App Store Google Play

Павелко: Вирішення кризи - у децентралізації влади

13.02.2014 10:52
Павелко: Вирішення кризи - у децентралізації влади

Учора в інформаційному агентстві «Українські Новини» відбувся круглий стіл «Федералізація чи децентралізація? Що саме потрібно Україні?», ініційований Інститутом соціально-політичного проектування.

Більшість учасників зійшлися на думці, що федеративна система устрою для України не тільки не є виходом із кризи, а й з багатьох причин неприйнятна.

Як зазначив експерт з конституційного права, партнер компанії «Constructive Lawers» Геннадій Друзенко, для України федерація - штучне утворення, оскільки історично федерації створювалися в результаті об'єднання земель, а в Україні жодна з областей ніколи не була самостійною державою.

Народний депутат Андрій Павелко наголосив, що зараз дискусія і в суспільстві і в парламенті перейшла в площину обговорення внесення змін до Конституції. Але, як переконаний політик, при такій високій недовірі до органів влади перерозподіл повноважень між президентом і парламентом не задовольнить українське суспільство.

«Необхідне повне перезавантаження влади всіх рівнів. Будь-які реформи можуть проводитися тільки з довірою. А більша довіра сьогодні все-таки до місцевих рад, до місцевих територіальних громад . Тому сьогодні повноваження необхідно сконцентрувати навіть не в областях, а ще нижче, в містах, селах і тих громадах, які візьмуть на себе відповідальність за розвиток своїх територій», - сказав Андрій Павелко.

Водночас народний депутат Володимир Полочанінов впевнений, що повернення до Конституції 2004 року може бути тільки проміжним варіантом для того, щоб відновити баланс у політичній системі. Він переконаний, що основний акцент у змінах до Конституції має бути на збільшенні повноважень і можливостей місцевого самоврядування та органів місцевої влади.

Соціальний психолог Олег Покальчук говорив про те, що в Україні у багатьох людей дійсно існує реальна потреба відділення себе від представників інших поглядів та інших регіонів. «Привабливої моделі унітарної країни так і не було створено. І цей психологічний стан людей необхідно враховувати. І Майдан у цій ситуації є символом того, що проблема децентралізації в Україні перезріла.

Говорячи про важливість децентралізації в Україні, директор Інституту громадянського суспільства, колишній заступник Міністра регіонального розвитку України (2008-2010 рр.) Анатолій Ткачук звернув увагу на те, що федералізація в Україні де-факто вже відбулася. «Деякі регіони в Україні вже зараз залежать не від українського ринку, а від експорту, і живуть у власному інформаційному просторі». При цьому він пояснив, чому сценарій федералізації не прийнятний для України. «До повноважень федеративної держави належить вирішення питань зовнішньої політики, безпеки та економіки, проте не вирішуються суперечки, які ментально виникають між регіонами. Адже одна частина нашої країни традиційно більше орієнтована на Захід , а інша - на Схід», - сказав він.

Учасники круглого столу зійшлися на думці, що процес децентралізації може стартувати і без внесення змін до Конституції шляхом прийняття вже існуючих і навіть зареєстрованих у парламенті законопроектів, які з різних причин були відкладені в довгий ящик. «Запит на децентралізацію звучить у всіх регіонах країни, але переважна більшість громадян відчувають свою приналежність до єдиної унітарної держави, і це необхідно враховувати», - підсумував народний депутат Андрій Павелко.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...