App Store Google Play

Український вождь втрачає підтримку у власній твердині

08.02.2014 11:34
Український вождь втрачає підтримку у власній твердині

Поки у Києві протягом останніх місяців буяло насильство через драконівські закони проти нонконформістів, прийняті Верховною Радою, двоє з найбагатших жителів цього індустріального міста у 300 милях на схід зустрілися в дорогому італійському ресторані, яким володіли, та прийняли доленосне рішення.

 

Ці люди, Геннадій Корбан та його партнер Борис Філатов, вирішили замінити на великому вуличному екрані престижного шопінг-центру Пасаж рекламні відео з гламурними моделями на живу трансляцію бурних антиурядових протестів на Майдані Незалежності у Києві.

 

Вони також звеліли над будинками, якими володіють, підняти прапори Євросоюзу та України – знак відкритого бунту у російськомовному регіоні, де економічні та політичні сили традиційно поєднувалися у пошуках керівництва радше з Москви, ніж із Європи.

 

Незабаром настала розплата – чи, принаймні, надзвичайна недоля. За лічені часи після підйому прапорів 25 січня всі три шопінг-центру компанії у Дніпропетровську відключилися від електричної мережі, і налякані покупці заметушилися в темряви, шукаючи виходи.

Відеоекрани ззовні потемніли, замовклі антиурядові гасла з Києва й Дніпропетровськ знов перетворився, принаймні на поверхні, на бастіон мовчазної підтримки розкритикованого президента Віктора Януковича.

 

Україна зробилася величезним канатом, який перетягують Росія та Захід. Україну також тягнуть у протилежних напрямках сили, протистояння яких проявилося у Пасажі, шопінг-центрі Дніпропетровська. В економіці, в якій домінує меншина тих, хто зібрав величезні статки, підсумок боротьби визначиться тим, скільки бізнесменів зроблять той самий вибір, що й Корбан з Філатовим та приєднаються до вулиці у запереченні нахилу Януковича на бік Росії.

 

Відступництво двох провінційних бізнесменів – мотивоване відразою до тактики «сильної руки», що її практикують суперники, настільки ж, наскільки й шляхетними ідеалами – не похитнуло баланс сил у Києві, ба навіть у чому місті з понад мільйоном жителів, де в економіці ще з радянських часів домінують промислові гіганти на кшталт Южмашу, виробника ракет, що й досі належить державі.

 

Але воно підкреслило те, наскільки протестний рух, який уряд зневажає як роботу націонал-екстремістів з заходу країни, досяг осередку політичної бази пана Януковича на сході і навіть підірвав вірність тих, хто процвітав під його владою.

 

Як бачиться зараз, попри всі свої відмінності незадоволені магнати та протестувальники рухомі глибоким розчаруванням у тому, що вони бачать як беззаконня правоохоронної системи країни та всюдисущу корупцію. Обидва табори закликають не просто до демократії, а до більш «нормального» урядування європейського кшталту з прозорими владними інститутами, безпекою права власності та чесною судовою системою.

 

Боячись арешту, пани Корбан та Філатов останнього тижню втекли до Ізраїлю. Дніпропетровський суддя наказав 29 січня, щоб пана Корбана затримали та допитали у зв’язку зі справою про вбивство 2012 року, яка раніше було «заглухла».

 

За словами юристів нашої пари, офіцери держбезпеки вчинили рейд на приміщення їхньої бухгалтерії, шукаючи начебто бомб та інших свідчень причетності до тероризму. Вони нічого не знайшли, сказав один з юристів, Олександр Санжара.

 

Бізнесмени не шкодують про своє рішення. «Ми вирішили, що повинні дещо зробити як громадяни, послати сигнал, що не всі ділові люди залякані», сказав пан Корбан, агресивний місцевий сьогун, чиї інтереси включають ланку готелів, три великих шопінг-центра та паї у багатьох найбільших компаніях України.

 

«Ми хочемо жити в Європі, а не на задвірку Російської Імперії», додав пан Корбан, 43 роки, у телефонній розмові з Ізраїлю.

 

Президент розпалив сьогоденну бучу у листопаді, коли він раптово відмовився підписувати торгову та політичну угоду з Євросоюзом, а натомість відправився до Москви, вимагати кредит на 15 мільярдів доларів. Виплата якого наразі припинилася.

 

Українські бізнес-магнати, відомі як олігархи, здебільшого перестрахувалися, за винятком Петра Порошенка, транспортного, конфетного та сільськогосподарського магната, чия телекомпанія «5 канал» цілодобово транслює події з Майдану Незалежності.

 

Інші роблять обережні, закодовані заяви, натякаючи на незгоду з урядом та всією генерацією суперників-скоробагатіїв, включаючи президентського сина Олександра, який зробив шалені багатства з нічого.

 

Але зараз на них посилено тиснуть з вимогою вибирати бік без зволікань. На Майдані Незалежності цього тижня протестувальники шалено вітали трансляцію з Лондона, де їхні однодумці скандували перед будинком Ріната Ахметова, найбагатшого українця: «Ахметов, вибирай!»

Проте вибір нероздільний з великим ризиком. «Більшість поділяє наші погляди, але нічого не скаже привселюдно, бо всі бояться за свій бізнес», сказав пан Філатов. «Вони бачили, що трапилося з нами».

 

Проте їхнє відступництво вже підбадьорило опонентів Януковича. «Це для нас абсолютно позитивна ознака», - сказав Павло Хазан, місцевий природоохоронець та антиурядовий активіст, який допомагав організувати акції протесту на підтримку києвських проєвропейських протестувальників. «Це показує, що ця корумпована система вже тріщить».

 

Проте, тріщини спричинені здебільшого економічними інтересами та клановими сполуками, аніж ідеалістичним сприйняттям європейських цінностей. Відкрито долучившися до противників президента, пани Корбан та Філатов показали, як бізнес-істеблішмент розлючений системою, яка, за відчуттям багатьох, більше не служить їхньому головному інтересу: захисту їхніх капіталів.

 

Хоча публічно це було проголошено як акт політичний і зовсім нещодавно, серйозний розлад між цими двома бізнесменами та урядом започався ще в травні минулого року, через боротьбу за завод залізничних вилиць, що був контрольований другом та тимчасовим бізнес-партнером панів Корбана та Філатова. Влада, як кажуть вони, спустила цілу зграю перевіряючих, аби змусити їхнього друга продати за 35 мільйонів завод, який коштував приблизно 100, новоповсталому бізнес-суперникові.

 

Після запеклої бійки партнер пана Корбана зміг утримати завод. «Конфлікт завершився, але погане відчуття залишилося», сказав пан Корбан.

Він заперечує свою власну репутацію як зубастого корпоративного пірата – мовляв, це побічний продукт пост-радянських забобонів проти капіталізму та непорозумінь щодо принципів роботи. «В Штатах це зветься злиттям та поглинанням, а не рейдерством», сказав він.

Коли електрика нарешті повернулася до шопінг-центрів, пан Корбан та його партнер кинули в уряд іншу гранату. Екран ззовні Пасажу почав показувати «Лебедине озеро», балет Чайковського, який нероздільно асоціюється з передсмертною судомою радянської системи. Балет з’явився на екранах Радянського Союзу у серпні 1991, коли кліка твердокамінних комуністів ненадовго захопила владу та припинила регулярне віщання. Радянський Союз распався чотири місяці по тому.

 

Розштурхані урядові лоялісти відповіли ядучим нападом на двох бізнесменів. Дмитро Шпенов, проурядовий законотворець з Дніпропетровська, випустив заяву, де висміював їх за «намагання подати себе як захисників людських прав» на той час як їхні ділові кар’єри «супроводжувалися смертями і вбивствами». «Їхня справжня мета», додав він, «захопити по-рейдерському регіональний уряд».

 

Пани Корбан та Філатов стверджують, що українське бізнес-комьюніті надало більшої підтримки. Вони казали, що отримали багато телефонних дзвінків з висловленням співчуття та згоди від тих бізнес-сьогунів, що залишаються в Україні, включаючи широко відомих олігархів.

Набагато менш заможні підприємці Дніпропетровська кажуть, що ставляться з підозрою до перетворення пана Корбана на дисидента, хоча поділяють його обурення урядом, який показав себе прогнилим від корупції та некомпетентності. «Колись бандити вибивали гроші, а зараз урядовці», каже Андрій Вакуленко, власник невеличкої справи з виготовлення меблів. «Якщо хочеш щось робити, мусиш платити».

Місцева влада твердо знаходиться в руках людей, лояльних до пана Януковича, які заперечують, що мають якийсь стосунок з таємничим відключенням електрики в шопінг-центрах. Вони кажуть, що стався якийсь нещасний випадок, що дивним чином зачепив лише власність бунтівних місцевих олігархів. Електрична компанія звинувачує «вакуумні автовимикачі» у цьому негаразді.

 

Проте, як стверджують місцеві активісти-протестувальники, головна відповідь уряду на невдоволеність, яка поширюється щодня, сама собою провокує зростання ризику подальшого відступництва. Поліція заарештувала 24 учасника мирного протесту 26 січня, обвинувативши їх в «участі в масових заворушеннях, злочині, який мое бути покараний 8 роками в’язниці.

 

Колотнеча біля будівлі обладміністрації зчинилася через молодиків у спортивних костюмах, чиї особи й досі не встановлені і які почали бити проєвропейських демонстрантів. Зараз будівля обладміністрації перетворилася на фортецю, її головний вхід захищає загін спецпризначення та барикада з мерзлого снігу, обтягнена колючим дротом та напхана офіцерами безпеки. Поліція блокує ближню вулицю від всіх машин, крім службових.

 

«Вони почуваються в облозі та будують фортецю, щоб стримувати ворога», - сказав Юрій Райхель, місцевий політичний коментатор. «Вони всі розуміють, що весь їхній маєток може розвалитися як картяний будиночок».

 

Оригінал матеріалу було розміщено на першій шпальті The New York Times за 6 січня 2014 року.

Переклад з англійської: Ольга Дорошенко-Сагайдачна

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...