App Store Google Play

"Компанію хоче забрати сім'я, але забирати з боргами нецікаво"

21.02.2013 09:14

На 12 лютого працівники "Аеросвіту" під дирекцією компанії оголосили мітинг. Привід: 5 лютого рядові працівники отримали частину зарплати за грудень - по 212 гривень. А за день керівникам компанії-банкрута видали зарплатню в повному обсязі. В анонсі мітингу профспілка зазначає: "Хтось із топ-менеджменту може вдаритися
об чобіт, чи випадково поранитись вилами".

Утім, в останній момент страйк скасували. У вересні 2009-го, після короткого страйку кількох пілотів через низьку зарплатню, на професійному інтернет-форумі авіаторів з'явилась тема: "Що з "Аеросвітом?" Зараз у ній понад 3500 повідомлень - пілотів та інших працівників авіакомпанії, колег по галузі й активних пасажирів. Із дописів видно, як накопичувались проблеми "Аеросвіту", що ставало їх причиною, чому страждали пасажири, а працівники - досі не змогли захистити свої права

Бойкот польотів 30 вересня 2009-го планували провести ще кількома тижнями раніше. Активісти піддались на вмовляння дирекції дочекатися завершення програми з перевезення хасидів, які традиційно відправлялися з Умані по домівках. До цього працівники компанії не раз вдавалися до протестів. Приміром, пілоти випускали в повітрі шасі, що призводило до збільшення витрат пального. Або ж кружляли над аеродромом, доки скінчиться авіакеросин. Чи просто затримували рейс, б'ючи в цьому випадку по репутації авіакомпанії.

5 жовтня 2009-го- 15-річчя "Аеросвіту". На той час це найбільша авіакомпанія України, в парку якої 11 середньомагістральних Boeing-737, три далекомагістральні Boeing-767, один регіональний літак Ан-148. Компанія обслуговує 60 міжнародних маршрутів до 34 країн.

Це - інформація з офіційного прес-релізу. На форумі її коментують саркастично. Пасажири в ці дні скаржаться, що в бізнес-класі наливають дешеве вітчизняне вино "Аліготе", також на борту часто бракує цукру.

"Вино це ще півбіди. А як вам харчуватися кукурудзяними паличками з ароматом бекона, через які натщесерце печія одразу?" Гість, 10.10.2009, 21.05

Обурені клієнти "Аеросвіту" називають на форумі провідників компанії "напівпровідниками".

"Легко бути хорошою командою, коли прибутки зростають. Важко досягти цього в складні часи економічного спаду. І ще важче - у справді скрутні часи за обставин, які ми мали цьогоріч. Дякую вам, що вирішували проблеми в дуже креативні способи!" Урсула СІЛЛІНГ, комерційний директор "Аеросвіту", в прощальному листі колегам Lancer, 18.12.2009, 16.55

Урсула та ще двоє закордонних топ-менеджерів пропрацювали в компанії менше року. Їх запросили з настанням економічної кризи, щоб застосували західні підходи до бізнесу. Вони наштовхуються на спротив системи та несприйняття колективу. Як у прощальному листі написав інший запрошений менеджер, Іван Древінський: "Я дійшов висновку, що в цьому середовищі не зможу повноцінно втілити те, для чого мене найняли".

24 грудня 2009-го не вилетів рейс Київ- Нью-Йорк. Пасажири, більшість із яких американці, що поверталися до родин відсвяткувати католицьке Різдво, виявили, що їхній літак відправлено до Таїланду. Інший лайнер, наданий о третій ночі, не злетів через технічні неполадки.

5 лютого 2010 року працівників "Аеросвіту" сповістили про звільнення у зв'язку з реорганізацією компанії. Більшість персоналу автоматично оформили на роботу знову, зарплати знизили. За два місяці головний офіс компанії переїхав із центру Києва на околицю в напрямку Борисполя.

"У керівництві брати на себе відповідальність і ризикувати ніхто не буде. Занадто хороша зарплатня, щоб щось робити". Я, 17. 05. 2010, 10.57

До Великодня 4 квітня замість лютневої зарплати видали по 300 грн. Повністю гроші за лютий виплатили через два тижні. Зарплату затримують регулярно, а питання, коли її виплатять,- стають наскрізною темою на форумі.

$5 тис. у середньому отримує командир Boeing в "Аеросвіті"- якщо він має українське громадянство. Іноземцям платять понад $7 тис. У США середня зарплатня на подібній посаді- $10 тисяч. Також є добові, в середньому щомісяця близько $500. Зарплатня стюарда 2010 року становила близько $1 тис.

Однак виплачують зароблене не за офіційним курсом- 8 грн/долар, а за внутрішнім - 6,7 грн/долар. Усім, крім пілотів. Їхній страйк у вересні 2009-го подіяв - і хоча компанія не відшкодувала недоплату через нижчий курс, пілотам вона нараховує зарплатню за курсом Нацбанку.

17 травня 2010 року на форумі з'являється повідомлення, що п'ятеро з 50 пілотів Boeing-737 знайшли роботу за кордоном. Вони офіційно повідомили про це керівництво. Стільки ж готуються залишити компанію.

У липні оприлюднили статистику авіаринку за 2009 рік. Через кризу обсяг авіаперевезень зменшився на 17%, однак для "Аеросвіту" це падіння становило 44,8%. Причина, зокрема, в проблемах із прийняттям стратегічних рішень: наглядовій раді компанії на той момент не виходило зібратися 2,5 року. Засідання ігнорували представники Фонду держмайна та компанії Віктора Пінчука "ГенАвіаІнвест" (у кожного - трохи менше чверті акцій перевізника). Решта акцій була в засновників компанії Арона Майберга та Григорія Гуртового. До кризи невеликий пакет акцій придбали структури Ігоря Коломойського - з наміром невдовзі отримати повний контроль над компанією. Цьому й опиралися Пінчук та Фонд держмайна.

Зрештою, в листопаді 2009-го Коломойський купує пакет акцій Арона Майберга, довівши свою частку до 52%. Невдовзі проходить засідання акціонерів. На ньому вирішили виділити $30 млн на оновлення флоту й розв'язання поточних проблем компанії.

"Аеросвіт" починає закуповувати літаки, зокрема далекомагістральні Boeing-767. Публікує оголошення про прийом на роботу пілотів - із $7500 платні.

"Аеросвіт" уже рік літає з 95­-відсотковою затримкою рейсів. Це передбачено розкладом іще літньої навігації 2010­-го. Літаків бракує, плюс непередбачувані обставини. У Гамбурзі ще торік питав німця на реєстрації про регулярність польотів (була затримка на 11 годин, за цей час раз дали води й купон на 5 євро, на який хіба що бутерброд купити можна було), то він відповів, що затримка 100­відсоткова, щодня. Так і досі". Гість, 26. 05. 2011, 10.05

Коломойський до того часу також здобуває контроль над авіакомпаніями "Дніпроавіа", "Донбасаеро" та "Роза вітрів". Об'єднує їх в "Українську авіаційну групу". Купивши ще три скандинавські авіакомпанії, планує створити великого європейського перевізника. Однак більшу увагу приділяє зовнішнім атрибутам бізнесу, ніж його технологічності. Так, у березні 2011-го кожна з українських авіакомпаній Коломойського змінює фірмову розкраску. В лайнерів "Аеросвіта" основним кольором замість білого стає блакитний.

"Запчастини не проплачуються, й літаки з відстою вводяться в роботу шляхом розбирання інших бортів. Сьогодні літак без двигуна стоїть, а на завтра його в рейс записано. Зате є гроші перефарбовувати корови, а потім ще ганяти на встановлення вінглетів. Флот величезний - а літати нема на чому". LVDT, 26.05.11, 23.32

1 серпня 2011 року 12 пілотів компанії заявили, що погано почуваються й не впевнені у вдалому завершенні польоту. Тому скасували шість рейсів із Сімферополя й чотири - з Києва. Неофіційно йшлося про страйк із вимогою підвищити зарплатню. Постраждали майже 700 пасажирів. Прокуратура відкрила щодо пілотів кримінальне провадження за порушення громадського порядку, але згодом її зам'яли.

 

 

11 серпня "Аеросвіт", "Донбасаеро" та "Дніпроавіа" оштрафували на 120 млн грн за низьку якість обслуговування. Держінспекція з питань захисту прав споживачів прийняла таке рішення на підставі звернень громадян - від початку року їх було 29.

"Бєню (прізвисько Коломойського. - "Країна") деруть як липку. Ось урок усім, хто мріє зекономити на пасажирі". Зяма, 11.08.2011, 12.26

Січень 2011-го. Профспілка "Ліга лінійних пілотів" - найактивніша в компанії - планує страйк. Причини: зарплату виплачують із затримками в кілька місяців, очікується її чергове зменшення на 20%. Безкоштовну маршрутку від метро в Києві до аеропорту "Бориспіль" - скасовано. На харчуванні пілотів та провідників економлять: гроші на це перераховують командиру літака перед самим вильотом із закордонного аеропорту, коли вже нема часу щось купувати.

Керівник профспілки погоджується на 10-відсоткове зниження оплати праці всім працівникам компанії. Пілоти на форумі бідкаються, що досвідчені йдуть, а на їхнє місце приходять "у кращому разі середнячки".

"За три роки пішли 50 підготовлених пілотів - це хіба не ризик? Так, з'явились ще недавно нереальні можливості для хлопців із 100-150­годинним нальотом. Зараз вони хай ще подумки, але вже приміряють на себе фуражки "з дубами". Може, це й тішило б за інших обставин, але відбувається елементарне заміщення якості кількістю". B52, 30.01.2012, 14.27

У лютому 2012 року працівникам "Аеросвіту" закрили доступ із робочих місць до інтернет-ресурсів, де обговорюють діяльність компанії. За місяць державна авіаційна ­служба "Украерорух" призупинила обслуговування кількох рейсів "Аеросвіту" через багатомільйонні борги.

Навесні фінансовий стан компанії стабілізується. За допомогою грошових вливань ззовні виплачують борги працівникам та партнерам. Євро-2012 компанія проживає без пригод.

Проблеми повертаються восени. 12 жовтня компанія попросила працівників підписати згоду на отримання неоплачуваних відпусток протягом наступних півроку - загалом до 30 днів. Серед пілотів лунають пропозиції "знову всім дружно захворіти". Інші працівники відгукуються, що давно кожного місяця мають тиждень неоплачуваного часу.

 

 

Усіх працівників наземних технічних служб сповіщають про скорочення. Кількість провідників планують зменшити вдвічі - до 300 осіб. Ситуація в "Донбасаеро" та "Дніпроавіа" - ще гірша. Корпоративною поштою "Аеросвіту" пілотам і бортпровідникам розсилають оголошення про вакансії в "Міжнародних Авіалініях України" - нового лідера вітчизняного авіаринку та колись найзапеклішого конкурента "Аеросвіту".

"Треба створити ситуацію, коли в короткостроковому плані вас ніким замінити. Тоді з вами почали б рахуватися! Вони ж, як і всі бики при владі - розуміють лише силу! Те, що може дати їм у бубен! Вони - бидло в Brioni. Дайте їм у бубен - вони зрозуміють. А так - ви для них тєрпіли, яких нема чого боятися. Вас завжди можна базаром задавити". Igor, 13.12.2012, 22.57

14 грудня дирекція компанії вирішила реструктуризувати "Аеросвіт". Мають лишитися тільки далекомагістральні рейси, а з флоту - Boeing-767. Інакше, як ідеться в розісланій працівникам записці, існування компанії в майбутньому неможливе. "Аеросвіт" обіцяє попросити інші авіакомпанії взяти на роботу скорочених працівників.

Активні на форумі працівники "Аеросвіту" починають згадувати помаранчеву революцію: мовляв, тоді показали, що ми - не мовчазне стадо, то треба й зараз. Лунають заклики страйкувати з вимогою повернути всі невиплачені колись гроші.

"Дуже гармонійно вписується цей факт у мій прогноз щодо підкилимних дій довкола "Аеросвіту". Компанію хоче забрати сім'я (найближче оточення родини президента Віктора Януковича. - "Країна"), але забирати з великими боргами нецікаво. Легше нову створити. Тому ці триматимуть борг на рівні, коли компанія літатиме, але рейдерів не зацікавить. Дуже технічна позиція!" Igor, 15.12.2012, 00.22

Стюарди одного з рейсів відмовилися летіти, тому що їм не видали харчів у дорогу. Авіакомпанія була змушена погасити борг перед постачальником їжі. 19 грудня в "Борисполі" через подібні борги затримали відправку 14 рейсів.

Затримки рейсів стають масовими й тривалими. ­Офіційно їх пояснюють пізнім прибуттям літаків. При цьому на форумі стверджують, що один з літаків у ці дні приватно використовує Ігор Коломойський - для перевезення друзів між курортами.

"Ми, через свою ментальність, дали цим людям зрозуміти, що ви, я, ми - бидло! Нема середнього класу - немає контролю. Заморився пояснювати: якщо їм не "дати в пику", як вони звикли, - ніхто вас не поважатиме! Активи вже злито. Сьогодні в неті пройшла інфа про зміну власників МАУ. Якась кіпрська компанія придбала пакет акцій, якраз перед зборами акціонерів. Люди технічно тікають від тиску влади й боргів". іgor, 22.12.2012, 00.27

Протягом новорічних свят стає відомо про заплановане банкрутство "Аеросвіту". Рейси масово скасовують. 4 січня таких набирається 18. Власники придбаних до Нового року квитків у обидва кінці за кордон чекають в аеропортах на повернення в Україну. У цьому допомагає МАУ.

Окрім пасажирів, у закордонній пастці опиняються й пілоти з бортпровідниками. Екіпаж одного з літаків понад п'ять діб чекав у Стокгольмі. При цьому 7 січня літак "Аеросвіту" бачили на курортних островах Сен-Мартен і Барбуда в Карибському басейні. Зазвичай лайнери компанії туди не літали.

Під час судового розгляду справи про банкрутство "Аеросвіту" стає відомо, що з 4,5 млрд грн боргів більше мільярда - борг перед іншою компанією Ігоря Коломойського "Укртатнафтою". На форумі з'явилися пропозиції тиску на власника. Перший метод - публічна відозва. Другий - звернутися до міжнародного єврейства з проханням про гуманітарну допомогу в розмірі заборгованості із зарплатні, оскільки Ігор Коломойський - президент Європейської єврейської ради. Літаки, якими "Аеросвіт" користувався на правах лізингу, повертаються до своїх власників. На форумі стежать за траєкторією останніх рейсів колись рідних повітряних суден. Вони летять, огинаючи певні країни, - Польщу, Росію, Білорусь - де повітряний простір "Аеросвіту" закрито за борги.

"Озирніться довкола, подивіться на друзів, родичів, на себе. Нас усіх перетворили на дешевих холуїв та рабів. У когось трохи краще, у когось взагалі капець - але всі ми раби! Доки всі не візьмемо вила в руки - житимемо в лайні, і діти, й онуки наші будуть у лайні!" cabin_crew, 26.01.13, 01.29

У "Борисполі" залишаються стояти принаймні два літаки "Аеросвіту". Вони теж у лізингу, а власник - компанія, пов'язана з Ігорем Коломойським. Він позичав сам собі, пояснюють на форумі, й зауважують: якщо продати ці літаки, грошей вистачить на виплату всіх боргів із зарплат.
Джерело: Gazeta.ua

Журнал "Країна"

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Максим Мірошниченко

Я пам'ятаю цю країну іншою

Перші мої покупки я робив ще на гроші з Леніним. Батьки відправляли мене малого в сільський магазин із прадідом, ветераном Великої Вітчизняної (це вона зараз Друга Світова:). Точніше купував він, а я...
Ярина Желдак

Незалежність

Скільки у цих словах гордості і болю. Втрат і надбань. Пожертв і здобутків. Незалежність має кольори. Такі ж, як у сміливості, рішучості, віри, безмежної любові і вдячності. Незалежність - ц...
Я знаю, що серед наших читачів дуже багато щирих патріотичних українців, яким не байдуже майбутнє країни. Я також знаю, що далеко не всі з цих людей зараз зі зброєю на фронті (і на це є...
Нинішня російсько-українська доволі специфічна. Противники часіше бачуть одне одного в інтернеті, ніж в прицілі.Вперше я про це задумався, коли восени 2015-го влетів у окоп після дивного прильоту воро...