App Store Google Play

Євромайдан-2013: проміжні підсумки

30.12.2013 20:42
Євромайдан-2013: проміжні підсумки

Поза сумніву, Євромайдан у Києві та в інших великих та малих містах по всій Україні – то головна подія року, що минає. Хоча б тому, що в той чи інший спосіб участь у цих подіях за місяць взяли близько половини населення України.

 

Але що буде далі, особливо після кількаденних (і кільканічних) свят? Чи стане він порожнім вихлопом енергії протестів українців проти свавілля влади та розійдеться, не спромігшись нічого змінити, чи ж влада буде змушена якось реагувати на подію, що зробила Україну відомою у світі більше, ніж усі зусилля офіційно влади за останні три роки? Зараз відповісти на це питання може хіба дуже смілива людина. Про силовий варіант «остаточного розв’язання майданового питання» не йдеться: якщо залишки здорового глузду підуть геть з урядових голів, то владу вже точно ніщо не врятує.

 

Отже, зробимо перше припущення, що Майдан – не випадкове й, мабуть, не тимчасове явище, а «наше усе». Тобто, Майдан – певна форма самоорганізації суспільства на протидію інститутам офіційної влади. Поки буде така влада, яка дратує більшість населення, буде й Майдан, як дзеркальне відображення ставлення народу до такої влади. 

 

Результати опитувань, які були проведені в Україні останнім часом кількома відомими соціологічними службами, засвідчили, що основним фактором, рушійною силою Майдану є не політичні симпатії та антипатії, а негативні оцінки громадянами урядової політики взагалі, та дій влади щодо спроби силового розгону Майдану, зокрема. Так вважає дві третини українців.

 

Майдан став своєрідною межею у нашому національному психотипі. Межею, що  відділяє покірного, терплячого українця-кріпака від українця-повстанця, бунтівника, махновця. Майдан вилився у Запорозьку січ ХХI століття.

 

Але це лише один його бік, який бачить усі.

 

Інший полягає у тому, що Майдан - це загальногромадянська, а не лише політична платформа опозиції. Й не факт, що Майдан віддасть себе у чиїсь руки, хоча б й опозиційні.

 

Власно, зараз точиться прихована боротьба політиків та громадських активістів за право володіння брендом Майдану. Дивуватися цьому не варто, адже це традиційний підхід політиків, спрямований на підпорядкування будь-якого громадського руху. Але слід пам’ятати, що теперішня боротьба відбувається в іншому контексті, коли невдоволення українців діючими політичними силами найбільше за всі часи незалежності - близько 50% громадян не підтримують ЖОДНУ політичну партію.

 

За останні десять років країну спіткали два великих розчарування – Ющенко та Янукович. Зневіра – це свого роду матерія, яка згідно законам фізики, нікуди не зникає. Але енергія заперечення повинна матеріалізуватися у  чомусь позитивному. Що, яка ідея, хто зможе об’єднати  майже 20 мільйонів українців? Майдан може стати такої ідеєю? Не виключено.

 

Активісти Майдану, створюючи ВО «Майдан», почали процес  його легітимації, що може мати  далекосяжні наслідки. Майдан як новий суб’єкт українського політичного простору, учасник перемовин влади та опозиції? Нова модель взаємин влади та суспільства? Або ж чергова громадська організації із доволі розмитим складом учасників та керівників? Черговий лохотрон для політичних кошенят?

 

В обох випадках знайдуться сили, які будуть зацікавлені використати новий ресурс. Чи вдасться Майдану вберегти себе від спокуси, покаже час.

Наразі можна констатувати одне: Майдан змінив ту Україну, яка була.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Ось і минуло свято 14 жовтня – день священний для кожного українського націоналіста. При чому незалежно від його релігійних, історичних чи будь-яких інших поглядів. Це свято, особливо у такий не...
Між іншим, альтернативи Мінському процесу варто шукати. Молдова, Грузія, Україна. Це - держави, на території яких є російські окупаційні війська. Їх об'єднує бажання деокупації власних територій. ПМР,...
Уявила собі той жах, який би відчули дніпряни, якщо б кремлівські терористи впритул наблизилися до нашого міста Дніпро.Звісно, наші військові зайняли б оборону, стягнувши до східного кордону міста воє...
Влада зрозуміла, що провалила комунікацію із активною частиною суспільства. Врешті про це прямо заявили спікери. Вони, до речі, були підібрані продумано, - модерував зустріч голова ОДА (ну а як ще без...