App Store Google Play

Опозиція пропонує запровадити мовних інспекторів і обов’язковий екзамен

15.01.2013 14:41

Верховній Раді пропонують запровадити обов'язковий іспит з української мови для претендентів на державні посади та низку інших посад, а також для охочих отримати громадянство України.

Відповідний законопроект №1233 зареєстрували опозиційні депутати Володимир Яворівський ("Батьківщина"), Марія Матіос (УДАР) і Ірина Фаріон ("Свобода") 10 січня.

У цьому законопроекті "Про функціонування української мови як державної та порядок застосування інших мов в Україні" пропонується визнати таким, що втратив чинність, закон "Про засади державної мовної політики" від 3 липня 2012 року.

Представники опозиційних партій пропонують зафіксувати, що українська мова є невід'ємним елементом конституційного ладу України, а "будь-яка інша мова, що застосовується в Україні, окрім української мови як мови титульної нації та мов інших корінних народів України, для цілей цього Закону є іноземною мовою".

Мовою національної меншини "є іноземна мова, яку громадяни України, що за своїм етнічним походженням не є українцями, історично та упродовж багатьох поколінь застосовували в Україні як свою материнську мову", пропонують автори проекту.

"Регіональною (міноритарною) мовою в Україні є мова, відмінна від української та яка традиційно застосовувалася в межах території України громадянами України, що становлять кількісно меншу групу, ніж решта населення України. Діалекти та говірки української мови, а також мови мігрантів не є регіональними (міноритарними) мовами", - йдеться а документі.

"Будь-які заходи на розвиток, застосування і захист мов національних меншин чи регіональних (міноритарних) мов не повинні здійснюватися на шкоду українській мові як державній (офіційній) та не повинні перешкоджати її вивченню", - пропонують у опозиції.

Автори законопроекту хочуть зафіксувати, що спроби запровадити офіційну багатомовність на національному рівні всупереч Конституції "є діями, спрямованими на розпалювання міжетнічної ворожнечі, мовний розкол країни, порушення конституційного ладу і територіальної цілісності України", а "публічне приниження чи зневажання української мови є неприпустимими нарівні з наругою над державними символами України".

"Навмисне спотворення української мови в офіційних документах і текстах, застосування у них української мови з порушенням стандартів української мови, створення перешкод і обмежень у користуванні українською мовою мають наслідком відповідальність, установлену цим Законом", - пропонують вони.

Вільне володіння українською мовою та підтвердження необхідного рівня володіння нею у разі ухвалення закону будуть обов'язковими для обіймання посад президента, нардепа, члена Кабміну, члена Конституційного Суду й Центрвиборчкому, інших чиновників, а також судді, адвоката, нотаріуса, прокурора, працівника державних і комунальних установ тощо.

Крім того, особа, яка хоче набути громадянство України, зобов'язана засвідчити відповідний рівень володіння українською мовою.

Рівень володіння українською визначатиме Національна комісія зі стандартів державної мови. Іспит на рівень володіння нею складатимуть у Центрі української мови.

Складання іспиту на рівень володіння українською мовою здійснюється в електронній формі. За результатами іспиту особа отримує сертифікат, сказано в законопроекті.

Передбачається і створення Термінологічного центру української мови.

Також пропонується запровадити посаду уповноваженого з захисту державної мови, мов національних меншин, регіональних (міноритарних) мов та Службу мовних інспекторів цього уповноваженого. Уповноважений може призначити мовну експертизу в разі недотримання стандартів української мови.

Законопроект також визначає порядок застосування мов у всіх сферах суспільного життя, функціонування в мовному плані установ різного рівня.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...