App Store Google Play

Українці, поляки та євреї разом працюють над зміною шкільних підручників

30.09.2013 13:17
Українці, поляки та євреї разом працюють над зміною шкільних підручників

Українці, поляки та євреї разом працюють над змінами у шкільних підручниках України та Польщі. У Дніпропетровську завершила роботу міждержавна українсько-польська комісія експертів з удосконалення змісту посібників історії та географії. До роботи комісії вперше приєднались фахівці з вивчення єврейської історії на теренах обох країн.

Польські підручники з історії читали українські вчені, а українські вчені читали польські підручники. Після експертної оцінки вони обмінялися думками і виробили низку пропозицій щодо правок. Зауваження здебільшого стосуються висвітлення у підручниках обох країн міжнаціональних відносин, зокрема, міжнаціональних конфліктів ХХ століття. Дітям треба максимально правдиво, але й максимально зважено розказувати про непрості сторінки спільної історії, зазначає начальник відділу змісту середньої освіти та освіти національних меншин Міністерства освіти і науки України Наталія Бескова.

«В цьому році наша комісія відзначає 20-річний ювілей свого існування. Перша нарада цієї комісії відбулася у 1993 році. Метою цієї підручникової комісії є вирішення спірних питань, які викладені в підручниках з історії і з географії, вироблення спільних підходів до викладення тих чи інших моментів з метою толерантного ставлення одного народу до іншого, вміння жити разом, дружити, допомагати один одному. Треба не забувати, що ми - є сусіди, живемо поруч, хоч ті старі рани болять і пам'ять болить, але вона має бути цивілізованою. З кожним роком наші дискусії все глибші, і в принципі вже дуже багато з того, що боліло обом народам викладається так, що стає зрозумілішим дітям і не налаштовує юних громадян однієї країни проти іншої», - каже фахівець Міністерства освіти.
Музей історії Голокосту у Дніпропетровську 

Музей історії Голокосту у Дніпропетровську

Немає можливості виробити одностайне бачення важких питань історії - Медрецький

Втім, щодо однієї з найбільш суперечливих подій польсько-української історії - «Волинської різанини» 1943 року - фахівці двох країн за 20 років існування комісії досі не виробили спільного підходу. Голова польської частини комісії, доктор історії з Варшавського університету Владзімеж Медрецький розказує: на нинішньому засіданні щодо цієї теми дискутували півтори години.

«Головний висновок нашої дискусії: немає можливості виробити одностайне бачення цих важких питань історії Другої світової війни. Крім того, не існує певного українського бачення цих питань, не існує й єдиного, загального польського погляду. У цій ситуації ми вирішили поважати право авторів різних підручників до різних інтерпретацій цих історичних подій. Але за умови, що це бачення спирається на правдиві факти і оперує мовою толерантності й взаємоповаги», - зазначає професор історії з Польщі.
Музей історії Голокосту не уникає складних питань українсько-польсько-єврейської історії

Музей історії Голокосту не уникає складних питань українсько-польсько-єврейської історії

Зміст має відповідати формі - Щупак

Засідання комісії, яке відбувалась у Дніпропетровську, також присвятили вирішенню спірних питань в історії українсько-польско-єврейських взаємин. До роботи комісії вперше приєднались дніпропетровські фахівці з єврейської історії: представники Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» та музею «Пам'ять єврейського народу і Голокост в Україні». Фахівці з історії єврейського народу заявили, що у шкільних підручниках обох країн тема єврейства, зокрема історія Голокосту, подається наразі цілком прийнятно. Директор Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» Ігор Щупак, зауважує:

«Ті підручники, які видаються в Польщі, - на голову вищі й кращі за українські. Передусім вищі за формою, виданням, поліграфією, це - європейська якість. Але зміст має відповідати формі. Коли ми вивчали те, як польські автори викладали ці спірні питання, то дійшли висновку, що українсько-польські відносини не завжди детально показують з різних боків. Ми б хотіли, щоб це було так: ось погляд української сторони, ось - польської. Натомість, що стосується історії євреїв, їхнього побуту на території Польщі, Голокосту як трагедії Другої світової війни, то це - викладається, на наш погляд, більш толерантно і помірковано», - відзначає Ігор Щупак.

Під час роботи підручникової комісії українські та польські фахівці відвідали Музей Голокосту в Дніпропетровську, один з найбільших у Європі. Тисячі унікальних експонатів цього закладу розповідають про трагедію одного народу, нерозривно пов'язану з трагедіями інших.

Наступного року польсько-українська підручникові комісія засідатиме вже у Польщі.

Радіо Свобода

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...