App Store Google Play

Перед лінгвістичним викликом

08.04.2013 08:55

Для будь-кого, хто пише про Україну, вічною проблемою є мова. Не українська, якій перевагу надають на заході країни, ані російська, якою досі говорить схід, а мова, яку використовують, щоб описати політику країни. Звичні терміни тут просто не підходять/

З бандитським президентом Віктором Януковичем на чолі і його головним суперником Юлією Тимошенко у в'язниці Україна явно не є демократією. Але вона також - і не диктатура. Політична влада є засобом збагачення, а не управління. Вуличні протести незначні не через страх покарання, а тому, що Україна стає все більш розпорошеною. Опозиційні політики є продовженням бізнес-груп, за які вони борються.

Правила є гнучкими, а відчуття вірності та ідея еліти як класу людей відповідальних за країну, майже нічого не значать. Олігархи ставляться до України як до дійної корови. Корупція настільки поширена, що взагалі незрозуміло, як в бюджеті залишаються хоч якісь гроші. Говорячи словами одного іноземного спостерігача «Україна нагадує машину, яка їде в тумані без світла і карти». Як не дивно вона все ще рухається.

Але вона не йде жодним конкретним шляхом.

Зважаючи на тиск Росії щодо вступу в Євразійський Союз і намагання Європейського Союзу заманити Україну до підписання угоди про асоціацію та вільну торгівлю, вибір Януковича, здається, - не йти жодним шляхом, підтверджуючи назву України, що значить «прикордонна».

На нещодавньому саміті ЄС сказав Януковичу, що якщо той хоче укласти угоду, то має вжити реальних кроків до втілення політичної реформи і припинити переслідувати своїх політичних опонентів. Тим не менш, через кілька днів після цього головного адвоката Тимошенко Сергія Власенка викинули з парламенту і звинуватили в крадіжці автомобіля та пограбуванні. За кілька тижнів до того, коментуючи на прес-конференції ймовірність свого арешту, Власенко показав Януковичу середній палець. Таким чином, Янукович, здається, йому відповів, чим викликав здивування багатьох західних послів. 

Втім, Янукович не набагато поступливіший і щодо Росії. Після того як президент Росії Владімір Путін сердито прочитав йому лекцію про переваги Євразійського Союзу, в тому числі і дешевшого газу, Україна почала купувати газ в Угорщини, щоб знизити свою залежність від російського контрольованого державою газового гіганта Газпрому. Газпром звинуватив Україну в інтригах.

Редактор незалежного тижневика «Дзеркало тижня» Юлія Мостова зазначає, що уявлення Януковича про суверенітет України ґрунтується не на почутті самостійної державності, а на твердому переконанні, що «Україну грабувати можуть лише українці». І багато років посадовці добре виконували свою роботу. Найбільш кричущі приклади можна знайти у сфері державних закупівель. У 2010 році під тиском з боку західних урядів Україна ухвалила новий закон про державні закупівлі, який мав закрити багато лазівок.

«Ми вважали його своїм величезним досягненням», - говорить західний дипломат. «З тих пір до цього закону внесли близько 28 поправок», - додає він зітхаючи. Тепер кількість контрактів на закупівлю, укладених без відкритих тендерів, зросла.

За даними українського видання Forbes, компанії, пов'язані з десятьма бенефіціарами, виграли 60% всіх контрактів. Лідером списку Forbes є старший син президента Олександр Янукович. (Він оскаржує правдивість і методологію рейтингу Forbes). Більшість спостерігачів заявляють, що «Сім`я» - мережа людей, пов'язаних з президентом, розширює свій вплив, дратуючи старих вкорінених олігархів.

За ступенем впливу «Сім`я» суперничає з принаймні двома іншими групами. Першу очолює Рінат Ахметов - найбагатший олігарх України і один з найбільших у світі виробників сталі. До другої належать газовий трейдер Дмитро Фірташ і його молодший партнер Сергій Льовочкін, який до того ж є головою адміністрації Януковича. Нещодавно Льовочкін став власником 20% акцій найбільшого в країні приватного телевізійного каналу «Інтер» після того як третій партнер колишній голова Служби Безпеки Валерій Хорошковський продав свою частку і залишив Україну. Як видається, він взяв на себе занадто важку ношу.

Протистояння є гострим не лише між кланами, але в всередині них, а лояльність є гнучкою. Щоб підстрахуватися кожен олігарх підтримує ряд політичних партій, забезпечуючи системі певний ступінь плюралізму.

Політично Янукович не такий сильний як здається. На останніх парламентських виборах у жовтні, його Партія регіонів отримала лише 30%, незважаючи на використання кожного можливого трюку (для фальсифікацій - Ред.).

«Вибори не були справедливими, але результат засвідчив поразку Януковича», - каже один із західних спостерігачів. Його суперники, в тому числі блок Тимошенко, посилений екс-спікером парламенту Арсенієм Яценюком, партією УДАР на чолі зі світовим чемпіоном з боксу Віталієм Кличком і партією правих націоналістів «Свобода» разом одержали більше 50% голосів виборців. Якби не маніпуляції Янукович з виборчим законодавством, він міг би бути вже не при владі.

Найяскравішою його поразка була у Києві, де правляча партія отримала менше 13% голосів. Перспектива виграти вибори мера і таким чином створити політичну платформу для  перемогти над Януковичем у 2015 році оживляє його суперників. 2 квітня близько 4 тис осіб вийшли під Раду з вимогою проведення виборів мера Києва в червні. Їм було далеко до Помаранчевої революції, яка прокотилася Києвом в 2004 році з ціллю позбавити Януковича його сфальсифікованої перемоги над Віктором Ющенком на президентських виборах. Розчарування результатами Помаранчевої робить її повторення менш ймовірним. Але українці починають розуміти, що їх майбутнє залежить не від колірних схем їх політиків, а від правил та установ, які можна описати нормальною мовою.

© 2011 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved
Переклад з оригіналу здійснено «Українським тижнем», оригінал статті опубліковано на http://www.economist.com/

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Український літак був збитий іранською зенітною ракетою російського виробництва - ця інформація спецслужб та військових США ставить Зевладу перед простою дилемою.Або вимагати законного розслідування і...
В той час коли світові держави виходять з різних угод по скороченню озброєння та нарощують свою військову міць, готуючись відстоювати свої національни інтереси в будь якій частині світу, Україна навпа...
Максим Мірошниченко

У чомусь ми - вже Європа

Україна - це маленька країна. Маленька країна, яка знаходиться на території другої за площею держави Європи. З 2014-го року приблизно 10% території України знаходиться під управлінням Росії. А з ураху...
Коли запитуєш у різних куточках України - кого Ви знаєте з відомих людей пов'язаних з нашим містом Дніпро? Відповіді різні - Брєжнєв, Кучма, Бловатська, Катерина Друга, Петровський,.... ( дуже рідко з...