App Store Google Play

Нова політична зброя

04.04.2013 10:55
Розмови про революцію вже давно стали невід'ємним елементом політичних дискусій в Україні. Напевно, тому, що надто мало залишилося людей, які вірять у те, що змінити ситуацію можна іншим шляхом. Ці розмови не нові, вони тривають від кінця 1980-х. Двічі - в 1991 та 2004 роках - вони таки завершувалися революцією. Обидва рази у вигляді масових протестних акцій. Обидва рази за допомогою ненасильницьких дій. Обидва рази закінчилися перемогою. І обидва рази продемонстрували неготовність еліти та народу скористатися здобутою перемогою.

Незавершеність обох революцій стала підставою для висновків про те, що їх узагалі не було або що вони були неправильними. Зокрема, тому, що проходили у формі мирних протестів, замість того, щоб вилитися у масове збройне протистояння, яке силою знесло би попередню владу. Теза про ненасильницький характер як найбільший гріх Помаранчевої революції стає дедалі більш популярною. "Треба було стріляти їх тоді, то й мали би порядок сьогодні", - у такій приблизно формі можна почути її на численних мітингах сьогодні. Хоча очевидно, що в 2004 році революція могла відбутися лише в такому форматі, як відбулася. Мільйон людей на Майдані, прикута увага світових медіа, однозначні симпатії світу на боці протестантів - все це стало можливим завдяки демонстрації чудового прикладу ненасильницької боротьби. До речі, боротьби, яка вимагає від її учасників не менше мужності, ніж силове протистояння, і значно більше відповідальності, ніж пустопорожні балачки про збройне повстання.

Свідомо чи несвідомо невміння політиків скористатися отриманою перемогою представляють як поразку самої революції. Тому варто нагадати: Помаранчева революція закінчилася перемогою - Янукович не став президентом завдяки нахабним фальсифікаціям у 2004 році. Поразкою закінчилася діяльність політиків, які отримали владу і не зуміли ефективно її використати. У результаті їхньої (без)діяльності Янукович став президентом у 2010-му.

За три роки перебування біля керма країни він не забув свого найбільшого страху - мільйону людей на Майдані. І робитиме все для того, аби йому не довелося боротися з цим знову. Для цього намагається скомпрометувати головну зброю, яка привела до перемоги в 2004 році, - масовий ненасильницький протест. Представники влади чудово розуміють: у ситуації суспільного протистояння програє той, хто перший вдасться до насильства. Силові акції можуть скомпрометувати і делегітимізувати кожного з його учасників, дадуть змогу перших представити як владу, що вдалася до репресій і бореться проти своїх же громадян, або опозицію - як загрозу законності та громадській безпеці в країні. Тому кожна зі сторін, намагаючись вийти переможцем, має прагнути вивести з рівноваги супротивника, змусити його першим переступити межу, щоб таким чином розв'язати руки собі.

Схоже, поки це значно краще вдається владі. Інформаційним залишком протестної акції, присвяченої найважливішій політичній події цього політичного сезону (виборам у Києві), стала гаряча дискусія "Чи можна бити жінок?". У результаті в опозиціонерів не залишилося жодних шансів зберегти нормальне обличчя, незалежно від того, яку позицію вони займуть у спровокованій суперечці. Відразу після виборів увагу суспільства від серйозних політичних дискусій вдалося відволікти запальними "жидо-єврейськими дебатами". Цього разу дискусія про "сніжки як політичну зброю" не лише відволікає увагу від головного - киян позбавляють права на самоврядування, а ще й представляє тих, хто вимагає київських виборів, дикунами та терористами.

"Від фашистських гасел опозиція перейшла до звірства й терору, - заявила Партія регіонів. - Демократичний мітинг у центрі Києва, який зібрали опозиційні вожді, переріс у хуліганські дії, які несуть загрозу життю й здоров'ю людей". Очевидно, така заява звучала би ще більш переконливо, якби замість сніжок в опонентів полетіли, до прикладу, пляшки із запалювальною сумішшю. Тож не доводиться сумніватися: якщо опозиція й далі виявиться неготовою поламати сценарій влади, так і буде. А "коктейль Молотова" - обов'язковий елемент ситуації, яка передбачає надзвичайний стан, "тимчасові" надзвичайні повноваження для влади, скасування виборів уже не лише в столиці країни.

Великий теоретик війни Сунь Цзи у своєму знаменитому трактаті "Мистецтво війни" писав: "Якщо ти знаєш ворога і знаєш себе - ти можеш не боятися сотень битв. Якщо ти знаєш себе, але не знаєш ворога - при кожній перемозі отримаєш поразку. Якщо ти не знаєш ні ворога, ні себе - програєш кожну битву". Схоже, саме остання фраза поки що найточніше описує сьогоднішню опозицію. Вона не знає себе і не розуміє своєї найефективнішої зброї - масового мирного протесту. Зброї, якою вже не один раз перемагала і обов'язково приведе до перемоги знову. Вона також не знає свого супротивника і не хоче помічати, що саме він штовхає її на заміну ефективного інструмента боротьби на "нову політичну зброю" у вигляді сніжок, а згодом і "коктейлю Молотова".

ТСН

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Український літак був збитий іранською зенітною ракетою російського виробництва - ця інформація спецслужб та військових США ставить Зевладу перед простою дилемою.Або вимагати законного розслідування і...
В той час коли світові держави виходять з різних угод по скороченню озброєння та нарощують свою військову міць, готуючись відстоювати свої національни інтереси в будь якій частині світу, Україна навпа...
Максим Мірошниченко

У чомусь ми - вже Європа

Україна - це маленька країна. Маленька країна, яка знаходиться на території другої за площею держави Європи. З 2014-го року приблизно 10% території України знаходиться під управлінням Росії. А з ураху...
Коли запитуєш у різних куточках України - кого Ви знаєте з відомих людей пов'язаних з нашим містом Дніпро? Відповіді різні - Брєжнєв, Кучма, Бловатська, Катерина Друга, Петровський,.... ( дуже рідко з...