Кличка. Утім, чемпіон продемонстрував справді боксерську реакцію: будь ласка, тільки після відставки. Утім, обмін ударами може означати, що Віктор Федорович досі вбачає у Віталії Володимировичі чудового спаринг-партнера, якого напередодні матчу можна усунути силами якогось там незалежного Печерського суду під приводом непостійного проживання в країні. Інакше кажучи, президент перебуває у своєму химерному, уявному домайданному світі, вперто не помічаючи змін, які сталися з країною. Він завмер у важкому процесі примирення з дійсністю, й усі сторони конфлікту завмерли так само.

Але практика останніх місяців доводить, що рушниця на Майдані довго без діла не висить. Спусковим гачком може стати будь-який необережний жест, будь-яка символічна капость, ну хоча б нахабне виправдання Попова – Сівковича абощо. Щось, що зачепить гідність сотень тисяч українців, задіяних у реальному процесі повернення до себе. Судячи зі щоденних розмов, інтер­в’ю, публічних висловлювань, тисяч щоденних маленьких дій протестантів, громадяни України, які ще місяць тому сприймали насильство як небажаний ексцес, нині вже розуміють, що в контактах із владою це єдиний дієвий аргумент. Тож ескалації не уникнути, а наступного разу повернути активістів до казарм, себто наметів, буде набагато важче. Якби хтось на Печерську про це замислився...

Тиждень 

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...