App Store Google Play

Валер’яна Підмогильного надихав Фройд

18.02.2013 08:26

У Дніпропетровську відбувся літературно-мистецький форум «Розповіді про неспокій», присвячений письменникові Валер'яну Підмогильному. Літературознавці, письменники, творча інтелігенція розмірковували про творчість письменника, відкривали «білі плями» його біографії, пропонували подивитись на письменника «Розстріляного відродження» під новим кутом зору. Це перший захід цілого циклу форумів про «нескорених духом» українських митців, який започаткував місцевий музей «Літературне Придніпров'я».
 
Його називають «чаплівським генієм», «генієм з країни чапель». Валер'ян Підмогильний, виходець із невеликого села Чаплі, що нині в межах Дніпропетровська, став першим українським письменником-передвісником європейського екзистенціалізму. Місцеві дослідники досі твердо не можуть сказати, звідки у нього, сина небагатих сільських людей, взявся отой потяг до світової літератури і снага, щоб стати на один щабель із провідними європейськими письменниками.
 
Господиня літературно-мистецького форуму, старший науковий співробітник музею «Літературне Придніпров'я» Ірина Мазуренко впевнена: народжений у сільській місцині письменник зміг витравити з себе дух провінціалізму, «хуторянства» і заглибитись у загальнолюдські, «космічні» теми.
 
«Валер'ян Підмогильний разом з письменниками, які прагнули до Європи, не забував про своє походження, але він намагався, щоб його твори не були провінційними в найгіршому сенсі цього слова. Вони надавали нового сенсу навіть «сільським оповіданням». Там говориться про душу, а це вже космічні категорії. Геніальний письменник тим і геніальний, що у нього є нашарування, текст плюс контекст. Він писав про своє дитинство, може, й не доїдав, але його цікавили порухи душі. Загадкова особистість, багато чого ще не досліджено», - розказала Радіо Свобода Ірина Мазуренко.

Вплив психоаналізу і французької класики
 
Подивитись на письменника «Розстріляного відродження» під новим кутом зору пропонує дніпропетровський літературознавець Кость Дуб. Він нагадує: на стіні у Валер'яна Підмогильного довгий час висів портрет Зіґмунда Фройда, вплив психоаналізу і навіть термінологія Фройда відчутні у творах українського письменника. Другим джерелом натхнення Підмогильного, впевнений Дуб, стала класика французької літератури. Не дарма Підмогильний був упорядником 12-томного видання перекладів творів Анатоля Франса.
 
«Цей аспект, за який я взявся, ще не досліджувався. Це проблема вартості людини, вартість тіла і вартість духу, це є майже в кожній новелі. Важливу функцію в його новелах виконує день, ніч, вечір, ранок і їхні перехідні стани. Тому не можна казати, так, як Єфремов, що це «поет чарів ночі», - сказав в інтерв'ю Радіо Свобода Кость Дуб, показавши кілька видань французької класики в перекладі Валер'яна Підмогильного.
 
Форум, присвячений Валер'янові Підмогильному, відбувався на другому поверсі літературного музею, серед пейзажів, написаних там, де він виріс. А в самій будівлі музею, кажуть краєзнавці, Підмогильний теж бував - у 1920 році він тут працював викладачем. З вікна сусідньої будівлі, фешенебельного готелю «Асторія», на місто тоді дивився Нестор Махно. Ці факти місцеві краєзнавці дослідили й співставили нещодавно.

Про деякі з маловідомих та невідомих фактів біографії Підмогильного розказує документальний фільм, знятий творчою групою на чолі з Наталею Огородньою. Разом з однодумцями вона пролила світло на деякі факти із життя письменника.
 
«Його біографія взагалі схожа на велику «білу пляму», про цю людину нічого не знали до початку 90-х років. Тільки після цього про нього почали говорити завдяки діаспорі в Канаді, яка першою підняла питання про «Розстріляне відродження», про геніїв української літератури», - каже режисер фільму.
 
Студентка Дніпропетровського театрально-художнього коледжу Ганна Гаєва прийшла на форум, щоб прочитати дві новели письменника. Вона каже: великі прозові твори земляка для неї поки лишаються невідомими.
 
«Це дуже здивувало, що такий відомий письменник з нашої місцевості, що він жив у цьому краї. Прочитала два твори - «Гайдамаки» і «Твір про пані Ївгу». По програмі був твір «Місто». Але я пропустила, бо хворіла. Але тепер дуже-дуже хочу, після цього вечора почну читати», - поділилась з Радіо Свобода думками студентка.
 
Літературний форум, присвячений Підмогильному, став першим заходом із циклу про «нескорених духом» українських митців, який ініціювали дніпропетровські музейники.

Радіо Свобода

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


4 роки тому Дніпро позбувся тягаря гріхів і злочинів одного з організаторів Голодомору та офіційно став Дніпром.З тих пір навіть затяті противники узаконення цієї народної назви забули й згадувати про...
Юрій Фоменко

Біля річки Жовтої

1648 року, вночі з 15 на 16 травня, військо Речі Посполитої вишикувалося для здійснення маршу до урочища Княжі Байраки ...Чим була та битва під Жовтими Водами? Початком визвольної війни? Початком бурж...
Олександр ВАЙС

Окупація

Окупація завжди починається з брехні. Певною мірою окупація і є брехнею. Довгими й марними намаганнями називати речі тим, чим вони не є і привласнюванням їх тими, кому вони ніколи не належали. Наш вип...
Колись Чорний ліс тягнувся від Карпатів до Дніпра, а Голубий ліс на Січеславщині займав майже повністю Петриківський, Царичанський, Магдалинівський, Новомосковський та Павлоградський райони.Про що сві...