App Store Google Play

Кого Україна посилає у гарячі точки світу і скільки вони заробляють?

17.07.2013 09:45
Кого Україна посилає у гарячі точки світу і скільки вони заробляють?

Пам'ятний знак військовослужбовцям першого українського миротворчого батальйону, який 21 рік тому був направлений до Сараєва, відкрили у Дніпропетровську. Урочистості присвятили Дневі українського миротворця, який вперше відзначається офіційно. Між тим самі військовослужбовці зазначають: з матеріальним забезпеченням українських миротворців є проблеми.

Голова Дніпропетровської організації ветеранів миротворчих операцій «Блакитні шоломи», полковник у відставці Володимир Сидоренко про події липня 1992 року згадує і з гордістю, і з сумом. Адже перший український миротворчий батальйон з понад 400 людей, яким йому випало командувати, формували надто поспішно - за 24 дні. На територію колишньої Югославії, у Сараєво, українці в блакитних шоломах увійшли маршем, головне завдання було - супроводжувати гуманітарні вантажі, відновлювати лікарні та дороги. Але за два перші дні серед них уже були загиблі й поранені.

«Батальйон почав виконувати завдання в дуже важких умовах. Ми обстановки абсолютно не знали, на місці доводилось орієнтуватись. Ніхто нам не міг допомогти. Адже жодної команди з боку України я вже не міг виконати, бо мною уже командував командувач збройних сил ООН. Все доводилось робити самим. Все те, що творилось там у той час, - це був якийсь дивовижний кошмар. Через тиждень після прибуття у нас було вже 8 поранених, ще через тиждень - ще один загиблий, згорів штаб, погоріла техніка. Але, дякувати Богу, в цій обстановці ми змогли вистояти, і, як визнав командувач збройних сил ООН, ми були найкращими на той період», - розповів Володимир Сидоренко.

Зарплата - 1,5 тисячі доларів США

Начальник відділу оперативного забезпечення штабу 6-го гвардійського армійського корпусу полковник Михайло Ковальський теж побував у складі миротворчої місії в колишній Югославії. Він запевняє, що зараз, на відміну від 90-х років, відбір та підготовка українських миротворців провадиться дуже ретельно - до лав «блакитних шоломів» потрапляють винятково лише військовики-контрактники, які служать за контрактом не менш як другий термін. Кожен із них має залізне здоров'я, є фахівцем високого класу, вільно володіє іноземною.

Полковник не приховує: до участі в миротворчих місіях військових підштовхує матеріальний стимул.

«Зараз під час підготовки дуже велика відповідальність лягає на військовослужбовців. Програма підготовки складена таким чином, щоб забезпечити повне збереження життя і здоров'я. Тобто - скільки поїхало, стільки й повинно повернутись на батьківщину. Звісно, є й матеріальний стимул, але такого досвіду, якого набувають військовослужбовці під час підготовки і виконання на території України, не можна здобути. Зарплата українського миротворця - близько півторf тисяч доларів. Це приблизно зараз дорівнює зарплаті військовослужбовців інших держав», - сказав Михайло Ковальський.

З почуттям виконаного обов'язку і без житла

Наразі українські миротворці перебувають з місіями на території 7 країн світу, зокрема, в Косові, в Ліберії, Конго, Кот-д'Івуарі, Сьєра-Леоне. У серпні на базі військового формування в місті Охтирка розпочнуть готувати інженерно-саперну роту миротворців для Косова.

Генерал-майор Руслан Хомчак, командир 6-го гвардійського армійського корпусу, запевняє: Україна займається підготовкою миротворців не перший рік, відтак має для цього гарну матеріальну базу і спеціальні програми. Проте віддячити своїм «блакитним шоломам» за те, що ризикують життям, може не завжди.

«Люди приїздять зовсім з іншим світоглядом. Вони реально виконали ті завдання, які на них поклала держава.У місію ми відправляємо найкращих, щоб людина змогла і набути досвіду, і покращити своє матеріальне становище. Ви знаєте, житлом забезпечуються вони так, як і всі у нас. У плановому порядку. Все, на жаль, залежить від економіки держави. Ситуація, на жаль, така», - сказав Радіо Свобода Руслан Хомчак.

За рік у Дніпропетровську, де й почався український миротворчий рух, обіцяють встановити перший в Україні пам'ятник українським миротворцям, поки ж відкрили пам'ятний знак українським «блакитним шоломам».

«Участь у миротворчих місіях - це внесок України до стабільного та безконфліктного розвитку у всьому світі. І ми пишаємося тим, що ця історія починалася тут, на Дніпропетровщині. Українські миротворці - герої нашого часу», - сказав голова Дніпропетровської облдержадміністрації Дмитро Колєсніков.

Довідка: За два десятиліття Україна взяла участь у 20 миротворчих операціях по всьому світу. Таджикистан і Боснія, Косово і Македонія, Ангола і Гватемала, Ліван і Кувейт, Ірак і Конго - операції в цих країнах увійшли до сторінок історії Збройних сил України. За цей час участь у миротворчих операціях взяли майже 40 тисяч вояків України. Близько 5 тисяч із них є вихідцями з Дніпропетровської області. Постановою Верховної Ради 15 липня офіційно встановлено Днем українського миротворця. Цього року цей День на офіційному рівні відзначається вперше.

Радіо Свобода

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...
У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...