24 липня в медіа центрі «ДНІПРО ПОСТ» відбулася прес-конференція «Які винаходи патентують дніпропетровські "Кулібіни"?»
У прес-конференції взяв участь правознавець, фахівець в області інтелектуальної власності, патентний юрист Віктор Гладченко.
Він відзначив, що бум патентування в Україні припав на 1990-ті роки. Зараз багато українців патентують свої винаходи за кордоном. В основному намагаються патентувати те, що може принести прибуток, а от патентів «для задоволення» мало, раніше їх було більше.
«Патент - це монополія, яка дається на певний термін. Він може бути виданий на технічне рішення і зовнішній вигляд», - пояснив юрист.
Цікаво, що в Дніпропетровську цікаві патенти виникають частіше, ніж в інших містах України - близько 10-15 винаходів на місяць. Характерними для міста галузями Віктор Гладченко назвав ракетобудування та будівництво, підкресливши, що деякі з цих патентів навіть впроваджуються.
Насправді, таких за статистикою не так і багато.
«Іноді бувають випадки, що винахідники створюють хороші пристрої, але вони нікому не потрібні. Або навпаки, патентують абсолютно не потрібний пристрій і починають заробляти на цьому гроші. Наприклад, один винахідник запатентував стаканчик з примочкою, в якому немає нічого цікавого, але людям він сподобався через свій красивий зовнішній вигляд. За допомогою цієї примочки склянку нібито легше тримати... Кілька років тому нам принесли цікавіше технічне рішення - винахідник «придумав» зручну кришку на 3-літрову банку. Але він запізнився років на десять, адже тепер такі речі вже виготовляються», - розповів Віктор Гладченко.
Оскільки винахідник - найчастіше сучасний варіант Лівші, не обходиться без курйозів. Зокрема, в якості «пристосування для полегшення пиття і з пляшки» нещодавно намагалися запатентувати звичайну дитячу соску. Також часто знаходяться винахідники «вічних двигунів». Щоправда, в Україні не приймають такі патенти, оскільки вони вважаються промислово непридатними. Їх можна впровадити за кордоном, але необхідно надати модель.
«Патент можна отримати легко на будь-яке технічне рішення. У нас патентують свої винаходи люди різного віку, від студентів до пенсіонерів», - запевнив Віктор Гладченко.
Автор: Іван МУРАХА