App Store Google Play

УМ в раду не пройшов, зате й на агітацію не витрачався

15.11.2012 09:59

У середу, 14 листопада, в ЦВК завершили прийом звітів про використання виборчих фондів партіями-учасницями виборів 2012. У розпорядженні "Комерсант-Україна" опинилася частина цих документів.

Як з'ясувалося, деякі партії, присутні в списку, зовсім не вели агітацію. З політичних сил, які пройшли бар'єр 5%, першою про витрати відзвітувала "Свобода", яка зібрала на кампанію 23,2 млн грн і витратила все до копійки.

Чинний закон про вибори нардепів зобов'язує партії після завершення виборчої кампанії подати Центрвиборчкому інформацію про витрати свого виборчого фонду. В апараті ЦВК заявили виданню, що завершили прийом документів від 22 всіх суб'єктів, зареєстрованих у загальнодержавному багатомандатному окрузі.

"Багато хто подали звіти в останній момент, тому обробка ще не завершена",- уточнив співрозмовник газети. У розпорядженні видання опинилися консолідовані звіти дев'яти партій, у тому числі одної, яка подолала 5% виборчий бар'єр - Всеукраїнського об'єднання "Свобода". Ця партія залучила у свій виборчий фонд 23 млн 200 тис. грн і витратила все до копійки.

"На рекламу, як правило, витрачаються круглі суми, і ми змушені були підтягувати фонд під вартість кампанії. Гроші в наш фонд надходили з двох джерел - їх склали пожертвування громадян і цільові перерахування з партійної каси. Тому коли побачили, що зібраних коштів не вистачає, перерахували належну суму з рахунку партії",- розповів член політради "Свободи" Юрій Сиротюк, який підписав подану в ЦВК відомість.

Докладні дані партійних витрат "Свободи" дозволяють припустити, що партія коректувала звітність, домагаючись рівної підсумкової цифри - витрати по окремих статтях не були округлені. Зокрема, на "використання ЗМІ" - саму витратну статтю - партія витратила 17 млн 390 тис. 446 грн 64 копійки.

Враховуючи, що за підсумками підрахунку голосів партія "Свобода" здобула підтримку 2 129 933 виборців, вартість одного голосу склала лише 10 грн 89 копійок. З таким показником "Свобода" за підсумками парламентських виборів 2012 року може стати найбільш економною серед всіх політичних сил, які пройшли 5-відсотковий виборчий бар'єр.

Партія регіонів, за експертною оцінкою голови Асоціації зовнішньої реклами Артема Біденка, витратила на кампанію близько 850 млн. дол, що становить понад 1100 грн у перерахунку на один голос. Втім, офіційно партії найчастіше декларують набагато менші витрати; даними, які Партія регіонів надала ЦВК, видання поки не має.

Інші учасники виборів, звіти яких є в розпорядженні "Комерсант-Україна", показали суми з точністю до копійок. Наприклад, партія "Собор" витратила на рекламу в ЗМІ 34 тис. 805 грн 56 копійок. При цьому жодному з учасників передвиборної гонки, який витрачав гроші на рекламу, не вдалося звести витрати до рівної сумі так, як це зробила "Свобода".

Достатньо недорогу кампанію задекларувала Радикальна партія Олега Ляшка, що отримала восьме місце і результат в 1,08%. Його партія відзвітувала про витрачання трохи менше 6 млн грн, що становить майже 27 грн за голос.

Але найбільш економною виявилася партія "Україна майбутнього". Ця політична сила не витратила на агітацію ні копійки і навіть не починала наповнювати свій передвиборчий фонд, однак зуміла зайняти 15-е місце з 21, набравши 0,18%, або 37 909 голосів виборців.

Із загальної тенденції випадає також партія "Нова політика" (18-е місце, 0,1% голосів). У той час як всі партії намагалися максимально використати свій виборчий фонд, ця політична сила виявила завидну економність. Партійцям не вдалося освоїти досить великий сумарний бюджет в 497 тис. грн, і за підсумками кампанії на рахунках виборчого фонду залишилося майже 76 тис. грн.

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Рефлексії навколо "втрачених" Криму та Донбасу - це звичайні "фантомні" болі. Усім цим обмінам думок про людей чи територію ("як повернути", "коли", "на яких умовах", "ми не повернемо, бо") скоро випо...
Помилка московітських протестувальників - це упор на «мирний протест». Вони, скоріш за все, помилково сприймають наш Майдан, як мирний виступ.Так! У нас багато тринділи про те, що тільки м...
Юрій Фоменко

Промоушен

Один пан з нашого міста забрав літніх батьків ближче до себе. Була придбана і приведена до ладу дачна ділянка в садовім товаристві, де постійно проживало багато ровесників батьків. Реконструйований бу...
Ярема ГАЛАЙДА

Про емпатію

Зустрів товариша випадково на вулиці. Постарів. Добряче постарів. Геть сивий, обличчя у зморшках, але все такий же жилавий, по молодечому стрункий, вкритий мало не чорною, степовою засмагою. Старий, с...