App Store Google Play

Табачник викине на вулицю чверть викладачів вишів вже влітку

19.04.2013 10:54

За підрахунками Центру дослідження суспільства ініційоване Президентом збільшення показника кількості студентів на одного викладача до 18 призведе до скорочення щонайменше чверті викладачів.

Зараз у середньому норматив коливається на позначці 9-13 студентів на одну штатну посаду науково-педагогічного працівника залежно від спеціальності.

У розвинутих країнах цей показник різниться від 8,8 у Швеції до 19,6 у Чехії, середній же показник розвинутих країн становить 14,9 студентів на одного викладача.

Однак ці цифри не можна порівнювати з українськими з двох причин. По-перше вони не є нормативними, тобто цей показник не слугує для визначення кількості посад в університетах, як це відбувається в українських ВНЗ. У західних країнах цей показник вимірюється пост-фактум на основі наявної статистики, а не встановлюється як обов'язковий норматив.

По-друге українські студенти мають суттєво вище навантаження ніж їх західні колеги. Якщо українські студенти-бакалаври мають 30 аудиторних годин на тиждень, то в західних університетах цей показник становить не більше 16 годин. А отже, сама кількість аудиторних годин в українських вишах є більшою і викладачі повинні ці години вичитувати.

Центр дослідження суспільства закликає відмовитись від збільшення нормативу, адже скорочення кількості викладачів призведе до збільшення навантаження на тих, хто залишиться на посадах, що, у свою чергу, знизить якість вищої освіти.

Водночас, Центр дослідження суспільства звертає увагу на неефективність самого нормативу співвідношення студентів та викладачів.
По-перше, кожен викладач при оцінці знань на сесії мусить зважати на норматив, адже відрахування студентів (тобто зменшення їх кількості) веде до зменшення кількості виділених для кафедри посад.

По-друге, кількість наданих посад згідно з нормативом ніяким чином не корелює з загальним навантаженням, яке повинна забезпечити кафедра за тою чи іншою навчальною програмою. Адже для викладача час витрачений на підготовку та проведення лекції для потоку в 30 чи 130 студентів є однаковим.

На нашу думку, лише відмовившись від нормативів співвідношення можна поліпшити ситуацію. Кількість посад, потрібних університетам, повинна залежати від реального навантаження викладачів, потрібного для забезпечення якісного виконання навчальної програми.

Детальніший опис проблеми - на сайті Центру дослідження суспільства.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Український літак був збитий іранською зенітною ракетою російського виробництва - ця інформація спецслужб та військових США ставить Зевладу перед простою дилемою.Або вимагати законного розслідування і...
В той час коли світові держави виходять з різних угод по скороченню озброєння та нарощують свою військову міць, готуючись відстоювати свої національни інтереси в будь якій частині світу, Україна навпа...
Максим Мірошниченко

У чомусь ми - вже Європа

Україна - це маленька країна. Маленька країна, яка знаходиться на території другої за площею держави Європи. З 2014-го року приблизно 10% території України знаходиться під управлінням Росії. А з ураху...
Коли запитуєш у різних куточках України - кого Ви знаєте з відомих людей пов'язаних з нашим містом Дніпро? Відповіді різні - Брєжнєв, Кучма, Бловатська, Катерина Друга, Петровський,.... ( дуже рідко з...