App Store Google Play

Подвійне громадянство – право індивіда чи знищення держави?

23.02.2013 13:57

Проблема подвійного громадянства регулярно постає в заявах різноманітних політичних сил, які об'єднує несприйняття державної цілісності України в нинішніх кордонах. Ось і новенький законопроект депутата-мажоритарника з Криму від русофільської партії "Союз" Миримського про зміни до Закону України "Про громадянство України" № 23-08, що прагне узаконити такі відносини. Фактично в проекті йдеться про скасування вимоги відмови від попереднього громадянства - крім добровільного бажання людини.

Не секрет, що багато українських громадян з лав депутатів та бізнесменів одержали паспорти чужих держав - починаючи з "аксакала" українського парламенту Юхима Звягільського, що володіє громадянством Ізраїлю.

З іншого боку, в прикордонних районах (Закарпаття, Буковина) румуни та угорці майже відкрито поширюють свої документи. Апологети подвійного громадянства наголошують, що згадані категорії людей не перестають бути громадянами України - "зате одержують додаткові можливості для подорожей закордоном, налагодження транскордонних торговельних зв'язків, пошуку інвестицій", що буцімто сприятиме розквіту української економіки, створенню нових робочих місць унаслідок глибшої інтеграції в світову виробничо-торговельну систему...

Утім насправді ситуація є зовсім іншою. Особи з подвійним громадянством матимуть змогу маніпулювати зобов'язаннями перед державою, а також переховуватись від покарання. Характерний момент - у змінах передбачається вилучити наступний абзац: "подання зобов'язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України". Тут мається на увазі, що іноземне громадянство автоматично припиняється, як передбачено у договорах з іншими державами. Звісно, закон був недосконалий - претендент міг приховати інформацію від попередньої держави. Це можна було звірити завдяки запису уповноважених органів - але й це пропонується вилучити (абзац дев'ятий)! Отже, в законопроекті Миримського пропонується можливість безконтрольного вручення паспортів. Не згадуючи про міжнародні проблеми - погіршення відносин з державами, які не передбачають з Україною подвійного громадянства - відкривається шлях як для нелегальної міграції, так і перетворення жителів іноземних держав на громадян нашої держави. А це містить небачені раніше загрози для національної безпеки. Наприклад, можна буде наштампувати паспортів для жителів Росії, та вимагати їхньої участі, скажімо, у виборах на закордонних дільницях (а це вже пряма маніпуляція внутрішніми процесами, а не просто вплив з боку РФ, що має місце сьогодні).

Ще один загрозливий елемент у законопроекті: "Іноземцям, які набули громадянство України і не припинили громадянство іноземної держави та громадянам України, які мають громадянство іноземної держави, в паспорті громадянина України ставиться уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань громадянства відмітка про належність до громадянства іншої держави". На перший погляд, парадоксальним засобом компенсується попередня дурість, запроваджується контроль за біпатридами. Однак за теперішніх умов це сприятиме, найімовірніше, додатковому тиску на посадових осіб - "не чіпайте мене, бо я іноземний громадянин", особливо якщо це країна так званого "першого світу". А насправді ця особа може бути як поза законом на своїй другій батьківщині (зокрема, за подвійне громадянство), так і втратити старе громадянство - тоді як для України матиме вагу ця відмітка в паспорті. Очевидно, скільки тут "запасних аеродромів" для різноманітних ділків, що прагнуть уникнути проблем із законом - вони, напевне, і пролобіювали законопроект.

Проект "подвійне громадянство" пропагується в дискурсі Євразійського союзу, включення нашої держави в орбіту "русскава міра" - ініціатор законопроекту відверто грає на настроях свого електорату. Зрозуміло, що чим більше в Україні буде людей з російськими паспортами, тим інтенсивнішим буде тиск з боку Російської Федерації, тим потужнішими будуть інформаційні атаки з боку північного сусіда. Варто згадати досвід Грузії 2008 року, коли "захист" мешканців Абхазії та Південної Осетії, які мали російські паспорти, був приводом до збройної агресії РФ проти Грузії.

Однак є ще один вектор загроз у разі запровадження подвійного громадянства. Мається на увазі Угорщина і особливо Румунія. Згадані країни - члени НАТО і ЄС, за них можуть заступитися впливові сили Заходу. І це - синхронно з тиском з боку Росії. Однак на два фронти Україна воювати бодай дипломатично не здатна (згадаймо тиск на Кравчука, щоб віддав ядерну зброю). А що буде, коли не лише угорці, а й так звані "політичні русини" одержать словацьке громадянство і почнуть яке-небудь заворушення - і буде привід міжнародній спільноті втрутитись в українську ситуацію за поданням Словаччини, чиїх громадян "ображають".

Звичайно, це можливо і за нинішнього законодавства, оскільки нелегальне поширення паспортів не припиняється. Однак чи не краще докласти зусиль для відвернення небезпеки, вкласти ресурси в контроль за отриманням паспортів, врешті-решт, позбавити декого українського громадянства (як цього вимагає чинний закон) - а не прискорювати біг до великої катастрофи.

Попри всі просторікування апологетів подвійного громадянства, насправді для звичайного громадянина, що живе у прикордонній зоні, позитивних змін не буде. Для спілкування з родичами на постсовєцькому просторі доволі легко перетнути кордон. А одержання паспорта ЄС не скасовує довгих перевірок на митниці, і ставлення єврочиновників навряд чи покращить. Єдиний "бонус" - відчуття участі в розвалі української державності... Але чи повинна здорова нація толерувати задоволення подібних бажань?

Держава має обов'язок захищати себе, а пропонований закон явно веде до послаблення України. В наш час усі люблять просторікувати про права людини, забуваючи про бодай мінімальну її відповідальність. Для добробуту громадян потрібна інша модель держави, коли держава забезпечує мир і спокій, надає соціальний захист - а у відповідь очікує дотримання законів, які насправді вимагають лише певної лояльності до цієї держави (не чиновників, з якими можна завжди зійтись на обопільних інтересах, а держави як сукупності громадян, що складають окремішню націю зі своїми особливостями та спільними бажаннями). Якщо тобі не до вподоби чинні правила - їдь за кордон, шукай кращої долі і теплішого місця. А якщо користуєшся благами нашого суспільства - то хоч трохи вкладись у його розвиток, а не дезінтеграцію.

Свобода

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


4 роки тому Дніпро позбувся тягаря гріхів і злочинів одного з організаторів Голодомору та офіційно став Дніпром.З тих пір навіть затяті противники узаконення цієї народної назви забули й згадувати про...
Юрій Фоменко

Біля річки Жовтої

1648 року, вночі з 15 на 16 травня, військо Речі Посполитої вишикувалося для здійснення маршу до урочища Княжі Байраки ...Чим була та битва під Жовтими Водами? Початком визвольної війни? Початком бурж...
Олександр ВАЙС

Окупація

Окупація завжди починається з брехні. Певною мірою окупація і є брехнею. Довгими й марними намаганнями називати речі тим, чим вони не є і привласнюванням їх тими, кому вони ніколи не належали. Наш вип...
Колись Чорний ліс тягнувся від Карпатів до Дніпра, а Голубий ліс на Січеславщині займав майже повністю Петриківський, Царичанський, Магдалинівський, Новомосковський та Павлоградський райони.Про що сві...