App Store Google Play

Невідомі факти про Олеся Гончара на виставці у Дніпропетровську

04.04.2013 09:40

На Дніпропетровщині відзначають 95-річчя з дня народження письменника-земляка Олеся Гончара. У музеї «Літературне Придніпров'я» відкрили виставку «Життя як джерело», присвячену літераторові. Вона відтворює невідомі й маловідомі сторінки життя і творчості письменника, пов'язані з краєм, розповідає про реальних людей, з яких він «малював» своїх персонажів.
 
Околиця Дніпропетровська - Ломівка - є центральною географічною точкою у біографії Олеся Гончара, кажуть дослідники. Тут він народився і провів перші роки життя, сюди повернувся, обпалений війною, щоб продовжити навчання в університеті. У будиночку сестри Олександри Сови, у якій знайшов друга й порадника, на вулиці Клубній він написав свої перші новели й оповідання. Також у Ломівці вийшли з-під пера найвідоміші твори - романи «Прапороносці», «Тронка», «Твоя зоря», «Собор», завдяки яким Гончар зажив слави «наймолодшого українського класика»...

Після переїзду до Києва, вже ставши знаним письменником, він щороку навідувався до Ломівки - ховався тут від гамору міста і телефонних дзвінків, відшліфовував твори. Привозив сюди в гості й своїх іменитих друзів. «Уся Клубна наче пахла поезією», - писав Павло Загребельний, побувавши на таких гостинах.
 
Про все це розповідає експозиція, розгорнута в дніпропетровському літературному музеї, - десятки світлин, рукописів, листів. Старший науковий співробітник музею Світлана Мартинова, яка збирала й упорядковувала матеріали, зазначає: вдалось відшукати унікальні речі - зокрема, світлини, на яких Олесь Гончар представлений разом з односельцями-ломівчанами, прототипами героїв його творів.
 
«Тут можна побачити нотатки до «Тронки» і роману «Собор», які писались на основі дніпропетровського матеріалу. І що цікаво - маленький папірець, де Олесь Гончар пише: «тло роману - вулиця Клубна». Його земляки, які жили з ним поруч, стають реальними прототипами його творів. На виставці є унікальна фотографія, якої не має жоден із музеїв, - Олесь Гончар із земляками-ломівчанами, прототипами новели «Чари-комиші». Нам буде чим здивувати відвідувачів нашої виставки», - розповіла Радіо Свобода співробітниця музею.
 
За її словами, більшість матеріалів виставки - із фондів музею, однак до створення експозиції долучилась і дружина Гончара Валентина Гончар, яка надала для експонування деякі рукописи.

«У нас представлений унікальний рукопис незавершеного роману «Великий Луг» про Дмитра Яворницького. Він проілюстрований матеріалами з Нікопольського музею, вони показують оті затоплені дніпровські плавні, про які Олесь Гончар писав, що їх треба зберегти для прийдешніх поколінь. Своїм блискучим талантом і діяльним патріотизмом він сформував ціле покоління дніпропетровських письменників-шістдесятників», - каже Мартинова.
 
Гончар і Ремарк
 
На відкриття виставки до Дніпропетровська з'їхались літературознавці, дослідники творчості Гончара з різних регіонів України. Кожен - знайшов в експозиції щось нове й цікаве для себе. А втім, більшість сходились на тому, що творчість письменника досі належно не досліджена.
 
Науковець з Одеси Микола Гуменний вважає, що антивоєнні романи Гончара належить вивчати в контексті не тільки української, а світової літератури. У своїх дослідженнях фахівець вперше порівнює твори українського літератора з творами світових класиків - Барбюса, Хемінгуея, Ремарка.
 
«Останнім часом робиться акцент на його історико-типологічному вивченні: якщо раніше досліджували в межах українського літературного процесу ХХ століття, то зараз дослідники прагнуть досліджувати його твори в контексті західноєвропейського антивоєнного роману. Я досліджую, що є спільного і відмінного. Письменників об'єднує одна тема - антивоєнна, але кожен має свій почерк. Олесеві Гончарові непритаманна західноєвропейська тема «втраченого покоління». Ці люди, які прийшли з війни, у тому числі Олесь Гончар, не були втрачені - вони знайшли себе, так, Олесь Гончар став видатним письменником європейського масштабу», - сказав Радіо Свобода дослідник.
 
«Треба бути трішки підготовленим»
 
Виставка, присвячена Олесеві Гончарові, орієнтована на широку аудиторію. Однак перші відвідувачі, фахові літературознавці, зазначають: тут чекають на «трішки підготовленого» читача. Школярам, які за програмою вивчають Гончарові твори в скороченому вигляді, може бути не дуже цікаво, поділилась думками з Радіо Свобода керівник Центру української мови імені Олеся Гончара Національного гірничого університету Ірина Цюп'як.
 
«У школі твори Гончара вивчають дуже стисло, тільки у старших класах, і це дуже погано, адже ми маємо виховувати не просто людину-робота, яка володіє комп'ютером, а всебічно розвинуту людину, про яку писав Гончар. Ті проблеми, які поставали у 70-80-і роки, постають і зараз - життєвий вибір, сенс життя, екологія... Матеріали, представлені на виставці, дуже цікаві, але треба бути трішки підготовленим, інакше виставка здасться набором якихось даних. Сьогодні ми святкуємо 95-річчя, але Олесь Гончар - молодий, він писав для молоді, любив молодь, у всіх його творах головним персонажем є молода людина. Його твори насичені влучними висловами, афоризмами. Мій улюблений, який мені допомагає у педагогіці, у роботі з молоддю: «Пролийте над дитиною емоційну сльозу»», - зазначила педагог.
 
На Дніпропетровщині популяризації творчості Олеся Гончара збираються присвятити цілий ювілейний рік: проведуть низку виставок, форумів і навіть вуличні акції.

Радіо Свобода

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Український літак був збитий іранською зенітною ракетою російського виробництва - ця інформація спецслужб та військових США ставить Зевладу перед простою дилемою.Або вимагати законного розслідування і...
В той час коли світові держави виходять з різних угод по скороченню озброєння та нарощують свою військову міць, готуючись відстоювати свої національни інтереси в будь якій частині світу, Україна навпа...
Максим Мірошниченко

У чомусь ми - вже Європа

Україна - це маленька країна. Маленька країна, яка знаходиться на території другої за площею держави Європи. З 2014-го року приблизно 10% території України знаходиться під управлінням Росії. А з ураху...
Коли запитуєш у різних куточках України - кого Ви знаєте з відомих людей пов'язаних з нашим містом Дніпро? Відповіді різні - Брєжнєв, Кучма, Бловатська, Катерина Друга, Петровський,.... ( дуже рідко з...