App Store Google Play

У Дніпрі вшанували пам'ять людини,яка вчинила самоспалення проти СРСР

14.10.2013 17:23
У Дніпрі вшанували пам'ять людини,яка вчинила самоспалення проти СРСР
У Дніпропетровську вшановували памʼять Василя Макуха - колишнього вояка УПА, громадського діяча, першого українця, який, протестуючи проти русифікаторської політики радянської влади, вчинив акт самоспалення. Про це розповів один із ініціаторів вшанування, дніпропетровський краєзнавець Юрій Денисенко.

За його словами, на могилі Макуха в Дніпропетровську, на Клочківському цвинтарі, у понеділок громадські активісти провели жалобні заходи: поклали квіти, співали патріотичні пісні, читали вірші та уривки з книги спогадів зв'язкової УПА, дніпропетровчанки Марії Зосименко. Священик УПЦ Київського патріархату відслужив панахиду. Захід приурочили до дня Покрови і річниці заснування УПА.

Як зазначив Юрій Денисенко, також було оголошено про збір коштів на впорядкування могили Макуха та встановлення йому пам'ятника. «Треба встановити огорожу на могилі, бо вже сусіди почали залазити на територію, а потім уже - сам пам'ятник на могилі і окремий пам'ятник Макухові в тому районі, районі Березинки», - сказав Радіо Свобода Юрій Денисенко.

Василь Макух народився у 1927 році на Львівщині у селянській родині. Юнаком підтримував зв'язок із членами «Просвіти» та ОУН, а під час Другої світової війни вступив до лав УПА, був розвідником. 1946 року під час сутички між упівцями та радянськими військами був поранений і опинився в руках спецслужб. Його засудили на 10 років каторжних робіт, покарання відбував у концтаборах Мордовії та Сибіру.

У засланні Макух познайомився зі своєю майбутньою дружиною, дніпропетровчанкою Лідією Запарою. Вони відбули покарання й переїхали до Дніпропетровська.

Наприкінці жовтня 1968 року Василь Макух поїхав на Львівщину відвідати хвору сестру, а звідти - до Києва. Там, на Хрещатику, він вчинив акт самоспалення, вигукуючи «Геть окупантів!», «Хай живе вільна Україна!»

Радіо Свобода

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...
У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...