App Store Google Play

Роздуми біля пісочниці

01.09.2013 15:08
Роздуми біля пісочниці

Діти - це наше благословення чи покарання? Дуже часто здається, що друге. Занадто часто. Адже не дарма досвідчені педагоги переживають за кожну двійку свого учня, адже цілком можливо, що ця двійка - оцінка педагогічного зусилля вчителя.

Багато хто бачив соціальну рекламу про батьків і дітей - відеоролик, де літня людина кілька разів задає дорослому сину одне і те саме питання про горобця: «Що це?» Зіткнувшись зі здивованим поглядом сина, вона приносить свою стару записну книжку і пропонує прочитати запис про аналогічну ситуацію з їхнього минулого, коли батько був молодий і повний сил, а син ходив під стіл пішки. Про те, як багато років тому батько відповідав на таке саме питання сина знову і знову й анітрохи не сердився на свою крихітку.

Присоромлений син обіймає батька, відвернувшись від камери, і всім зрозуміло, що мужнім обличчям течуть сльози. Старий посміхається. Дуже зворушливе відео, що викликає справедливі докори сумління у людей, чиї батьки досягли пенсійного віку. І відразу хочеться батькам подзвонити.

Але ж можна подивитися на ситуацію з іншого ракурсу: ось я постарів, і мій син сидить поруч зі мною на лавці і читає газету. Але перш ніж уявити себе на місці того старого, постараємося прикинути, що ми зараз можемо сказати про своїх малюків:

  • «Всі діти зараз гіперактивні, це прикмета часу».
  • «Вони нас не слухаються».
  • «З ними неможливо впоратися ніякими силами».
  • «Нехай їх вихованням займаються в дитячих садах і в школах, адже люди, що працюють там, на це вчилися, а ми ні».

Шкода, що школи і садочки працюють не до вечірнього відбою. У підсумку на дитячий майданчик можна приходити тільки попередньо випивши заспокійливих крапель.
Ось молода мама кричить на доньку-крихітку: «Ти чому як свиня? Подивися на себе! Ось, вже руки об одяг витираєш! Не торкайся до мене!» І відштовхує дитину від своєї білосніжної сукні. Тут же краса ошатної мами блякне, ідилія «мати і дитина» руйнується.

А ось тато, побачивши, як його маленький син застряг на шведській стінці, обурюється: «Ти куди поліз, не бачиш, що тут високо? Ти, що, дурний, і не розумієш, що звідси можна впасти?» Він знімає чадо з небезпечної висоти, і його підборіддя тремтить від обурення. Викручуючи хлопчикові руку, батько відводить його на безпечну відстань від гімнастичного снаряда. Хлопчик, підстрибуючи, біжить за татом, адже дитячий крок значно менше дорослого. Дивитися на це боляче.

«Не чіпай чужих іграшок, не ходи до гойдалок, не кидайся піском», - здавалося б, йде навчання розумного, доброго, вічного. Так чому ж в дитячому містечку не замовкає невтішний плач? Навіть якщо не брати до приклад крайні випадки, коли дітей обзивають і принижують, результат приблизно однаковий - дитячий непослух і наступне за ним глухе роздратування батька. Невже маленькі діти спеціально поводяться як вороги і тільки й жадають викликати промені ненависті на свою адресу?

Щоб відповісти на це питання негативно, досить поставити себе на місце дитини, яка не по днях, а по годинах росте і кожної миті пізнає світ. Для малюка є новиною те, що вода проливається і мокра, а праска гаряча, що пісок набирається у взуття, а з висоти боляче падати. А ще згадайте час, коли електричні вимикачі тільки почали розміщувати на низькому рівні від підлоги; як довго довелося звикати до цього, скільки ще рука нишпорила десь угорі, щоб включити світло. А якщо у двері неправильно встановлений замок, з якою люттю хочеться крутити ключ в потрібну сторону!

Запам'ятати відразу величезну кількість нових суспільних правил і законів фізики дуже важко, і малюк знову і знову спотикається і розбиває коліна, обпікає руки, відкривши помилково гарячу воду, засипає піском очі собі і сусідові, занадто високо піднімаючи совочок. «А я говорила, говорила», - докірливо хитає головою мама.

Тільки говорити недостатньо. Є дуже гарний вислів, що описує буття молодого батька, який я почула від своєї бабусі. Коли я народила первістка, вона мені сказала: «Тепер ти живеш не свій вік». І вірно, поки дитина бурхливо росте, доводиться сто разів повторювати, показувати, тримаючи його руку в своїй руці, підстраховувати, якщо він йде по бордюру, ловити, коли він летить з гірки. Ну, а вже якщо сталася неприємність, співчувати, адже досвід вже отримано, і придбаний він за вельми дорогу ціну.

Маленький натураліст терпить біль, а дорослому тільки й смуток, що обтрусити його штани, дати цукерку і витерти сльози. Адже нам-то відомо, що синці і садна за кілька днів проходять, а маляті поки ні.

На дітей не діють заборонні формулювання укупі з роздратованим тоном, бо вони тільки збільшують стрес. Дітям потрібна співпраця, а більше того - участь і батьківське тепло. Тепло в прямому сенсі цього слова. Тільки для виживання, для життєвої стійкості дитині необхідно чотири обійми на день, а для того, щоб він розвивався як особистість - всі дванадцять.

Якщо в житті дитини з'являються нові обставини: новонароджений в родині, переїзд або нові умови навчання, то справитися з дитячими хвилюваннями допомагають прості погладжування по голові - не менше тридцяти разів на день. Але ж ми не бухгалтери, тому скупатися на прояви своєї любові не будемо.

Інакше увага, яку ми отримаємо в старості, буде дуже схожою на уривчасті окрики, що чують зараз наші діти на дитячому майданчику. Це буде дуже гірко.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...