App Store Google Play

Місто на Дніпрі запам’ятало Паустовського як... бракувальника снарядів

11.07.2013 16:49
Місто на Дніпрі запам’ятало Паустовського як... бракувальника снарядів

Сто років тому молодий, нікому не відомий Костянтин Паустовський став шукати себе. З 1913 до 1929 року змінив безліч професій: був водієм трамвая, санітаром, вчителем, журналістом. У Катеринославі він влаштувався на Брянський завод.

Костянтин Паустовський у багатотомній автобіографічній «Повісті про життя» і великому циклі «Кримських оповідань» чимало сторінок присвятив Україні напередодні та під час громадянської війни. Є в ній і розповідь про Катеринослав тих далеких часів.

Письменник виріс у Києві. Після успішного закінчення гімназії в 1912 році він вступив до місцевого університету на історико-філологічний факультет. Тоді ж почав друкуватися в київських журналах «Огни» і «Рыцарь». Провчившись чотири семестри, він перевівся на юридичний факультет Московського університету і змушений був залишити навчання з початком Першої світової війни. Почалися нелегкі роки. Ким тільки не довелося працювати Паустовському: і вагоноводом московського трамвая, і санітаром швидкої допомоги, і газетним репортером... У 1916 році його дядька - досвідченого артилерійського інженера Миколу Григоровича - терміново перевели служити з Брянська до столиці. Він допоміг молодому Паустовському влаштуватися працювати на Брянський завод у Катеринославі бракувальником снарядів.

Молодий письменник взимку приїхав до нашого міста. Перші враження були досить безрадісними: «Приїхав до Катеринослава. Був тихий, сірий ранок. І місто здалося мені сумним, безбарвним...

Пишу в номері готелю "Палас". За вікном якийсь склад іржавого заліза. Небо мутне. У сусідніх номерах цигани з хору співають весь день і скиглять відчайдушно», - писав Костянтин своїй нареченій в Севастополь.

І через три дні: «Катеринослав незатишне, брудне, виснажливе місто. І для мене він завжди буде позначений печаткою нестерпної, спопеляючої туги за тобою...»

Паустовський був дуже стомлений важкою працею, але, проживаючи в Катеринославі, він був хоч трохи ближче до своєї коханої. В автобіографічній «Повісті про життя» він розповідає про перші тутешні знайомства: «У Катеринославі я зняв кут в передмісті Чечелівці, неподалік від Брянського заводу...

Крім мене, на кухні жив ще клепальник з Брянського заводу - високий малий з дикими очима... Щовечора, повертаючись із заводу, він приносив з собою пляшку каламутної катеринославської бузи - хмільного напою з пшона, випивав її, валився, не роздягаючись, на рваний матрац на підлозі і засинав до першого ранкового гудка». (До речі, задамося питанням: малий був глухий - як же він чув ранковий гудок?..)

Костянтин Георгійович згадує, що таким же був і господар квартири. На Брянському заводі Паустовський займався перевіркою шрапнельних склянок. Умови праці в цехах були незавидні: «Поруч з тим місцем, де я працював, стояла кругла пила. Вона з нестерпним вереском пиляла залізо. Від цього вереску холод продирав по шкірі, і в душі піднімалося оскаженіння. Вереск цей угвинчувався в мізки як свердло.

Я глухнув, сліпнув, якби я міг, то підірвав би цю пилку. Більшого глуму над людиною, над нервами, мозком і серцем не можна було придумати.

Коли пила замовкала, то було ще гірше: всі чекали, нервуючи, коли ж вона знову заверещить. Саме це очікування викликало нудоту...»

Щоправда, з часом Паустовський мав можливість познайомитися з містом і його людьми з трохи іншого боку. Зокрема, він познайомився з робочим Бугаєнко, людиною спокійною, розміреною, трохи глузливою. Зав'язалась некваплива розмова. Бугаєнко запропонував Костянтину написати політичну листівку з приводу суцільного свавілля в країні. Письменник згадує: «Я погодився. Я написав листівку і вклав у неї весь пафос, на який був здатний. Тінь Віктора Гюго, висловлюючись фігурально, майоріла наді мною, коли я писав цю листівку. Але Бугаєнко начисто її забракував». Після цього, пише Паустовський, він бився над листівкою кілька вечорів, поки не написав її просто і зрозуміло. Робочі розмножили її на гектографі і розповсюдили. Костянтин Георгійович дуже пишався нею, але ні перед ким не міг похвалитися своїм авторством. Паустовський хотів залишити собі хоча б один екземпляр на пам'ять, але Бугаєнко не дозволив і дорікнув Костянтина в поганому знанні законів конспірації.

Костянтин Паустовський згадував: «Я був підпорядкований не заводському начальству, а представнику артилерійського управління при Брянському заводі капітану Вельямінову, надісланому з Петрограда.

Раз на три-чотири дні я повинен був приходити до нього і доповідати про свою роботу.

Я довго не міг здогадатися, на кого був схожий капітан Вельямінов, але потім, нарешті, згадав: на декабриста Якубовича. У Вельямінова було таке ж сухе обличчя, темні звисаючі вуса і вірна пов'язка на лобі.

Вельямінов жив на Великому проспекті. З вікон його кімнати було видно Дніпро і сади. У садах вже набухали бруньки. Над деревами, як завжди ранньою весною, стояло ледь примітне зеленувате марево.

Кімната Вельямінова була завалена кресленнями, книгами і безліччю речей, які не мали стосунку до його прямої спеціальності - артилерійської справи.

Вельямінов захоплювався стетографією і краєзнавством. Підвіконня були тісно заставлені мензурками, склянками з проявниками, рамками для друку знімків. Пахло кислим фіксажем.

На круглому столі під філодендроном, на оксамитовій витертій скатертині лежали фотографії. Це були види провінційних міст - Порхова, Гдова, Валдая, Лоєва, Рославля та багатьох інших. У кожному місті Вельямінов знаходив щось цікаве. Димлячи затиснутою в роті цигаркою, він поблажливо, але з видимим задоволенням розповідав мені про ці знахідки і показував їх фотографії.

Іноді це були дерев'яні ворота петровських часів або просто вигадливі перильця на балконі, іноді гостинні ряди або гоголівська каланча.

Кожну свою відпустку Вельямінов проводив у місцях глухих і далеких від столиць. У розорених поміщицьких садибах він фотографував картини, кахельні печі, збережену в кімнатах і садах скульптуру, привозив знімки в Петроград і показував друзям - знавцям мистецтва.

Зі стриманою гордістю він розповідав мені, як йому вдалося знайти могилу пушкінської няні Орини Родіонівни в селі Суйда під Лугою, а крім того - бюст роботи відомого скульптора Козловського та дві картини французького художника Пуссена в забитому будинку біля Череповця.

Я подовгу засиджувався у Вельямінова, розглядаючи фотографії. Він поїв мене чаєм з термоса і пригощав бутербродами з вареною ковбасою.

У захаращеній його кімнаті було дуже тепло. Я не поспішав йти до себе на Чечелівку, в обідрану кухню, де наввипередки бігали по стінах прозорі від голоду руді таргани.

Одного разу Вельямінов сказав мені:

- Досить вам киснути на Чечелівці і глухнути від пилки. Я вас пошлю до Таганрога. Це дуже гарне місто. Але по дорозі до Таганрога ви заїдете до Юзівки на Новоросійський завод і налагодите там бракування снарядів. Витратите на це всього два-три тижні. Згодні?

Я, звичайно, погодився.

Вельямінов видав мені платню і гроші на дорогу, пообіцяв приїхати влітку до Таганрога, і ми розпрощалися.

У себе на Чечелівці я провалявся майже всю ніч без сну. Лампу ми ніколи не гасили і лише цим рятувалися від тарганів. У темряві вони сипалися зі стін і шастали по обличчю і рукам.

Я лежав, і божевільна думка прийшла мені в голову - спізнитися до Юзівки на п'ять-шість днів, а за цей час з'їздити до Севастополя. Вельямінов про це не дізнається...

З крана капала вода, таргани пили на підлозі з маленької калюжі, на вулиці п'яний кричав, ридаючи: "Стріляй в мене, юда! Бий в душу!" - але я нічого не помічав. Я вже дихав, засинаючи, повітрям квітучих мигдалевих садів...»

У квітні 1916 року Костянтина Георгійовича несподівано перевели на великій металургійний завод до Юзівки. З відчуттям легкого смутку залишав він Катеринослав.

«Експедиція XXI»

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...
У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...