App Store Google Play

32 факти про Дніпропетровську область, які ви могли не знати

11.09.2013 10:39
32 факти про Дніпропетровську область, які ви могли не знати
Проект РЕОП з нагоди випуску профілю Дніпропетровської області пропонує Вашій увазі 32 цікаві факти про область!

ЗАГАЛЬНІ ФАКТИ

1.      Дніпропетровщина є колискою запорозького козацтва. За всю історію запорозького козацтва існувало вісім Січей, п'ять з них знаходилися на території Дніпропетровської області.

2.      Дніпропетровськ - найпросторіше місто України, де кожному городянину дісталося 474 кв. м площі. Найтісніше місто України - Львів. Тут на кожну людину припадає 170 кв. м.

3.   У селищі Петриківка Дніпропетровської області сформувався «петриківський розпис», всесвітньовідоме декоративно-орнаментальне народне малярство, що було номіноване до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.

4.      Над Дніпропетровською областю пролягає найдовший у світі авіа-маршрут Нью-Йорк-Сингапур (18,5 годин польоту без пересадки).

5.      На одного мешканця Дніпропетровська припадає 134 кв. м зелених масивів і насаджень - один з найбільших показників в Україні.

6.      В області видобувається 100% загальноукраїнського обсягу марганцевої і майже 80% залізної руди. В Україні найбільші в світі запаси марганцевої руди - 2,3 млрд т, або близько 11% від усього світового запасу.

7.      Дніпропетровський метрополітен досі можна вважати однією з найкоротших «підземок» світу: 6 станцій, загальною довжиною 7,8 км.

8.      Дніпром пролягав один з найбільших історичних транспортних шляхів - «шлях із варяг у греки» - система річкових шляхів і волоків між ними завдовжки 3 тис. км, що пов'язувала північні землі Давньої Русі з південними руськими землями та Балтійське море з Чорним.

9.      У Дніпропетровську розташована найдовша в Європі набережна - завдовжки 23 км.

10.  Нікопольський басейн марганцевих руд є одним з найбільших у світі.

11.  Катеринославський трамвай, відкритий у 1894 році, був одним із перших електричних трамваїв в тодішній Російській імперії: третім після Києва і Нижнього Новгорода.

12.  Залізорудний басейн «Кривбас» -найбільший у світі.

13.  Кривий Ріг - найдовше місто Європи (126 км).

14.  В Україні поблизу Нікополя, на косі біля р. Лапінки, на одному з рукавів Дніпра можна побачити, а точніше почути явище, що рідко зустрічається у світі, - співучі піски. «Спів» цих, мабуть, найдивніших пісків чути після дощу, коли верхній шар злипається і утворює крихку кірку. Крокуючи нею, можна почути звуки, подібні до свисту повітря, випущеного з автомобільної камери.

15.  Кривий Ріг - найбільше місто України, що не є обласним центром.

16.  У Кривому Розі найбільша кількість гірничо-збагачувальних комбінатів, збудованих в одному місті.

ДЕМОГРАФІЯ

17.  Дніпропетровська область належить до найбільш урбанізованих областей України. Приблизно 83,4% населення області проживає в містах.

18.  Темпи природного зменшення кількості населення в межах області суттєво різняться між окремими адміністративно-територіальними одиницями. Лише Першотравенськ з усіх територіальних одиниць області має невеликий природний приріст населення, тобто кількість народжених перевищує кількість померлих.

19.  У Дніпропетровської області жінок у віковій групі 60 років і старше майже вдвічі більше, ніж чоловіків.

20.  У Дніпропетровської області чоловіки живуть в середньому на 10 років менше, ніж жінки. Але середня очікувана тривалість життя має тенденцію до збільшення: так, від 2005 до 2010 рр. показник для чоловіків збільшився на 3,6 року, а для жінок - на 1,8 року.

21.  До сіл Дніпропетровської області приїжджає більше людей, ніж виїжджає з них. Ситуація в містах області - зворотна, сальдо міграції є від'ємним.

ЕКОНОМІКА

22.  Дніпропетровська область за величиною валової доданої вартості на одну особу (31 009 грн) серед областей України у 2010 р. займала найвищу позицію.

23.  Область є лідером із залучення іноземних інвестицій серед областей України, зокрема, випереджаючи Донецьку область, з обсягом ПІІ у 2,5 млрд доларів США.

24.  Дніпропетровська область є високо індустріалізованою і має найбільший у країні обсяг випуску промислової продукції на одну особу.

25.  Дніпропетровська область - один зі світових центрів ракетно-космічного будування. До речі, Україна є п'ятою країною у світі, за кількістю запущених у космос ракетоносіїв.

26.  У споживанні продовольчих товарів відбувся явний перехід до більш дорогих дієт. Однією з очевидних ознак цього є різке падіння обороту хліба (з 12% від загального числа харчових продуктів у 2000 р. до лише 2,5% у 2010р.), а м'ясо та м'ясні продукти збільшилися у своєму обороті (з 11,9% від загального числа харчових продуктів у 2000р. до 13,9% у 2010 р.).

27.  Чоловіки більш активно беруть участь у трудовій діяльності, їхня участь склала 72,6% у 2011 р., тоді як економічно активних жінок на той момент було лише 58,7%.

28.  У зайнятості в Дніпропетровської області домінують великі підприємства, які у 2009 р. забезпечували роботою 67% усіх штатних працівників, зайнятих в області.

ЕКОЛОГІЯ

29.  Український «Південмаш» (м. Дніпропетровськ) виробляє найекологічніші ракетоносії у світі. За їх допомогою у космос відправляють комерційні вантажі у рамках міжнародного проекту «Морський старт».

30.  За показниками бактеріологічного та вірусного забруднення вода у Дніпропетровській області має кращі показники, ніж в Україні в цілому. Але основною проблемою місць водозабору у Дніпропетровській області є висока мінералізація води та вміст у ній хімічних речовин із високою токсичністю.

31.  Показник рівня заповідності територій Дніпропетровської області в 2,13 раза менше за середнє значення в Україні.

32.  За середнім вмістом забруднювальних домішок в атмосферному повітрі рівень забруднення перевищує середній по Україні майже в 1,5 раза, що зумовлено концентрацією об'єктів важкої промисловості в регіоні.

Докладніше з діяльністю Проекту можна ознайомитися на сайті

Завантажуйте повну версію профілю та пізнавайте Дніпропетровську область разом з нами!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...