App Store Google Play

Для волі та харизми мури в’язниці не стали перешкодою

15.08.2013 13:10
Для волі та харизми мури в’язниці не стали перешкодою

Провідні експерти України всі як один сходяться у думці, що Януковичу не вдалося вибити Тимошенко із політичного процесу. І через два роки після ув'язнення саме вона залишається його головним опонентом.

Закривши Тимошенко, влада розраховувала, що позбавиться небезпечного конкурента на довгих сім років. Логіка була проста: Юля зникне з Києва, з екранів телевізорів та газетних шпальт, і про неї скоро забудуть. Але, як показала практика, це була велика помилка. Про Тимошенко не лише не забули. Вона в центрі політичних подій.

До Тимошенко прислухаються. З Тимошенко радяться. Без Тимошенко не вирішується жодне більш-менш серйозне питання в опозиційному таборі. Її ім'я звучить під час усіх серйозних перемовин у Європі та Америці. Харків, де знаходиться Качанівська колонія, став мало не другою столицею України. До камери чи до палати Юлії Тимошенко постійно неначе шикуються у чергу ключові українські  політики,  авторитетні громадські та політичні діячі з усього світу.

Навіть перебуваючи у в'язниці, Юлія Тимошенко примудряється зберігати свої позиції як опозиційного лідера, «рулити» власною партією та відігравати суттєву роль в українській політиці. Це підтверджують численні соціологічні опитування. Згідно з даними Центру Разумкова, переважна більшість українців вважають лідером опозиції саме Тимошенко.  Саме вона, згідно опитувань громадської думки, виходить до другого туру з Януковичем - і до речі, виграє там. 

Перебування в тюрмі «компенсує інтелектуальною силою»

Саме вона розробила ефективну технологію впливу на громадську думку та стратегічні рішення власної політичної сили. Коли опозиційні лідери у своїх перемовинах зайшли у глухий кут, Тимошенко розрубала гордіїв вузол та організувала процес об'єднання «Фронту змін» та «Батьківщини». В її камері писався і ідеологічний маніфест «Батьківщини» - те, що так досі бракувало цій партії, і те, що наповнює її національно-демократичним, українсько-патріотичним змістом.

Попри всі зусилля влади, Тимошенко залишається на політичному Олімпі. Більше того: кожне її слово та рішення має навіть більшу вагу, ніж раніше. Бо у неї є достатньо часу, аби добре поміркувати та зважити кожну букву свого звернення до народу чи соратників або програмного документу. Мабуть тому, політтехнолог Денис Богуш вважає її «духовним лідером, надією нації, людиною-легендою».  Своє перебування в тюрмі «вона компенсує інтелектуальною силою», наголошує політолог Вадим Карасьов.   Тарас Березовець порівнює Юлю з Нельсоном Манделою, а іспанці нагородили її тією ж премією, яку свого часу випала честь отримати Вацлаву Гавелу.  

«Спроби Януковича протягом двох років ізолювати Юлію Тимошенко як політичного лідера не вдалися. Юлія Володимирівна є одним з ключових учасників політичного процесу», -  каже  Арсеній Яценюк, голова політради «Батьківщини», обраний на цю посаду за особистої рекомендації Тимошенко, яка  заявила про повну довіру Яценюку.

 «Для волі та харизми мури в'язниці не стали перешкодою», - каже професор політології з Києво-Могилянської академії Олексій Гарань. Його думку поділяє і політолог Сергій Таран: «Ніде правди діти, фізично можливості Тимошенко брати участь у політичному житті обмежені.  Однак її авторитете в Європі та в опозиційному середовищі в Україні лікарняно-тюремним мурам не підвладний.» 

За збереження популярності Юлії Тимошенко Янукович має «дякувати» лише собі. Саме він зробив усе, аби кожен українець зрозумів: Юля постраждала не за кримінал, а за політку. А оскільки українці - нація співчутлива, то довіра та симпатія до опозиційного політика зросла в рази.

«Вона - головний гравець на виборах 2015 року»

Між тим авторитетні фахівці з права, колишні судді та вчені спростовують поширену тезу про те, ніби будучи засудженою,  Тимошенко не зможе брати участь у виборах. Справді, неможливість балотування на президентську посаду через судимість прописана у законі «Про вибори президента». А от в Основному законі - Конституції - цієї заборони немає. За словами вченого-юриста, екс-судді Конституційного суду  Миколи Козюбри, закон звужує права, викладені в Конституції, а цього робити не можна. 

На думку заступника голови ЦВК Андрія Магери, 103 стаття Конституції, у якій перелічено вимоги до кандидата в президенти, не передбачає заборони балотуватися через судимість. І саме Конституцію, на думку Магери, потрібно керуватися при реєстрації кандидатів на найвищу посаду в країні.   Конституція , нагадує політолог Ігор Жданов, «має вищу юридичну силу, і це відкриває для Тимошенко законну перспективу балотуватися.  Однако, це право треба буде захистити, боротьба з Януковичем буде нелегкою, та Юля не з тих, хто здається.

Отже, Юлія Тимошенко має не гірші шанси, ніж інші опозиціонери, взяти участь у виборах президента. І, якщо вірити соціології, саме вона має найвищі шанси у другому турі перемогти Януковича.   «Вона - головний гравець на виборах 2015 року,  незалежно від того, чи зможе врешті-решт стати кандидатом, - наголошує Ігор Жданов. - Виграє той опозиціонер, на якого поставить Юлія Водимирівна, а вона повернеться до влади.»

Якщо Тимошенко до виборів не допустять, тоді від «Батьківщини» піде  Яценюк. Якщо переможе - негайно звільнить Тимошенко, і  поверне її до влади», прогнозує Гарань. А Тарас Березовець вважає, що Юлія Тимошенко навіть з-за грат зможе вести кампанію - «ще одне порівняння з Манделою, який почав свою президентську кампанію в ПАР , ще фактично знаходячись в застінках Преторії».

Путіну вигідно, щоб Тимошенко сиділа

Подальша доля екс-прем'єра Юлії Тимошенко залежить від стратегічного вибору президента Віктора Януковича. Про це в коментарі Gazeta.ua сказав політолог Олексій Гарань.

За його словами, якщо для Януковича асоціація не є пріоритетом, то ніяких змін всередині країни не буде. "Тоді він залишиться сам-на-сам із Путіним. Це означатиме посилення тиску з боку Росії. Такий варіант є небезпечним, бо віддає його на поталу Москві. Для Кремля дуже важливо зірвати підписання угоди. Чим більше українська влада буде робити дурниць і виставляти себе в Європі в непривабливому світлі, тим це краще для Путіна. Йому як раз вигідно продовження перебування Юлії Володимирівни у в'язниці, бо це може ускладнити підписання асоціації", - пояснив експерт і додав, що в такому разі стосунки України та Росії зміняться, бо виникатимуть питання на кшталт контролю за українською ГТС та Митного союзу.

Гарань вважає, що якщо президент дотримуватиметься курсу на Європу, має зробити кілька кроків назустріч ЄС.

"Коли по Тимошенко буде компроміс, це принципово змінить атмосферу на переговорах та відкриє шлях по підписанню угоди. Янукович може зіграти цинічну гру: не виконуючи вимоги по виборах в проблемних округах та щодо реформування силових структур, звільнити Тимошенко. Він не хоче її амністувати. Тому розглядається компромісний варіант - лікування у Німеччині", - зауважив політолог.

Експерт зазначив, що Тимошенко не попросить про помилування.

"Вона розуміє, що може так перекреслити себе як політика. Крім того, справедливо вважає своє ув'язнення незаконним. Тому навіть як людина цього не зробить", - додав він.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Зеленський зробив спробу зупинити дефолт, але став заручником п’ятої колони Коломойського і непотребу власної фракції, який понабирали за оголошенням і для якого $60 тис. за саботаж значать біль...
Тимур Желдак

Хроніки карантину

те, про що ніхто не говорить1) ця фігня надовго. Біл Гейтс говорить про 10 тижнів. Це у них в цивілізованих країнах МОЖЛИВО говорити про 10 тижнів. у нас це триватиме мінімум до вересня, а у вересні п...
Пандемія коронавірусу COVID-19 змусила задуматися ідеологам глобалізму. Неочікувано для них світ почав закриватися вже не просто на рівні країн, а в деяких випадках і на рівні великих міст. Територіал...
Ярема ГАЛАЙДА

Про армію Конвенту

Тож, про армію Конвенту, про яку я все торочу, бо люди вже цікавляться.Як на мене Армія Конвенту - це те, що ми з вами, панове, не змогли реалізувати і те, що олігархічна контрреволюція, очолювана поп...